ПРЕСУДА: Пет години затвор за момчето што нападна и ограби Турци во Мрзенци


Никола Попов е осуден за разбојништво. Тој во јануари ограби и нападна момче и девојка од Турција кои престојувале во Мрзенци и им украде пет илјади евра и часовник „ролекс“ вреден 7 илјади евра Жител на гевгелиското село Прдејци, Никола Попов (23) доби пет години затвор за разбојништво. Тој се спогодил со обвинителството во Велес, го признал делото по што судија ја потврдил оваа казна. Разбојништвото Попов го сторил на 3 јануари годинава околу 19,30 часот, во село Мрзенци, гевгелиско. Според обвинението тој се сокрил и го чекал турскиот државјанин во куќата каде што престојува, оти знаел дека има многу пари, девизи и вредни предмети. Во моментот кога оштетениот заедно со неговата девојка ја отклучиле вратата, Попов маскиран и вооружен со пиштол, извршил разбојништво над Л.Д.(28) и А.Џ.
| | веќе видена | слични

Групата #НаТочак започна да прави експеримент при кој што зафатија место колку за 2 коли од една лента на булеар кој има 3 ленти во секоја насока, во термин и ден во кој нема многу сообраќај.Овој експеримент бил организиран на булевар на кој што во скоро време биле направени велосипедски ленти, но тие се окристат како паркинг, а властите не интервенираат за заштита на велосипедскиот простор. Целта била да се сврти вниманието на нефер третманот од институциите и да се креира обратна ситуација. Според нив, во еден идеален град не би ни имало толку автомобилски ленти и луѓето би можеле да го користат јавниот простор на многу поинтересни начини. Од групата кажуваат дека во рок од 7 минути откако застанале на коловзните ленти, пристигнало полициско возило по пријава на граѓанин дека е попречуван сообраќајот. Тие ја објасниле поентата на акцијата, а полицајците реагирале коректно, но не се задржале доволно долго за да ја побараат истата ефикасност и по пријавите за блокирање на велосипедските ленти. Патеките за ...
| | веќе видена | слични

Организацијата на велосипедисти „НаТочак“ за утре ја најави новата Критична маса, која се оддржува секоја последна среда во месецот. Овој пат ќе се оддржи и протестен пикник на булеварот „Климент Охридски“ со почеток од 19.30 часот.Пред една недела активисти од „НаТочак“ направија мал експеримент за една поинаква ситуација. Тие зафатија место како за две возила на лента од булевар кој има три ленти во секоја насока. Тоа го направија во ден и термин кога речиси и да нема сообраќај, со цел да покажат како им е на велосипедистите кога секојдневно автомобили се паркираат и ги узурпираат вело-патеките.-На овој булевар во скоро време добивме велосипедски ленти, но многу повеќе се користат како паркинг, а полицијата ја нема да го заштити велосипедскиот простор. Поентата ни беше да го свртиме вниманието на нефер третманот од институциите и да ја креираме обратната ситуација, лабаво да користиме автомобилска лента. Во еден идеален град не би ни имало толку автомобилски ленти и луѓето би можеле да го користат јавниот ...
| | веќе видена | слични

Активисти на велосипедската иницијатива „НаТочак“ пред решиле да направат мал експеримент за една поинаква ситуација. Зафатија место како за две возила на лента од булевар кој има три ленти во секоја насока. Тоа го направија во ден и термин кога речиси и да нема сообраќај, со цел да покажат како им е на велосипедистите кога секојдневно автомобили се паркираат и ги узурпираат вело-патеките. „На овој булевар во скоро време добивме велосипедски ленти, но многу повеќе се користат како паркинг, а полицијата ја нема да го заштити велосипедскиот простор. Поентата ни беше да го свртиме вниманието на нефер третманот од институциите и да ја креираме обратната ситуација, лабаво да користиме автомобилска лента… Во еден идеален град не би ни имало толку автомобилски ленти и луѓето би можеле да го користат јавниот простор на многу поинтересни начини… Како групата на сликата :). Знаете што се случи? Ни ја потврдија поентата и потребата од акцијата! :) Во рок од 7 минути откако се сместивме на коловозните ленти, поточно во ...
| | веќе видена | слични

Иницијативата „НаТочак“ денеска (28 јуни) од 19 часот ке ја вози 62-та по ред велосипедска „Критична маса“, која ќе започне од плоштадот „Македонија“, а ќе продолжи со протестен пикник на булеварот „Климент Охридски“. Оваа Критична маса е посветена на проблемот со нелегалното паркирање и узурпирање простор за туѓо движење. „Правото на слободно движење ни е уставно загарантирано на сите граѓани. За тоа право да се реализира постојат закони кои регулираат дека коли не смеат да се паркираат онаму каде попречуваат и загрозуваат нечие движење. Затоа постојат и пропишани казни, за оние случаи кога некој ќе се дрзне да го загрози тоа право некому. Но дали некој тоа го спроведува? За проблемот со нелегалното паркирање и узурпирање простор за туѓо движење сме посветиле многу критични маси досега, но очигледно не било доволно. Со оваа Критична маса сакаме акцентот од личната несовесност на некои од возачите (која секако постои) да го ставиме на одговорноста на институциите, пред сè сообраќајната полиција…Зашто токму ...
| | веќе видена | слични

Пет години „Критична маса“ значи пет години дружба и возење по улиците на Скопје. Пет години, секоја последна среда во месецот, велосипедистите сплотени укажуваат на различни проблеми за инфраструктурата, за обновување на вело-патеките, за разни пречки и паркирани возила, за подигнување на безбедноста, за правата на велосипедистите како рамноправни учесници во сообраќајот. Пет години „Критична маса“ значи бавна, но сигурна трансформација на Скопје во пристојно место за возење велосипед. Во пресрет на претстојната 62-ра „Критична маса“, Радио МОФ подготви кратко видео – потсетување од одбележувањето на петгодишнината од овaа значајна велосипедска иницијатива.
| | веќе видена | слични

Останато

„Во Апелацискиот суд каде што судиите имаат одговорност за тоа во кој правец ќе продолжи да се движи македонското судство: Дали ќе се издигне над состојбите и ...
сите 348 | | | веќе видена

Според непотврдена информација, евентуалното бегство на поранешниот шеф на тајната полиција Сашо Мијалков било поврзано со лица од Унгарија, Молдавија и ...
сите 78 | | | веќе видена

Соопштение до јавноста – реакција на соопштението на СДСМ кое се однесуваше на прес конференцијата на Наум Стоилковски Македонија е единствена држава во Европа ...
сите 108 | | | веќе видена

Во Кривичниот суд за денеска се закажани нови рочиште за предметите на Специјалното јавно обвинителство „Тврдина -Таргет“ за незаконското следење на ...
сите 110 | | | веќе видена

„Неодговорноста на СДСМ дозволува вистинска еколошка катастрофа во Охридското езеро. Десетици тони плашица веќе неколку дена е заробена во каналот Студенчишта, ...
сите 50 | | | веќе видена

Веднаш штом Судот го донесе решението за меѓународна потерница, МВР ја распиша и го извести Интерпол, соопшти министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски ...
сите 33 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

ПРЕСУДА: Пет години затвор за момчето што нападна и ограби Турци во Мрзенци

Од:
До кого (е-маил):
Порака: