Солзите на капитенот што ја разнежнија нацијата (ВИДЕО)


Солзи, радост, еуфорија… Одбојкарите ја заслужија. Емотивната реакција на капитенот Никола Ѓоргиев по триумфот над Унгарија е вистинска потврда за желбата со која момците на Никола Матијашевиќ ги одиграа квалификациите. Остварен е деценискиот сон, Македонија за првпат во историјата ќе биде учесник на Европско првенство во одбојка. 
| | веќе видена | слични

Капитенот Никола Ѓоргиев оствари 217 поени, од тоа 203 со смеч, а Деспотовски има ефект од 65,38 отсто во односот на наместени топки и освоени поени Одбојкарската репрезентација на Македонија заслужено се пласира на завршниот турнир на Европското првенство (ЕП) што годинава во септември треба да се одржи во четири земји – Холандија, Белгија, Словенија и Франција. Заслуги за долгоочекуваниот успех имаат сите одбојкари, но за издвојување, барем според ефектот и статистичките показатели, се капитенот Никола Ѓорѓиев (настапува за јапонската Осака блејзерс), Александар Љафтов (Пазарџик, Бугарија) и плејмејкерот Филип Деспотовски (Динамо Букурешт, Романија), кој имаше помала минутажа од Ѓорги Ѓорѓиев (Париз волеј, Франција), но сосема успешно си ја заврши работата. Капитенот на македонската репрезентација, Никола Ѓоргиев, е убедливо најдобриот поентер и смечер меѓу сите репрезентации во квалификациите за пласман на Европското првенство, објави Европската одбојкарска конфедерација (ЦЕВ) на својата ...
| | веќе видена | слични

Историскиот пласман на Европското првенство на машката одбојкарска репрезентација на Македонија е поткрепен и со уште два статистички моменти - Никола Ѓоргиев е најдобриот поентер, додека Филип Деспотовски е најдобриот организатор на играта во квалификациите. Нема никаква тајна дека капитенот на Македонија е главната движечка сила во тимот, а тој циклусот го заврши со 217 освоени поени или во просек по 6.78 поени по сет, со што е далеку пред конкуренцијата. Во топ 10 на листата на поентери друштво му прави и Александар Љафтов, кој е четврти стрелец во квалификации со 114 поени освоени на шест натпревари или во просек по 3.56 поени по сет. Искусниот техничар Филип Деспотовски иако не беше прв избор на селекторот Никола Матијашевиќ е прв во својата конкуренција. Деспотовски добиваше шанса како втор техничар, а неговата организацијата на играта на нашиот тим е со 65,38% ефикасност, што го прави број еден. Македонија од 12 до 29 септември годинава премирно ќе се појави на едно Европско првенство, а ждрепката за ...
| | веќе видена | слични

Ова не се мери ниту со титули или со МВП-признанија. Ова е круна на една генерација. Оваа селекција во минатото знаеше да киксне во некои решавачки моменти, како на пример против Хрватска во Европската лига лани. Не дека бевме неискусни, но како да бевме премногу стегнати, како да се плашевме од успех, не знам. Тогаш ми беше многу тешко, бев разочаран, помислував дури и да престанам да играм одбојка. Ни требаше тоа злато или пласман на ЕП, сега таа цел, големата желба на генерацијата е остварена. На ЕП ќе играме многу послободно, ќе треба добро да се подготвиме и да размислуваме напред. Чувството сега е стопати поубаво – пласман на ЕП, на домашен терен. Горд сум на сите момци, на сите одбојкарски работници и на сите што нѐ поддржуваа. Федерацијата и државата многу вложуваат во нас, им благодарам за тоа, а ЕП ќе остане запишано во историјата. Се надевам дека по ракометарите, кошаркарите, сега и ние одбојкарите, и фудбалерите и селекциите од другите спортови ќе се пласираат на ЕП, изјави капитенот Никола ...
| | веќе видена | слични

Сонот на голем број одбојкари, тренери и спортски работници во Македонија што почна од првите претквалификациски дуели со Австрија пред 25 години, конечно стана јаве, откако Македонија во средата се пласира на ЕП 2019. Во минатото Македонија имаше врвни светски одбојкари со медали од ЕП, повеќе прволигаши во поранешна СФРЈ, во која Вардар беше шампион, а потоа и четврти во Европа, Работнички играше на фајналфор во Топ-тимс купот… Историски денови за македонската одбојка. Машката репрезентација избори пласман на Европското првенство (ЕП) годинава во септември, што ќе се игра во Холандија, Белгија, Словенија и во Франција. Сонот и амбициите на голем број одбојкари, тренери и спортски работници во Македонија што почнаа од првите претквалификациски дуели против Австрија пред 25 години, во Струмица и во Виена (прв селектор беше сега покојниот Димитар Циев), конечно станаа јаве. Требаше да се одиграат многу натпревари, да се голтнат многу горчливи пилули, да се загубат веќе добиени натпревари и за влакно да не се ...
| | веќе видена | слични

Најдобриот македонски одбојкар Никола Ѓоргиев испиша историја со Македонија, носејќи ја нашата репрезентација до место на претстојното Европско Првенство. Тој немаше многу време за славје бидејќи мораше да се врати назад на клупските обврски во Јапонија, но и да стигне назад во Нагоја навреме за да ги бодри нашите ракометари на премиерниот дуел од СП 2019 против земјата каде што настапува. „Стигнувам во Јапонија рано наутро по македонско време, по што со брз воз ќе дојдам во Нагоја на неколку часови пред почетокот на натпреварот. Сите репрезентативни средби на Јапонија, во сите спортови, ги има директно на ТВ и едвај чекам да го следам ракометниот меч и да навивам за Македонија. Верувам во нашите ракометари и очекувам победа“ – истакнува Ѓоргиев. Одбојкарскиот ас го носи дресот на Сакаи, откако претходно имаше успешна авантура во Јапонија како член на Тореј ероус, тим со кој стигна до двојната круна во оваа земја и се закити со МВП-признанието. Македонија денеска го игра првиот натпревар од овој светски ...
| | веќе видена | слични

Останато

Законот за јавното обвинителство нуди механизми за спречување влијанија, но тоа сепак не зависи од законските одредби туку од самите јавни обвинители колку ...
сите 369 | | | веќе видена

Зошто сè уште постои дополнителен заменик министер во труд и социјала, ако веќе нема технички министер и која е улогата на заменичката, праша пратеничката од ...
сите 319 | | | веќе видена

СДСМ заедно со граѓаните продолжува со заложбата за неселективна правда и правна држава. Основата за тоа е поставена од мнозинството пратеници преку ...
сите 255 | | | веќе видена

Комисијата во МВР која со решение на министерот за внатрешни работи Наќе Чулев беше формирана поради ограничениот број обрасци на патни исправи, на вчерашниот ...
сите 189 | | | веќе видена

Во обид да го прикаже својот шеф Заев како борец против криминалот, Бојан Маричиќ, вечерва на Ал Сат во дуел со Стефан Андоновски, а во врска со случајот ...
сите 190 | | | веќе видена

Врз основа на пронајдените материјали и факти дека жртвите се главно од странско потекло мораме да тргнеме од тоа дека станува збор за злосторство мотивирано ...
сите 77 | | | веќе видена

Ливерпул загуби од Атлетико Мадрид (1:0) во вторникот во првиот натпревар од осмото финале во Лигата на шампионите. Атлетико Мадрид успеа да постигне гол уште ...
сите 92 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Солзите на капитенот што ја разнежнија нацијата (ВИДЕО)

Од:
До кого (е-маил):
Порака: