Топлотниот бран угина 90 свињи

Во свињарската фарма на „Жито Вардар“ во светиниколско Амзабегово угинаа 90 свињи. Според првичните анализи на агенцијата за храна и ветеринарство, свињите кои биле сместени во една хала, угинале од топлотен удар. Со тоа и официјално тие се првите жртви на африканскиот топлотен бран, што деновиве ја зафати Македонија. Иако причините се познати се уште се утврдуваат околностите што довеле до масовниот помор. Според првичните информации до поморот довела исклучената вентилација во една од халите, но дали дошло до дефект на електричната инсталација или некој од работниците намерно или случајно ја исклучил струјата ќе утврдува полицијата. Штетата се проценува на 900.000 денари. од агенцијата за храна и ветеринарство велат дека по вклучувањето на вентилацијата нема опасност од нов помор на животни поради високите температури. „Угинувањето засега е од непознати причини. Известен е ветеринарниот Институт од Скопје и екипи од институтот. Земаа примероци за преиспитување на причините за смртта. СВР-Штип ќе работи ...
| | веќе видена | слични

Од топлотен удар угинаа 90 свињи во фармата Жива месо во светиниколското село Амзабегово. Животните настрадале откако системот за вентилација во халата од засега нејасни причини бил во прекин речиси цел ден. Инспектори на Агенцијата за храна и ветеринарство на терен констатирале дека причината за смртта на свињите бил дефектот на вентилационата мрежа. Според првичните проценки штетата изнесува околу 900.000 денари. Од Агенцијата за храна и ветеринарство потврдуваат дека Жива месо ги исполнувала сите стандарди и протоколи, пропишани според закон. Полицијата допрва ке истражува која е причината што вентилациониот систем не работел неколку часа. Доколку се утврди дека вината е кај сопственикот тој ќе се соочи со парична казна од 2 до 6 илјади евра.
| | веќе видена | слични

Топлотен удар уби 90 свињи во една од халите на „Жива месо“, подружница на „Мак месо“ Штип, во светиниколското село Амзибегово,соопштуваат од МВР. Несреќата била пријавена вчера, а пцовисаните животни ги забележале вработените кога дошле утрото на работа. Екипи на ветеринарниот институт во Скопје зеле примероци заради вештачење и утврдување на причините за угинувањето на свињите. Штипската полиција презема мерки за расчистување на случајот. Не е познато дали дошло до дефект на електричната инсталација или некој од работниците намерно или случајно ја исклучил струјата
| | веќе видена | слични

Топлотен удар е причината за угинувањето на 90-те свињи од фармата во светиниколоското село Амзабегово, соптственост на ДОЕЛ „Жива месо“, подружница на Мак месо-Штип. Според директорот на Агенцијата за храна и ветеринарство Дејан Рунтевски, се претпоставува дека во периодот на угинувањето била исклучена вентилацијата во халата каде што се одгледувале свињите. Угинувањето вчера го пријавил управителот на фирмата, по што е направен увид и се земени мостри. Вкупната штета се проценува на 900.000 денари. - Агенцијата за храна и ветиринарство е известена и испратени се мостри од угинатите свињи. СВР Штип ќе работи на целосно расчистување на случајот, сооптши портпаролот Снежана Санева.
| | веќе видена | слични

Останато

Основното јавно обвинителство Скопје оформи предмет по допрен глас во врска со настанот што се случи на 19.09.2018 година, кога по дојава на жители од зграда ...
сите 185 | | | веќе видена

Полицаецот-убиец Енвер Тоска, иако не ги исполнувал условите да биде полицаец добил значка и пиштол по интервенција на ДУИ, и тоа во време кога министер за ...
сите 163 | | | веќе видена

На референдумот на 30-ти септември, да излеземе и да го дадеме гласот за членство на Македонија во ЕУ и НАТО. Сите заедно да бидеме глас што ќе ја обезбеди ...
сите 96 | | | веќе видена

Не постои држава на која што Уставот ѝ е подготвуван од соседите. Гласачите мора да ги знаат вистинските факти за да донесат правилна лична одлука на 30-ти ...
сите 160 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Топлотниот бран угина 90 свињи

Од:
До кого (е-маил):
Порака: