МНТ доби в.д. директорка по оставката на Дац

12 копии

По оставката на в.д. директорот на Македонскиот народен театар Драган Спасов-Дац, Министерството за култура за нов в.д. директор ја назначи Симона Угриновска. По оставката на в.д. директорот на Македонскиот народен театар Драган Спасов-Дац, Министерството за култура за нов в.д. директор ја назначи Симона Угриновска.- Таа ќе ја извршува функцијата до распишување на конкурсот за нов директор. Како и во другите инститции, согласно со измените на законите за култура и за државна администрација, прво треба да се изврши промена на статутите, а потоа да се пристапи кон распишување на конкурсите. Процедурата може да потрае еден до два месеца, рече министерот за култура Роберт Алаѓозовски на прес-конференција по ова прашање.За потсетување, Дац поднесе оставка откако направи сообраќајна несреќа.
| | веќе видена | слични

На официјалната страна на електронскиот систем за јавни набавки Архитеконски факултет има објавено оглас за барање и прибирање понуди. Предмет на договорот за јавна набавка се авионски билети и хотелско сместување надвор од државата.Проценетата вредност без ДДВ е 1.100.000 денари или околу 17.871 евра. После скапите авио билети кои ги користел Александар Донев директорот на агенцијата за промоција на подршка на туризмот сега и Архитектоски факултет има намера да потроши огромна сума на пари за авио билети и за хотели.Дали несовесоста и непрофесионалноста е одлика на институциите во време на владење на СДСМ.Инаку, после бурните реакции во јавноста поради луксузирањето на директорот на Агенцијата за промоција и подршка на туризам Александар Донев тој беше сменет од оваа раководна функција. Исто така неодамна беше разрешен и директорот на МНТ Драган Спасов Дац . Причината поради која беше разрешен Директорот на МНТ, актерот Драган Спасов Дац е бидејќи пијан со автомобилот удрил девојка, која за среќа ...
| | веќе видена | слични
6 копии

Продуцентката Симона Угриновска е назначена за в.д. директорка на Македонскиот народен театар, по оставката на Драган Спасов – Дац. Министерот за култура, Роберт Алаѓозовски, на денешната прес-конференција рече дека Угриновска ќе ја извршува функцијата до распишување на конкурсот за нов директор. Според него, процедурата би можела да трае два месеца. Драган Спасов – Дац даде оставка по сообраќајната несреќа на 30 минатиот месец во Кисела Вода во која удри во пешак.
| | веќе видена | слични

Продуцентката Симона Угриновска е нова в.д. директорка на Македонскиот народен театар (МНТ). Taa доаѓа на оваа позиција по осум години работа во МНТ и ќе го замени актерот Драган Спасов-Дац, кој минатата недела поднесе оставка по сообраќајна несреќа. Дац под дејство на алкохол со возило удри во пешак во населбата Кисела Вода, по што поднесе оставка до Министерството за култура, која беше прифатена. „По оставката на Драган Спасов-Дац, за да може институцијата да работи непречено, за вршител на должност, според Законот дека лицето мора да доаѓа од редот на вработените, ја назначивме Симона Угриновска. Таа ќе ја извршува оваа функција се додека не биде избран нов директор, за што според Законот треба да биде распишан конкурс“, информираше денеска министерот за култура Роберт Алаѓозовски.
| | веќе видена | слични

Откако Драган Спасов поднесе оставка по скандалот во јавноста откако повреди пешак, на негово место во директорската фотелја седнува Симона Угриновска . Таа ќе биде нов в.д. директор а согласно со законот, е од вработените во театарот, продуцент во МНТ. „Таа ќе ја извршува функцијата до распишување на конкурсот за нов директор. Како и во другите инститции, согласно со измените на законите за култура и за државна администрација, прво треба да се изврши промена на статутите, а потоа да се пристапи кон распишување на конкурсите“, рече министерот за култура Роберт Алаѓозовски. Процедурата може да потрае еден до два месеца.
| | веќе видена | слични

Останато

Времето утре ќе биде сончево со мала до умерена облачност. Попладне претежно во крајните планински региони ќе има услови за појава на краткотрајна нестабилност ...
сите 279 | | | веќе видена

Откако јавно им ги прочита имињата, премиерот Зоран Заев се пишмани, па врати дел од разрешените директори. Двајца од десетината директори сепак ќе останат на ...
сите 92 | | | веќе видена

Ако СЈО не продолжи да постои, корупцијата во државата ќе продолжи, изјави во интервју за Гласот на Америка претседателот на Асоцијацијата на обвинители во ...
сите 148 | | | веќе видена

Една трудница е пренесена во болница, а имало повеќе рушења на фасади од згради во Атина при земјотресот од 5.1 степени. Еден турист е полесно повреден кога ...
сите 194 | | | веќе видена

Откако се обелодени случајот „Рекет” во кој е уапсен Бојан Јовановски или Боки 13, а истиот ден таа реши да ја депонира оставката, Катица Јанева стана топ тема ...
сите 125 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

МНТ доби в.д. директорка по оставката на Дац

Од:
До кого (е-маил):
Порака: