Студија: Сопствениците на мачки се попаметни од сопствениците на кучиња

2 копии

Во текот на истражувањето секој од испитаниците требало да одговори на серија прашања кои се однесувале на нив самите, на нивната ерудиција и лични квалитети, како и на она кој вид животно го преферираат, или веќе го чуваат во своите домови. Според The New York Post, како по правило оние испитаници кои се изјасниле дека се љубители на мачките, биле почувствителни, позатворени, но притоа и понаклонети на „прекршување на правилата". Поенергичните и подружељубивите, пак, се изјасниле како љубители на кучиња. Професорот по психологија Денис Гастело, претставувајќи ги резултатите од истражувањето на годишниот состанок на Здружението за психолошки науки во Чикаго, рекол дека тоа се сосема очекувани резултати. „Кучињата се однесуваат посоцијално. Можам да кажам, дека во споредба со мачките тие се екстровертни. Луѓето кои се позатворени поскоро ќе чуваат мачка, поради тоа што не мора да излегуваат надвор на прошетки во моментот кога сакаат да прочитаат книга. Покрај тоа, психолозите го истражувале и нивото на ...
| | веќе видена | слични

Научниците од Универзитетот Керол во САД направија истражување со помош на различни тестови на 600 лица, дефинирани како љубители на мачки или кучиња.И резултатите покажале: љубителите на мачките како целина се попаметни од луѓето кои сакаат и одгледуваат кучиња.Секој од испитаните требало да одговори на серија прашања кои се однесуваат на самиот него,образованието и неговите лични квалитети, а исто и кое животно повеќе му се допаѓа или живее во неговиот дом.Како што пишува “Њујорк пост”, испитаниците кои признале дека се во љубов кон мачките, се почувствителни, затворени и повеќе склони да ги кршат правилата.Овие, пак, кои се покажале поенергични и општествени, често се идентификувале како љубители на кучињата.Психолозите го тестирале исто така и нивото на интелигенцијата учесниците во истражувањето кое покажало повисок IQ биле љубителите на мачки.Процентот на сооднос меѓу обожавателите на најраспространетите миленичиња е 60% за кучињата и 10% за мачки; останатите не можеле да се дефинираат на ниту една од ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Истражувачите од американскиот Универзитет Керол интервјуирале повеќе од 600 луѓе при што дошле до неочекуван резултат, имено дека луѓето кои себеси се сметаат за љубители на мачките, генерално, се поинтелигентни од оние кои се сметаат за вљубеници во кучињата, пренесува Макфакс. Во текот на истражувањето секој од испитаниците требало да одговори на серија прашања кои се однесувале на нив самите, на нивната ерудиција и лични квалитети, како и на она кој вид животно го преферираат, или веќе го чуваат во своите домови.Според The New York Post, како по правило оние испитаници кои се изјасниле дека се љубители на мачките, биле почувствителни, позатворени, но притоа и понаклонети на „прекршување на правилата".Поенергичните и подружељубивите, пак, се изјасниле како љубители на кучиња.Професорот по психологија Денис Гастело, претставувајќи ги резултатите од истражувањето на годишниот состанок на Здружението за психолошки науки во Чикаго, рекол дека тоа се сосема очекувани резултати. „Кучињата се однесуваат ...
| | веќе видена | слични

Останато

Пратеничката од ВМРО-ДПМНЕ, Нола Исмајлоска-Старова, на својот Фејсбук профил сподели став во однос на референдумот и претстојното гласање во Собранието за ...
сите 77 | | | веќе видена

Вратите на ЕУ останувааат отворени за вас. Вие сте оние кои ги имате клучевите во вашите раце. Немојте да дозволите да ја пропуштите оваа историска можност, ...
сите 100 | | | веќе видена

Пред странските функционери што доаѓаат во Македонија пред референдумот, ВМРО-ДПМНЕ го кажува својот став, вели потпретседателот на партијата, Александар ...
сите 76 | | | веќе видена

Пред почетокот на продажбата на iPhone XS и XS Plus на мрежата се појавија првите рецензии во кои повеќето се фалат со нови опции од овие уреди, но многумина ...
сите 49 | | | веќе видена

Ако референдумот е успешен и ако мнозинството граѓани се изјаснат „за" дека го поддржуваат сето ова, тогаш ситуацијата е јасна, односно, ако бидат исполнети ...
сите 257 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Студија: Сопствениците на мачки се попаметни од сопствениците на кучиња

Од:
До кого (е-маил):
Порака: