Вечен мраз и пингвини

Вечен мраз, и речиси единствени жители на овој континент се пингвините. Антарктикот е единствениот континент кој нема постојано население, но за сметка на тоа овде владее царството на пингвините. Овде се наоѓа и најголемата резерва на слатка вода, секако во форма на мраз, кој под дејство на зголемените глобални температури полека се топи. По повод „антарктичките“ температури кај нас, подготвивме една интересна галерија од фотографии од Антарктикот. Уживајте...
| | веќе видена | слични

Останато

Состојбата во регионот, светскиот економски форум во Давос и проблемите со кои се соочува британската премиерка Тереза Меј со ситуацијата со Брегзит. На овие ...
сите 305 | | | веќе видена

На големиот христијански празник Богојавление-Водици, по одржувањето на богослужбата од страна на отец Димитрие Павлески, во црквата „Св. Никола“ во Подгорци, ...
сите 375 | | | веќе видена

Почетокот на дебатата за Договорот од Преспа која беше планирано да заврши со гласање утревечер, може да биде одложен поради најавите на опозицијата за гласање ...
сите 71 | | | веќе видена

Сообраќајот на државните патишта се одвива по влажни коловози. На повисоките места во западниот дел од државата има остатоци од кашест снег, по интервенција на ...
сите 158 | | | веќе видена

Соопштение на ВМРО-ДПМНЕ: Претседателот Христијан Мицкоски заедно со Потпретседателот Александар Николоски и меѓународниот секретар Тимчо Муцунски се сретна со ...
сите 189 | | | веќе видена

И покрај тоа што постои голема веројатност дека новиот модел на "iPhone" нема да се појави пред крајот на летото или почетокот на есента оваа година, гласините ...
сите 55 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Вечен мраз и пингвини

Од:
До кого (е-маил):
Порака: