Стар рецепт за највкусните обланди (Видео)


Пробајте и уверете се сами во одличниот вкус на овие обланди. 1 пакување обланди од 200 гр 1,5 л млеко 650 гр шеќер 300 гр чоколадо за готвење 300 гр путер или маргарин Гответе го млекото со шеќер додека не се карамелизира па тргнете од оган, додајте чоколадо, измешајте па додајте путер или маргарин и сè убаво изедначете. Оставете неколку минути и филувајте ги обландите. Уживајте! Деталите за подготовка погледнете ги во ВИДЕО РЕЦЕПТОТ на „Душкина кујна“: Прочитај поврзани Gotvi.mk рецепти: Баклава Баклава со вишни Трилече – неверојатно вкусен домашен специјалитет Неодоливо вкусна: Домашна торта со јагоди „Катица“ торта Возможно е – еве како да направиш торта за 10 минути ВИДЕО: Рецепт за еклер чоколадна торта која не се пече За секоја прослава – Тигар торта
| | веќе видена | слични

Направете вкусен колач со крем. 1 л. млеко 1 шолја гриз 1 шолја шеќер 2 жолчки 250 гр. маргарин 20 гр. ванилин шеќер 150 гр. бисквити Се матат со малку млеко гризот со шеќер и жолчките. Се става остатокот од млекото да зоврие, па се става смесата. Се трга кога ќе зоврие. Се додава маргаринот и се мати. Се става на тепсија од бисквитите натопени во млеко, па цел крем. Се лади и служи. Прочитај поврзани Gotvi.mk рецепти: Баклава Баклава со вишни Трилече – неверојатно вкусен домашен специјалитет Неодоливо вкусна: Домашна торта со јагоди „Катица“ торта Возможно е – еве како да направиш торта за 10 минути ВИДЕО: Рецепт за еклер чоколадна торта која не се пече За секоја прослава – Тигар торта
| | веќе видена | слични

Пробајте го овој сладок десерт за кој не ви се потребни посебни вештини во кујната. Се подготвува брзо и лесно. За да го подготвите овој вкусен десерт од состојки потребни се – 2 јајца, 150 грама шеќер, 90 грама путер, 300 грама меко сирење, 60 грама мелени бадеми, 2 лажици гриз, 1 лимон, 60 грама суво грозје, шеќер во прав. Подготовка Пенесто изматете ги путерот, шеќерот и сирењето. Додадете ги жолчките, бадемите, гризот, ренданата кора и сокот од лимонот. Оставете ја смесата да отстои 10-на минути, па додадете го сувото грозје. На крајот во смесата измешајте ги претходно изматените белки. Печете ја тортата 30-на минути на температура од 200 степени во тава обложена со хартија. Исклучете ја рерната и оставете ја тортата еден час да се лади во рерна. Пред послужување изладете ја тортата во фрижидер и наросете ја со шеќер во прав. Може да послужите од парчето торта со топче сладолед, шлаг или овошје.
| | веќе видена | слични

Направете тесто за палачинки се по 4. 4 јајца 400 гр. брашно 4 дл. млеко 4 дл. кисела вода 4 лажици масло 1 кесе ванилин шеќер Се матат јајцата со жица и се става пола брашно, па се соединува се убаво. Се става и другата половина од брашното и млеко, малку сол и ванилин шеќер и масло. Се мати да нема грутки. Се става на крај и киселата вода. Се остава смесата еден час во ладилник и се подмачкува потоа тава за палачинки со масло и се вади од се печат. Повеќе десерти на Готви.мк: Конечно: Највскуниот десерт за кој даваме куп пари: Еве како да го направите дома Супер рецепт: Леден кафе колач Нема веќе стоење до шпорет: Колач без печење, совршен за горештините Ваков рецепт за сутлијаш немате пробано до сега Направете чоко мус и гостите ќе ве обожаваат ВИДЕО: Брз рецепт за некалоричен сладолед
| | веќе видена | слични

Изберете прелив по желба и уживајте во сочните палачинки! 1/4 шолја растопен путер 1 јајце 1 шолја млеко 1 шолја изрендано јаболко 1 1/4 шолја брашно 1 1/4 лажичка прашок за пециов 1/4 лажичка цимет 1 лажица шеќер Во голем сад измешајте путер, јајца, млеко и јаболко. Во посебен сад ставете брашно, прашок за пециво, цимет и шеќер. Измешајте ги мешавината со брашно и мешавината со јаболка додека убаво не се соединат. Загрејте малку масло во тава и печете палачинки додека не поруменат од двете страни. Изберете прелив и уживајте во сочниот вкус! Прочитај поврзани Gotvi.mk рецепти: Баклава Баклава со вишни Трилече – неверојатно вкусен домашен специјалитет Неодоливо вкусна: Домашна торта со јагоди „Катица“ торта Возможно е – еве како да направиш торта за 10 минути ВИДЕО: Рецепт за еклер чоколадна торта која не се пече За секоја прослава – Тигар торта
| | веќе видена | слични

Брза и вкусна палента со спанаќ. 175 гр палента 5 лажици маскарпоне 100 гр спанаќ малку сол Згответе палента по упатството на кесичката. Пред крајот од готвењето измешајте маскарпоне и измиени листови спанаќ. Гответе уште половина минута и јадењето е готово. Посолете по желба. Добар апетит! Повеќе вести на Готви.мк: Сигурно не сте пробале: Направете солени рафаело бомбици Похован кромид со кашкавал – идеално мезе за со пиво ВИДЕО: рецепт за потпечен полнет компир Хот-дог шпагети: Одличен рецепт кој и дете може да го направи Полнет ананас со ориз и пилешко Полнети печурки по најдобар рецепт
| | веќе видена | слични

Ќе ве освои аромата на кафе и крцкавата структура на оваа едноставна торта. 250 гр маргарин 6 јајца 250 гр шеќер 200 гр црно чоколадо за готвење големо пакување бисквити – 500 гр 250 гр шеќер во прав 1/2 л јако црно кафе Белките одвојте ги од жолчките. Жолчките разматете ги заедно со половина од количината шеќер, да бидат пенасти, и гответе ги на пареа, додека не згуснат. Кога тоа ќе се излади, додајте разматен маргарин заедно со останатата половина шеќер. Соединете ги маргаринот и жолчките и во таа смеса додајте растопено чоколадо. Белките разматете ги во снег и постепено додавајте ги во кремот со жолчки, мешајќи со дрвена лажица. Згответе црно или филтер кафе, околу половина литар, и во него натопете го кексот. Редете еден ред кекс, еден ред фил. Тортата потоа декорирајте ја по желба. Уживајте! Прочитај поврзани Gotvi.mk рецепти: Баклава Баклава со вишни Трилече – неверојатно вкусен домашен специјалитет Неодоливо вкусна: Домашна торта со јагоди „Катица“ торта Возможно е – еве како да направиш торта за 10 ...
| | веќе видена | слични

Направете совршено тесто без квасец и млеко, идеално за појадок, вечера или ужина. 750 гр. брашно тип 400 500 гр. кисела павлака 1,5 лажички сол 1 лажичка шеќер 200 гр. маргарин 2 кеси прашок за пециво 3 јајца 200 гр. пилешка салама 250 гр. кашкавал 100 гр. кечап 1 јајце за премачкување Се става павлаката во сад со сол и шеќер, јајца и се добро се мати со жица. Се додава омекнат маргарин и прашок за пециво, па се додава и брашното постепено. Се мести тесто и се остава да нарасне 20 минути. Се дели на 18 топчиња. Се развлекува секое, па се става кечап, сечена салама, рендан кашкавал и се преклопува како панцерота. Се премачкуваат краевите на тестото со матено јајце и се стискаат со вилушка. Се редат на подмачкан плех и се печат на 200 степени 20 минути. Добар апетит! Повеќе вести на Готви.мк: Сигурно не сте пробале: Направете солени рафаело бомбици Похован кромид со кашкавал – идеално мезе за со пиво ВИДЕО: рецепт за потпечен полнет компир Хот-дог шпагети: Одличен рецепт кој и дете може да го направи Полнет ...
| | веќе видена | слични

Направете посебна мусака од стар леб. 1 стар леб 4 јајца 200 мл. јогурт 200 мл. кисела павлака 150 мл. млеко 200 гр. шунка 200 гр. кашкавал путер Се матат јајцата со кисела павлака, јогурт и млеко, а лебот се сече на кришки. Се подмачкува тепсија со путер и се става секоја кришка леб во смесата со јајца и се реди во плех. Се става горе лист шунка и кашкавал. Се прелива мусаката со остатокот од смесата со јајца и се пече на 220 степени додека не порумени. Добар апетит! Повеќе вести на Готви.мк: Сигурно не сте пробале: Направете солени рафаело бомбици Похован кромид со кашкавал – идеално мезе за со пиво ВИДЕО: рецепт за потпечен полнет компир Хот-дог шпагети: Одличен рецепт кој и дете може да го направи Полнет ананас со ориз и пилешко Полнети печурки по најдобар рецепт
| | веќе видена | слични

Направете вкусни колачиња со кокос. 100 мл. слатка павлака 250 гр. маргарин 250 гр. шеќер 200 гр. кокос 200 гр. чоколадо за глазура 4 лажици масло за глазура Се меша слатката павлака со шеќер и исечен маргарин и се става на оган да се стопи. Се трга кога ќе почне да врие, па се става смесата во плех и се рамни. Се остава да се лади околу два часа. Се превртува потоа на даска за сечење, се сечат коцки и се прелеваат со чоколадото растопено со масло на оган. Може да ставите и кокос за декорација. Прочитај поврзани Gotvi.mk рецепти: Баклава Баклава со вишни Трилече – неверојатно вкусен домашен специјалитет Неодоливо вкусна: Домашна торта со јагоди „Катица“ торта Возможно е – еве како да направиш торта за 10 минути ВИДЕО: Рецепт за еклер чоколадна торта која не се пече За секоја прослава – Тигар торта
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Претседателот на СДСМ, Зоран Заев во дуелот на Канал 5 вечерва изјави дека „бомбата“ која ја емитуваше пратеникот Антонио Милошоски е од состаноците на кои ...
сите 260 | | | веќе видена

„Конечно СДСМ има коалиција во која има партии од сите етнички заедници и тоа е важно за општеството и граѓаните. Второто е дека носи пратеници плус по некои ...
сите 346 | | | веќе видена

Факти на денот: 1. ЈО една недела молчи и не покренува постапка против Заев за злоупотреба на службената положба и овластување. 2. СДСМ и БЕСА формираа ...
сите 254 | | | веќе видена

Вчера во 12,20 часот во СВР Охрид од ТППЕ Охрид, бил пријавен пожар во помошна просторија на ул.„Живко Чинго“. Од полициски службеници од СВР-Охрид излезено ...
сите 70 | | | веќе видена

На Клиниката за трауматологија, ортопедски болести, анестезија, реанимација и интензивно лекување и Ургентен центар (ТОАРИЛУЦ) почина 36-годишна жена, која ...
сите 222 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Стар рецепт за највкусните обланди (Видео)

Од:
До кого (е-маил):
Порака: