Топлиот бран со човечки жртви

2 копии

Топлиот тропски бран со температури до 40 степени однесе и човечки животи регистрирани во Хрватска.покрај ова веќе осми ден по ред во земјите од западен балкан владее и опасноста од големи пожари. Сепак во Хрватска, по неколкудневните температури кои достигнаа и 40 степени, пристигна освежувањето со температури пониски и за десет степени. Во Подгорица денес е измерена температура од 37 степени, а во неделата бил регистриран најтоплиот ден во последните 50 години во земјата, со измерени 39 степени во Подгорица и Даниловград. Пеколните жештини ја зафатија и Босна и Херцеговина, каде денес, во Сараево, биле измерени 35 степени. Поради топлото време, во Модричката болница починала и една жена, која е првата жртва на жештините во БИХ. Во Атина, температурите достигаат до 40 степен, додека во Солун се очекува нешто поладно време со температури до 37 степени. Топлиот бран од минатиот викенд владее и во Албанија, која и онака се карактеризира со топла и сува клима во текот на летото, а денес е регистрирана ...
| | веќе видена | слични

Топлиот тропски бран со температури до 40 степени, и денес, осми ден по ред, ги зафати земјите на Балканот, предизвикувајќи смртни случаи и се’ поголема опасност од пожари. Во Хрватска, по неколкудневните температури кои достигнаа и 40 степени, пристигна освежувањето со температури пониски и за десет степени. Високите температури во Хрватска предизвикаа и смртни случаи, а највисоки температури биле измерени околу Задар и Осијек каде изминатите денови биле регистрирани директни и индиректни жртви на топлината. Сувото време ја олеснува и појавата на пожари, но освен големиот пожар на островот Брач, во последните денови не се регистрирани пожари во други области. Во Подгорица денес е измерена температура од 37 степени, а во неделата бил регистриран најтоплиот ден во последните 50 години во земјата, со измерени 39 степени во Подгорица и Даниловград. Пеколните жештини ја зафатија и Босна и Херцеговина, каде денес, во Сараево, биле измерени 35 степени. Поради топлото време, во Mодричката болница починала и ...
| | веќе видена | слични

Останато

„Апелацискиот суд мора да се издигне над политичкиот притисок и нарачани притвори мотивирани само и само од политичкиот прогон кој што се спроведува врз ...
сите 424 | | | веќе видена

Во Хрватска попладнево е издадено црвено предупредување од Државниот хидрометеоролошки завод за следните два дена, кога се очекуваат вистински зимски услови и ...
сите 183 | | | веќе видена

Филип Петровски на вечерашното гостување на Канал 5 го обвини раководството на ВМРО-ДПМНЕ за двојна игра во однос на уставните измени и рече дека за вчерашниот ...
сите 85 | | | веќе видена

Соопштение до јавноста – реакција на соопштението на СДСМ кое се однесуваше на прес конференцијата на Наум Стоилковски Македонија е единствена држава во Европа ...
сите 169 | | | веќе видена

Како поранешниот премиер и актуелен почесен претседател на ВМРО-ДПМНЕ Никола Груевски избегал од Македонија, како стигнал до Унгарија , дали е уште таму и дали ...
сите 271 | | | веќе видена

Предлог Буџетот за 2019 предложен од Владата предводена од СДСМ е развоен и обезбедува повеќе пари кај граѓаните, поголема социјална еднаквост и подобра ...
сите 228 | | | веќе видена

Во недостаток на официјални информации од македонските, но и од унгарските власти, регионалните и европските медиуми продолжуваат со шпекулации за бегалецот ...
сите 364 | | | веќе видена

Славниот Борис Бекер го поздрави големиот успех на својот сонардоник Александер Зверев кој успеа да триумфира на завршниот АТП турнир во Лондон. Прво со две ...
сите 170 | | | веќе видена

Под влијание на новиот циклон кој се формира над Италија, името на циклонот е Маријан, денес во текот на вечерните часови најпрвин во западните предели, ...
сите 135 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Топлиот бран со човечки жртви

Од:
До кого (е-маил):
Порака: