Во Темза откриена бомба од Втората светска војна

4 копии

Бомба од Вторатата светска војна е откриена случајно во близината на мостот на Темза во лондонскиот кварт Патни, во чија близина се наоѓа стартот на познатата веслачка трка меѓу студентите од универзитетите Оксфорд и Кембриџ. Бомбата била откриена од речни морнари на северната страна од брегот на Темза, во близината на мостот преку кој инаку се одвива и патниот сообраќај од југозападниот дел на Лоднон кон центарот на градот, преку квартовите Фулам и Челзи. Засега не е јасно како никој досега на едно толку фрекветно место не ја забележил бомбата во реката, околу која има еден хотел и станбен кварт, а посебно што околу тоа место секоја година во ова време се собира голема маса луѓе за да ја следат традиционалната веслачка трка. Според планот, годинешнава 163-та по ред веслачка трка треба да стартува денеска попладне, но полицијата и специјалната единица за демонтирање бомби се уште немаат дадено „зелено светло“ за одржување на трката, а посебно за тоа дали да стартува од локацијата каде тоа се прави секоја ...
| | веќе видена | слични

Со оваа победа Оксфорд има 80 победи, Кембриџ останува на 82, а една од трките беше нерешена. Првата трка е оддржана од 1829 година, а од 1856 година се оддржува секоја година. Патеката покрива 6.8 километри од Патни до Мортлејк, а двата тима се познати како сини (Кембриџ во светло-сина боја, а Оксфорд во темно-сина). Кембриџ води во победите од 1930 година. Оддржување на трката беше неизвесно, откако во Темза беше пронајдена неексплодирана бомба од Втората светска војна во близината на мостот Патни во саботата. Трката ја следеа над 300.000 луѓе од двата брега на Темза.
| | веќе видена | слични

Останато

„Во Апелацискиот суд каде што судиите имаат одговорност за тоа во кој правец ќе продолжи да се движи македонското судство: Дали ќе се издигне над состојбите и ...
сите 403 | | | веќе видена

Тоа што Христијан Мицкоски се обидува да го претстави носителот на криминалот и режимот, Никола Груевски уште еднаш потврдува: Антизападниот Христијан Мицкоски ...
сите 205 | | | веќе видена

Точно една недела откако поранешниот премиер Никола Груевски објави дека е во Будимпешта, македонското министерство за правда во Унгарија го испрати барањето ...
сите 298 | | | веќе видена

„Неодговорноста на СДСМ дозволува вистинска еколошка катастрофа во Охридското езеро. Десетици тони плашица веќе неколку дена е заробена во каналот Студенчишта, ...
сите 46 | | | веќе видена

Веднаш штом Судот го донесе решението за меѓународна потерница, МВР ја распиша и го извести Интерпол, соопшти министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски ...
сите 41 | | | веќе видена

Шефот на кабинетот на унгарскиот премиер Виктор Орбан, Гергели Гулаш, вели дека треба да се земат предвид и условите во македонските затвори, како и ...
сите 86 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Во Темза откриена бомба од Втората светска војна

Од:
До кого (е-маил):
Порака: