Нерегулиран крвен притисок


Основен ризик-фактор за хипертензија е генетската предиспозиција, односно наследниот фактор, а потоа доаѓа возраста. Постои поврзаност и со полот, мажите пројавуваат зголемен притисок околу 45. година, а жените околу 60. година Современиот начин на живот наметна секој човек барем еднаш во животот да се соочи со состојбата на нерегулиран крвен притисок. Без оглед дали станува збор за висок или низок крвен притисок, состојбата не треба да се занемарува, туку да се консултира лекар . Кога крвниот притисок е превисок, може да предизвика оштетување на крвните садови . Еднакво опасна состојба е и нискиот притисок, кога недоволна количина крв доаѓа до органите . Крвниот притисок може да варира во краток временски период во одредени вредности, а варијацијата зависи од положбата на телото, бројот на вдишувања и издишувања, физичката активност, психичкиот замор, стресот. Кога се мери крвниот притисок, всушност, мериме две вредности, систола – притисокот кој го генерира срцето кога ја испумпува крвта во крвните садови ...
| | веќе видена | слични

Еден од најраспространетите здравствени проблеми е зголемениот притисок на крвта. Проследен е со симптоми како лошо расположение, главоболки, несоница и други проблеми врзани со општото расположение и здравје. Крвниот притисок може да варира повеќепати во текот на еден ден, а нормалниот крвен притисок е индивидуален. Ако ги прашате лекарите кој е нормалниот крвен притисок според возраста на пациентот и полот, табелата изгледа вака:
| | веќе видена | слични

Во студиото на Телевизија 24 гостин беше професор др. Мирослав Ѓорѓевиќ кој ја изврши првата операција за промена на полот во Македонија во болницата „Аџибадем систина“. Тој објаснува дека во јавноста се употребува терминот промена на полот, но всушност станува збор за промена на гениталиите, од еден пол кон полот кон којшто се тежнее. Фондот за здравствено осигурување во Србија од 2012 година покрива 2/3 од трошоците за изведување на оваа операција, а најстарата пациентка која извршила операција за промена на полот во Белград имала 69 години.
| | веќе видена | слични

Намалувањето на внесување на сол може да помогне на оние со висок крвен притисок, но со претераното исфрлање на сол од исхраната, организмот се изложува на поголем ризик од кардиоваскуларни болести. Научниците истакнуваат дека ова е значајно сознание за тие кои боледуваат од хипертензија и чијашто исхрана содржи премногу натриум, бидејќи е важно да се намали количината на сол во исхраната, но не и да се исфрли. Имено, единствено луѓето со висок крвен притисок мора да внимаваат на внесување на сол. И кога земале малку натриум имале поголем ризик да доживеат срцев или мозочен удар отколку лицата кои со храната земале умерена количина на натриум. Се советува дневен внес на натриум од 2.300 мг.
| | веќе видена | слични

Останато

Британската премиерка Тереза ​​Меј изјави дека обидите на некои пратеници да го одложат излегувањето на земјата од ЕУ, користејќи парламентарни процедури, не ...
сите 187 | | | веќе видена

Претпладне ќе има врнежи од дожд и снег и на пониските места, а ќе бидат пообилни во источните делови. Попладне облачноста делумно ќе се намали и врнежите ...
сите 184 | | | веќе видена

Грчкиот парламент денеска ја почна дебатата за Договорот од Преспа, со кој треба да се стави крај на 27-годишниот спор за името помеѓу Грција и Македонија и ...
сите 64 | | | веќе видена

Укината е забраната за сообраќај за тешки товарни возила на патниот правец Струга – граничен премин Ќафасан. Од ЈП Македонија пат информираат дека забраната е ...
сите 225 | | | веќе видена

Се очекува утре пред полноќ да се гласа Законот за ратификација на Договорот од Преспа во грчкиот Парламент. Седницата започна уште вчера, а по жестоката ...
сите 120 | | | веќе видена

На големиот христијански празник Богојавление-Водици, по одржувањето на богослужбата од страна на отец Димитрие Павлески, во црквата „Св. Никола“ во Подгорци, ...
сите 145 | | | веќе видена

Во Мала Преспа традиционално сите села фpлаат крcт во Преспанското Езеро. Ниту студенoто време ниту, пак, уште поcтудената вода не ги спречи повеќето верници ...
сите 202 | | | веќе видена

Секс скандалот меѓу Јелена Карлеуша и Огњен Врањеш никако не стивнува, но во меѓувреме не стивнуваат и новите имиња од српската сцена со кои што Оњен имал ...
сите 101 | | | веќе видена

Со четири молотови коктели ноќеска беше нападната куќата на пратеничката на владејачката Сириза, Теодора Цакри од Јаница. Предизвикана е значителна материјална ...
сите 89 | | | веќе видена

Лидерот на Нова Демократија Киријакос Мицотакис се откажа од барањето за гласање недоверба на владата на Ципрас. Партијата најавуваше дека на секој начин ќе се ...
сите 117 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Нерегулиран крвен притисок

Од:
До кого (е-маил):
Порака: