Студија: Сопствениците на мачки се попаметни од сопствениците на кучиња

2 копии

Во текот на истражувањето секој од испитаниците требало да одговори на серија прашања кои се однесувале на нив самите, на нивната ерудиција и лични квалитети, како и на она кој вид животно го преферираат, или веќе го чуваат во своите домови. Според The New York Post, како по правило оние испитаници кои се изјасниле дека се љубители на мачките, биле почувствителни, позатворени, но притоа и понаклонети на „прекршување на правилата". Поенергичните и подружељубивите, пак, се изјасниле како љубители на кучиња. Професорот по психологија Денис Гастело, претставувајќи ги резултатите од истражувањето на годишниот состанок на Здружението за психолошки науки во Чикаго, рекол дека тоа се сосема очекувани резултати. „Кучињата се однесуваат посоцијално. Можам да кажам, дека во споредба со мачките тие се екстровертни. Луѓето кои се позатворени поскоро ќе чуваат мачка, поради тоа што не мора да излегуваат надвор на прошетки во моментот кога сакаат да прочитаат книга. Покрај тоа, психолозите го истражувале и нивото на ...
| | веќе видена | слични

Научниците од Универзитетот Керол во САД направија истражување со помош на различни тестови на 600 лица, дефинирани како љубители на мачки или кучиња.И резултатите покажале: љубителите на мачките како целина се попаметни од луѓето кои сакаат и одгледуваат кучиња.Секој од испитаните требало да одговори на серија прашања кои се однесуваат на самиот него,образованието и неговите лични квалитети, а исто и кое животно повеќе му се допаѓа или живее во неговиот дом.Како што пишува “Њујорк пост”, испитаниците кои признале дека се во љубов кон мачките, се почувствителни, затворени и повеќе склони да ги кршат правилата.Овие, пак, кои се покажале поенергични и општествени, често се идентификувале како љубители на кучињата.Психолозите го тестирале исто така и нивото на интелигенцијата учесниците во истражувањето кое покажало повисок IQ биле љубителите на мачки.Процентот на сооднос меѓу обожавателите на најраспространетите миленичиња е 60% за кучињата и 10% за мачки; останатите не можеле да се дефинираат на ниту една од ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Истражувачите од американскиот Универзитет Керол интервјуирале повеќе од 600 луѓе при што дошле до неочекуван резултат, имено дека луѓето кои себеси се сметаат за љубители на мачките, генерално, се поинтелигентни од оние кои се сметаат за вљубеници во кучињата, пренесува Макфакс. Во текот на истражувањето секој од испитаниците требало да одговори на серија прашања кои се однесувале на нив самите, на нивната ерудиција и лични квалитети, како и на она кој вид животно го преферираат, или веќе го чуваат во своите домови.Според The New York Post, како по правило оние испитаници кои се изјасниле дека се љубители на мачките, биле почувствителни, позатворени, но притоа и понаклонети на „прекршување на правилата".Поенергичните и подружељубивите, пак, се изјасниле како љубители на кучиња.Професорот по психологија Денис Гастело, претставувајќи ги резултатите од истражувањето на годишниот состанок на Здружението за психолошки науки во Чикаго, рекол дека тоа се сосема очекувани резултати. „Кучињата се однесуваат ...
| | веќе видена | слични

Останато

Сите министерства и државни институции на своите веб-страници го сменија името на државата во Република Северна Македонија, освен претседателот Ѓорге Иванов, ...
сите 262 | | | веќе видена

Владата на Црна Гора го утврди предлог-законот за ратификација на Протоколот за пристап на Република Северна Македонија во НАТО и го достави до Парламентот за ...
сите 152 | | | веќе видена

Бројот на заболени од мали сипаници постојано расте. За една недела пријавени се вкупно 71 случај. Од почетокот на епидемијата во Скопје, заклучно со денешниот ...
сите 239 | | | веќе видена

Асоцијацијата на Спортски Обложувалници на Македонија (АСОМ) ќе донираат средства во висина од 1.200.000 денари како помош за семејствата на настраданите во ...
сите 251 | | | веќе видена

СДСМ одлучи да нема предвремени парламентарни избори заедно со претседателските со што е одбиено барањето на опозициската ВМРО-ДПМНЕ. Според партискиот ...
сите 122 | | | веќе видена

Сопственикот на компанијата „Дурмо турс“ чиј автобус во средата попладне излета од патот кај село Ласкарци и во смрт однесе 14 животи без проблем можел сам да ...
сите 323 | | | веќе видена

Американскиот претседател Доналд Трамп вечерва прогласи вонредна состојба за да добие пристап до милијарди долари за изградба на ѕид долж границата меѓу САД и ...
сите 90 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Студија: Сопствениците на мачки се попаметни од сопствениците на кучиња

Од:
До кого (е-маил):
Порака: