Снимка од 3 минути која ги руши теориите за рамна земја - што ќе се случи ако живееме на плоча

2 копии

И во 21. век се побројно е движењето на "рамноземјаши", кои не ги признаваат научните откритија и заговараат теорија дека Земјата е рамна плоча. И во 21. век се побројно е движењето на "рамноземјаши", кои не ги признаваат научните откритија и заговараат теорија дека Земјата е рамна плоча.Само три минути се доволни за таа теорија да се разбие со сериозни научни одговори кои на интересен начин илустрираат како би изгледала Земјата ако навистина е рамна плоча. Меѓу другото, видеото дава одговори на прашањата - како би делувала силата на гравитацијата, дали би постоеле временски зони и годишни времиња и на крајот дали на таа рамна плоча воопшто би постоеле услови за живот. Што би било кога би било?За почеток заборавете на пешачењето и шетањето до работ на рамната плоча, бидејќи гравитацијата тоа нема да ви го дозволи.Дали гравитација, на рамната плоча, воопшто би постоела? Секако дека да. Токму гравитациската сила е таа која ја обликува, но и држи нашата, како и сите останати планети, во група.Кога ...
| | веќе видена | слични

Пред околу 13,7 милијарди години се создал нашиот универзум, но што се случувало пред Големата експлозија? Славниот физичар Стивен Хокинг говореше за тоа што точно му претходело на почетокот на универзумот. Неговиот одговор е - ништо. Сепак, иако одговорот може да се сумира во еден збор, тоа не значи дека не е комплициран. Хокинг ја искористи формата на Земјата како аналогија за заоблениот облик на континуумот простор-време. - Според Теоријата на релативноста на Ајнштајн, просторот и времето се соединуваат во континуум простор-време, кој не е рамен, туку заоблен од материјата и енергијата во него - вели Хокинг. За дополнително објаснување, Хокинг го искористи пристапот на Еквилид кон квантната гравитација. Кај овој пристап, обичното реално време е заменето со замислено време, кое се однесува како четврта димензија. - Кај пристапот на Еквилид историјата на универзумот во замислено време е четиридимензионална заоблена површина како површината на Земјата, но со уште две димензии - објаснува Хокинг. Значи вкупно ...
| | веќе видена | слични

Сѐ уште има луѓе кои тврдат дека Земјата е рамна и покрај научните докази кои јасно укажуваат дека тоа не е вистина. Само три минути биле потребни да се побие таа теорија. Ова видео дава одговор на многу прашања,меѓу кои како би делувала силата на гравитација доколку Земјата е рамна, дали би постоелевременски зони и годишни времиња и на крајот дали воопшто би имало услови за живот? За почеток, доколку земјата би била рамна: -заборавете на пешачење и шетање на рамна плоча, затоа што гравитацијата едноставно тоа не би го дозволила, пишува 100posto. Дали би постоела гравитација на рамна плоча? Секако дека да. Кога Земјата би имала облик на палачинка, гравитационата сила би нѐ туркала кон средината на палачинката. Како што би се тргале од средината, силата би била сѐ појака и силно би нѐ влечела назад кон средината. Додека би оделе по рамна плоча, би имале чувство дека се искачуваме на брдо кое со секој нов чекор станува пострмно и пострмно.. Во моментот кога би успеале некако да стигнеме до работ на земјината ...
| | веќе видена | слични

Во 21 век луѓето кои сметаат дека Земјата е рамна се многу погласни. Тие тврдат дека планетата е рамна плоча, но немаат конкретни докази. Само 3 минути се доволни за да се опори таа теорија. Во видеото подолу ќе видите сериозни научни одговори кои на интересен начин илустрираат што всушност би се случувало доколку Земјата навистина беше рамна плоча. Меѓу другото, видеото го дава одговорот на прашањето – како би делувала силата на гравитација, дали би постоеле временски зони и годишни времиња и на крај, дали на таа рамна плоча воопшто би постоеле услови за живот.
| | веќе видена | слични

Што би се случило доколку Земјата е навистина рамна плоча како што тврдат некои? Одговорот на тоа прашање го дава екипата од страната What If, а нивната снимка стана вирална на интернет. Само три минути биле доволни теоријата да се разбие со сериозни научни одговори кои на интересен начин илустрираат како навистина би изгледало кога Земјата би била рамна плоча. Кога Земјата би имала облик на плоча , силата на гравитацијата би не влечела кон нејзиниот центар. Како повеќе се оддалечуваме од него, силата би станувала се посилна и посилна и силно би не повлекувала назад. И додека чекориме по рамната плоча, би имале чувство дека се искачуваме на брдо кое, со секој нов чекор, станува се пострмно и пострмно. Во моментот кога би успеале некако да дојдеме до работ на Земјината рамна плоча, силите кон влечат надоле и наназад би станале еднакви. Сета вода би била во средиштето на Земјата. Како би изгледала во вселената планета која има облик на рамна плоча? Според една од теориите според која Земјата е рамна плоча, ...
| | веќе видена | слични

Останато

Премиерот Зоран Заев, по вчерашната средба со германската канцеларка Ангела Меркел, со видео преку Фејсбук се обрати до јавноста.„Вчерашната пријателска средба ...
сите 185 | | | веќе видена

Високaтa претставничка на ЕУ за надворешни работи и безбедност, Федерика Могерини, во Вашингтон зборуваше со американскиот државен секретар, Мајкл Помпео, за ...
сите 94 | | | веќе видена

- На телефон се карав многу вулгарно со моја блиска личност, и таксистот го искористил моментот да ме снима, но верувам дека не очекувал дека ќе ме сними како ...
сите 17 | | | веќе видена

Силно невреме во моментов го за зафати Скопје.Според нашите информации во делови од Скопје во моментов врне дожд, проследено со силен ветер и грмежи.Невремето ...
сите 119 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Снимка од 3 минути која ги руши теориите за рамна земја - што ќе се случи ако живееме на плоча

Од:
До кого (е-маил):
Порака: