Загинал прославувајќи ја победата

Швајцарскиот мотоциклист Паскал Грожан (39) загина на автодромот во Дубаи веднаш по минувањето на целната линија, прославувајќи го триумфот. Тој по успешната одбрана на титулата во мотоциклистичката трка до 600 кубни сантиметри почна да и отпоздравува на публиката, кога во него со брзина од 200 км/ч налета третопласираниот Тони Џордан. Грожан со хеликоптер беше пренесен до локалната болница, каде беше констатирана неговата смрт, додека состојбата на Џордан останува сериозна, но стабилна. - Автодромот во Дубаи и целата мотоциклистичка заедница на ОАЕ се многу потресени од немилиот настан. Би сакале да им изразиме искрено сочувство на семејството и на пријателите на Паскал Грожан. Тој беше повеќекратен шампион на ОАЕ и многу почитувам мотоциклист, кој ќе биде вечно запаметен - се вели во соопштението на извршниот директор на автодромот, Хамиш Браун.
| | веќе видена | слични
2 копии

Швајцарскиот мотоциклист Паскал Гросжан (39 г.) загина на автодромот во Дубаи откако ја мина целната линија и ја прославуваше победата. Гросжан во трката на мотоцикли од 600 кубни сантиметри извојува победа и по минувањето на целта забави да и отпоздрави на публиката, но на него со брзина од 200 километри на час налета третопласираниот во трката Тони Џордан. Кај Гросжан во болница е констатирана смрт, а состојбата на Џордан е сериозна. Гросжан е шампион на Дубаи од минатогодишната трка. Во Дубаи во април оваа година загина и автомобилистот Кристоф Исет од Белгија за време на тренинг сесијата откако во неговиот автомобил избувна пожар.
| | веќе видена | слични

Гросжан во трката на мотоцикли од 600 кубни сантиметри извојува победа и по минувањето на целта забави да и отпоздрави на публиката, но на него со брзина од 200 километри на час налета третопласираниот во трката Тони Џордан. Швајцарскиот мотоциклист Паскал Гросжан (39 г.) загина на автодромот во Дубаи откако ја мина целната линија и ја прославуваше победата..
| | веќе видена | слични

Останато

Уште на 2 јули 2017 Специјалното јавно обвинистелство (СЈО) констатирало дека има опасност од бегство на обвинетите Миле Јанакиески и Кирил Божиновски во ...
сите 397 | | | веќе видена

Денес времето ќе биде облачно и студено со повремени врнежи, кои во западните делови ќе бидат претежно од снег. Во попладневните часови врнежите ќе преминуваат ...
сите 253 | | | веќе видена

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски вечерва на трибината во Гостивар рече дека ќе победат на следните парламентарни избори без разлика дали тие биле ...
сите 343 | | | веќе видена

Она што се случуваше вчера околу седиштето на ВМРО-ДПМНЕ беше класична политичка хајка организирана од Зоран Заев и Оливер Спасовски, ова денеска на ...
сите 275 | | | веќе видена

Албански медиуми кои се повикуваат на полициски извори тврдат дека поранешниот премиер Никола Груевски во Албанија влегол нелегално и тоа во близина на ...
сите 202 | | | веќе видена

„Предлог Буџетот за 2019 година изготвен од Владата предводена од СДСМ, обезбедува социјална праведност, повеќе пари кај граѓаните и поголема помош за секое ...
сите 231 | | | веќе видена

Капитал - Груевски бара азил од Унгарија, јавноста бара одговорност за неговото бегство „Груевски бара азил од Унгарија, јавноста бара одговорност за неговото ...
сите 183 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Загинал прославувајќи ја победата

Од:
До кого (е-маил):
Порака: