Фантастичен концерт на КРАФТВЕРК за отворањето на ТАКСИРАТ 20!


5 копии

Синоќа ТАКСИРАТ ФЕСТИВАЛ го отвори своето 20-то издание со фантастичен настап на живите легенди на светската музичка сцена КРАФТВЕРК, на кој околу 6000 посетители во арената „Борис Трајковски“ присуствуваа на историски концерт, на првиот 3-Д концерт во Македонија. Германските пионери на електронската музика одржаа беспрекорен концерт кој звучеше и изгледаше фасцинантно, со неверојатно прецизни и јасни звучни пејсажи кои цели два часа ја исполнуваа концертната арена. Прецизноста на Крафтверк имено се потврди и со почетокот на концертот, до минута точно во 20:30 часот, кој го започнаа со песната „Numbers“, а вечерта имавме прилика да ги чуеме култните хитови од сите албуми во нивната кариера, како Computer World, Computer Love, Das Model, Neon Lights, Autobahn, Radioactivity, Tour De France, Trans Europe Express, Boing Boom Tschak и други. Изведбата на секоја песна беше надополнета со 3-Д анимации и видеа кои се прикажуваа на големиот, 12 метри широк, видео екран поставен зад бендот. Од овој, визуелниот дел од ...
| | веќе видена | слични

Во рамките на светската турнеја „40 Trips Around The Sun“, членовите на американскиот бенд „Тото“, зад кои стои четиридецениска успешна кариера, завчеравечер настапија во преполната ВИП-арена „Борис Трајковски“ во Скопје, на задоволство на расположената публика. На посетителите како да не им се веруваше дека овој култен бенд е тука и оти и Македонија е вброена меѓу 40-те земји што ќе ги посетат низ целиот свет. Цели два часа, легендарниот гитарист Стив Лукатер, заедно со другите членови на групата, сите извонредни музичари, свиреа песни од нивната долга и успешна кариера, а разбирливо реакциите на публиката беа најбурни кога ги слушнаа звуците на „Аfrica“, „Hold The Line“ и „Rosanna“. Кога ја слушна распеаната публика, пејачот Џозеф Стенли Вилијамс се заблагодари, додавајќи дека музичарите ги сакаат сите песни. И со многу елан и добри вибрации, како да се на почетокот на кариерата членовите на „Тото“ изведоа песни, кои во одреден дел од нивниот развој имале големо влијание, комбинирајќи повеќе музички ...
| | веќе видена | слични
2 копии

На 31 март во малата сала на ВИП арената „Борис Трајковски” ќе се одржи концерт насловен како Mr. Ziggy And The GlassSpiders, трибјут бендот за легендарниот Дејвид Боуви (David Bowie). Вратите ќе бидат отворени уште во 20 часот кога ќе се проектира документарниот филм за Дејвид Боуви, а концертот ќе почне во 21 часот. Бендот постои од 1991 година и досега реализирал бројни настапи и турнеи во цела Европа. Во 1993 година се наградени како „Најдобар трибјут бенд во Рим“. Mr. Ziggy And The Glass Spiders изведуваат песни од различни периоди од богатиот опус на Боуви и за 2 и пол часа, колку што вообичаено траат нивните настапи, ќе ги свират најголемите хитови на господинот на популарната музика како што го ословуваат тие, големиот Дејвид Боуви. На концертот ќе има и дуети на кои ќе настапат, наши – домашни музички артисти кои заедно со Mr. Ziggy And The GlassSpiders ќе ги отпеат безвременските дуети на Боуви кои ги отпеја заедно со Квин, Тина Тарнер и Мик Џегер. Влезниците во претпродажба за концертот ќе бидат ...
| | веќе видена | слични

Култната германска група „Крафтверк“ по 13 години повторно настапи во Скопје, со што уште еднаш на македонската јавност ѝ ја претстави својата футуристичка визија. За разлика од претходниот концерт во Македонија, кој беше во првата хала на Скопскиот саем, овој пат „Крафтверк“ настапи во спортскиот центар „ВИП - Борис Трајковски“, каде што условите им овозможија на најдобар начин да се видат сите визуелни 3Д-ефекти. Тоа што го отсликува овој бенд не е само нивната музика, туку и сите придружни елементи, кои ја даваат комплетната слика на оваа визионерска група.Спојувајќи ги музиката и перформативната уметност, 3Д-концертите на „Крафтверк“ претставуваат уметничко дело што ја открива сложеноста на односот помеѓу човекот и машините. На оваа турнеја наречена 3Д, тие ја прикажуваат таа поврзаност, која се рефлектира преку музиката, електрониката, компјутерите, видео и светлосните ефекти, кои може да се доживеат на различни начини. Завчерашниот концерт во Скопје, претставуваше уште едно патешествие низ времето и ...
| | веќе видена | слични

По концертот во белградската „Комбанк aрена“ пред 20.000 посетители, мочињата од српската фолк-поп атракција „Тропико бенд“ најaвија гостување и во Скопје. Дружбата со македонската публика е закажана на 28 април, со почеток во 21.00 часот во ВИП арената „Борис Трајковски“.Влезниците ќе бидат пуштени во продажба од 1 март, а концертот, како што велат организаторите „Скај мјузик“, ќе биде незаборавно аудио-визуелно доживување, односно одлична двочасовна свирка, во која присутните ќе ги слушаат најголеми хитови на бендот како: „Мислиќу на тебе“, „Све моје зоре“, „Заувек твој“, „Параноја“…
| | веќе видена | слични

Останато

Државата е во опасност кога со нејзиниот буџет директно управува аболиран криминалец како Зоран Заев. Од денот кога аболицираниот Заев и неговата криминална ...
сите 250 | | | веќе видена

Новите американски санкции против Иран се контрапродуктивни и дестабилизирачки, изјави рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров. Тој порача дека ...
сите 64 | | | веќе видена

Албанскиот претседател, Илир Мета ја осуди одлуката на албанската изборна комисија за одржување на локалните избори на 30 јуни, повикувајќи ја владејачката ...
сите 186 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Фантастичен концерт на КРАФТВЕРК за отворањето на ТАКСИРАТ 20!

Од:
До кого (е-маил):
Порака: