Стопанственици од Египет заинтересирани за соработка и инвестирање во Македонија

3 копии

Сопственици на лускузни хотелски сместувачки објекти, елитни туристички ресорти, ресторани, туристички бродови и тур-оператори од државите на северна Африка, пред се од Египет, престојуваат во Македонија, на разговори посветени на можностите за унапредување на севкупната туристичка соработка со државите од Балканот во рамки на осмислување поширока заедничка туристичка понуда, но и за да ги разгледаат можностите за инвестирање во Македонија. Генералниот секретар на Туристичката комора на Египет, Мохамед Ласар, кој вторпат престојува во регионот, ја нагласи нивната интенција да се изнајдат најразлични модели за интензивирање на соработката со државите од Балканот. - Моите впечатоци од оваа втора посета на Македонија само ги потврди очекувањата, за сличностите меѓу нашите држави кога станува збор за изнаоѓање форми на соработка од заеднички интерес. Преку амбасадорот на Рeпублика Македонија во Египет договориме средби со надлежните институции во Македонија, предвидени да се одржат во текот на оваа седмица. Со ...
| | веќе видена | слични

Претставници на луксузни хотели, ресторани, туристички бродови и тур- оператори од Египет, престојуваат во земјава со цел унапредување на туристичката соработка со земјите од Балканот и да ги разгледаат инвестиционите можности на Македонија. “Моите впечатоци од оваа втора посета на Македонија само ги потврди очекувањата, за сличностите меѓу нашите држави кога станува збор за изнаоѓање форми на соработка од заеднички интерес. Преку амбасадорот на Република Македонија во Египет договориме средби со надлежните институции во Македонија, предвидени да се одржат во текот на оваа седмица. Со нив ќе разговараме за можностите за соработка во областа на туризмот, кој како стопанска гранка повлекува унапредување на соработката во други сфери, се разбира и во областа на инвестициите“, рече генералниот секретар на Туристичката комора на Египет, Мохамед Ласар, нагласувајќи ја иницијативата за интензивирање на соработката со земјите од Балканот. Дончо Танески, претседател на Асоцијацијата на хотелиери на ...
| | веќе видена | слични

Египетски стопанственици од туристичкиот бизнис престојуваат во Македонија во потрага по креирање заеднички туристички понуди со наши тур-оператори и хотелиери, како и за испитување на теренот за евентуални инвестиции. Генералниот секретар на Туристичката комора на Египет, Мохамед Ласар, кој вторпат престојува во регионот, ја нагласи нивната интенција да се изнајдат најразлични модели за интензивирање на соработката со државите од Балканот. - Моите впечатоци од оваа втора посета на Македонија само ги потврди очекувањата, за сличностите меѓу нашите држави кога станува збор за изнаоѓање форми на соработка од заеднички интерес. Ќе разговараме за можностите за соработка во областа на туризмот, кој како стопанска гранка повлекува унапредување на соработката во други сфери, се разбира и во областа на инвестициите, вели Ласар. Претседателот на Асоцијацијата на хотелиерите на Македонија, Дончо Танески, истакна дека шестгодишните контакти со колегите од Египет и државите од северниот дел на Африка вродуваат плод, со ...
| | веќе видена | слични

Хотелиери, сопственици на ресторани, туристички бродови и тур-оператори од државите на Северна Африка, членки на Европско-медитеранската ресторанска федерација, во Охрид разговараат за унапредување на туристичка соработка и за инвестирање во земјите од Балканот. - Дел од присутните се потенцијални инверститори во македонскиот туризам. Претставниците од северниот дел на Африка се запознаа со Охрид и Вевчани, а се договорени и средби во Скопје – вели Дончо Таневски претседател на Македонската хотелиерска организација. Мохамед Ласар, од Туристичката комора на Египет, најави интензивирање на соработката со Македонија. - Преку амбасадорот на Рeпублика Македонија во Египет договориме средби со надлежните институции во Македонија во текот на оваа седмица. Со нив ќе разговараме за можностите за соработка во областа на туризмот, кој како стопанска гранка повлекува унапредување на соработката во други сфери, се разбира и во областа на инвестициите - изјави Ласар.
| | веќе видена | слични

Останато

Од Синдикатот на културата велат дека го чекаат владиното образложение за нејзиното разрешување. Одлуката според нив е изненадувачка, како и тоа дека таа доаѓа ...
сите 88 | | | веќе видена

Турските научници предупредуваат за опасноста од нови силни земјотреси што го загрозуваат Истанбул и реонот на Мраморно море, пишува денеска турскиот весник ...
сите 156 | | | веќе видена

Оперските пејачи Благој Нацоски, Весна Ѓиноска-Илкова, Ирена Кафкалевска и Наде Талевска-Спасовска синоќа на концертот на Охридско лето во црквата „Св. Софија“ ...
сите 92 | | | веќе видена

Зоран Азманов кој се занимава со градежен бизнис и пред ТВ камерите остана на своето тврдење дека е рекетиран од сопственикот на 1ТВ Бојан Јовановски, и дека ...
сите 793 | | | веќе видена

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски нема да се појави на лидерската средба в петок, потврди денеска претседателка на Унијата на жени на партијата, ...
сите 303 | | | веќе видена

За десетина дена се очекува да бидат сублимирани проценките од штетите што ги предизвика минатонеделното невреме во Преспа и да бидат доставени до владината ...
сите 69 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Стопанственици од Египет заинтересирани за соработка и инвестирање во Македонија

Од:
До кого (е-маил):
Порака: