Тајната на нацистичкиот гроб среде непроодната бразилска џунгла

НЕПОЗНАТИОТ ПЛАН НА ХИТЛЕРОВА ГЕРМАНИЈА За еден план на нацистите се знае многу малку – тоа е идејата за јужноамериканскиот Трет Рајх. Веќе 80 години под превезот на мистеријата е еден гроб што се наоѓа во бразилската џунгла. Тој има и свастика и крст. На него пишува: Овде на 2 јануари 1936 година умре Јозеф Грајнер, кој беше во служба на германскиот истражувачки тим. Kако се нашол гробот на германскиот нацист длабоко во бразилската прашума во изолираното село Ларањал до Јари? Историчарите и истражувачите веќе со децении пишуваат книг и откриваат многубројни документи, кои покажуваат како нацистите по Вторатиа светска војна бегале во Јужна Америка. 17-месечно пробивање Но за еден заговор или подобро речено план на нацистите се знае многу малку. Станува збор за нивната експедиција, која почнала далеку пред војната. Имено, нацистите пред војната сакале да воспостават свое упориште во Јужна Америка, бидејќи имале намера да го освојат најголемиот дел од коритото на Амазон. Тајната мисија наречена „Проект ...
| | веќе видена | слични

Напаѓачот на Борусија Дортмунд и германски репрезентативец, Марко Ројс, успешно е опериран, откако ги скина предните вкрстени лигаменти на коленото, на финалниот меч од Купот на Германија. Тој истакна дека се чувствува добро и дека планира да се врати на терените до Нова Година. „Сакам да ги поздравам сите фанови, и љубителите на фудбалот, сите кои ми дадоа поддршка во овие тешки моменти. Операцијата мина добро и веќе се опоравувам. Ќе бидам силен во овој период што следи, и знам дека ќе се вратам на терените подобар од претходно. Верувам дека ќе бидам повторно на теренот до Нова Година. Сакам да им посакам многу среќа на моите колеги од репрезентацијата на мечот со Сан Марино, но и на Купот на конфедерациите“, истакна Марко Ројс.
| | веќе видена | слични

Борусија Дортмунд го претстави својот четврти нов фудбалер. Тоа е младинскиoт репрезентативец на Германија Максимилијан Филип, кој доаѓа од Фрајбург. Трансферната сума е околу 20 милиони евра со можните бонуси. 10% од износот оди во претходниот клуб на талентот Енерџи Котбус. Филип многу наликува на стилот на игра на Марко Ројс, кој пак поради повреда може да пропушти околу 5-6 месеци. Инаку порано од Дортмунд веќе ги потврдија трансферите на Махмуд Дахуд од Борусија Менхенгладбах, Омер Топрак од Баер Леверкузен и Дан-Аксел Загаду од Пари Сен Жермен. Вчера клубот го претстави и новиот тренер Петер Бос. Договорот на 23-годишниот напаѓач е за пет сезони.
| | веќе видена | слични

Останато

Под влијание на новиот циклон кој се формира над Италија, името на циклонот е Маријан, денес во текот на вечерните часови најпрвин во западните предели, ...
сите 310 | | | веќе видена

„Апелацискиот суд мора да се издигне над политичкиот притисок и нарачани притвори мотивирани само и само од политичкиот прогон кој што се спроведува врз ...
сите 122 | | | веќе видена

Соопштение до јавноста – реакција на соопштението на СДСМ кое се однесуваше на прес конференцијата на Наум Стоилковски Македонија е единствена држава во Европа ...
сите 173 | | | веќе видена

Министерството за правда забрзано работи на комплетирање на потребната документација за екстрадиција на поранешниот премиер Никола Груевски, но не посочуваат ...
сите 237 | | | веќе видена

Предлог Буџетот за 2019 предложен од Владата предводена од СДСМ е развоен и обезбедува повеќе пари кај граѓаните, поголема социјална еднаквост и подобра ...
сите 219 | | | веќе видена

Во недостаток на официјални информации од македонските, но и од унгарските власти, регионалните и европските медиуми продолжуваат со шпекулации за бегалецот ...
сите 364 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Тајната на нацистичкиот гроб среде непроодната бразилска џунгла

Од:
До кого (е-маил):
Порака: