Вонреден состанок ма еврогрупата за грчката криза

3 копии

Грчката должничка криза денеска ќе биде тема на вонредната седница на Еврогрупата во Брисел, пренесува Радио Слободна Европа Претседателот на Европската централна банка Жан Клод Трише вчера го повтори својот предлог преструктуирањето на грчкиот долг да биде доброволно и да не предизвикува прекин на исплаќањата. Тој, исто така, истакна дека се потребни и реформи во управувањето на еврозоната. Се очекува на својата редовна средба на 20 јуни Еврогрупата да разговара за одобрувањето на петтата транша од помошта за Грција од околу 12 милијарди евра.
| | веќе видена | слични
2 копии

Претседателот на Европската централана банка Жан-Клод Трише како реакција на должничката криза во еврозоната, побара спроведување на „итни“ финансиски реформи кои ќе овозможат брзо и ефикасно санкционирање на земјите од ЕУ кои ќе ги прекршат прописите. Трише на конференција во Лондон истакна дека должничката криза што ја принуди ЕУ и Меѓународниот монетарен фонд финансиски да ги помогнат презадолжените земји-членки на еврозоната Грција, Ирска и Португалија, ги става под знак прашање регулативите во еврозоната. Кризата ги покажа слабостите на законската рамка за економско управување со еврозоната, што е проблем кој треба итно да биде решен, изјави првиот човек на ЕЦБ и повика на воведување на брзи и во голема мера автоматски казни за членките на еврозоната со голем буџетски дефицит. Освен тоа, казнувањето мора да биде и поефикасно со цел земјите членки да бидат принудени да се придржуваат до прописите, истакна Трише.
| | веќе видена | слични

Останато

Британската премиерка Тереза Меј го објави својот „план Б“ за Брегзит, кој многу наликува на „планот А“, во обид во Парламентот да издејствува усвојување на ...
сите 406 | | | веќе видена

Поранешниот министер за надворешни работи на Грција, Никос Коѕијас, денеска изјави дека ќе го тужи својот некогашен колега од владата на Ципрас, ексминистерот ...
сите 151 | | | веќе видена

Во Општина Илинден продолжува традицијата, среќникот што го фати Богојавленскиот крст што свештениците од црквата „Свети Константин и Елена“ го положија во ...
сите 332 | | | веќе видена

Најмалку 40 повредени од кои 25 полицајци, еден фоторепортер и еден снимател, приведени 12, од кои уапсени седум лица, солзавец и сериозни инциденти, учество ...
сите 127 | | | веќе видена

Договорот од Преспа ќе помине во парламентот бидејќи премиерот Алексис Ципрас ќе има доволно мнозинство, а потоа дури и да има нова влада, предводена од ...
сите 49 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Вонреден состанок ма еврогрупата за грчката криза

Од:
До кого (е-маил):
Порака: