Штип: Последни два месеца за легализација на дивоградби

Штип – Законот за легализација на бесправно изградени објекти влезе во својот четврти месец на важност. До исполнување на законскиот предвиден рок на граѓаните на Штип кои се засегнати со оваа проблематика им остануваат уште два месеца за поднесување на документи за легализирање на нивните градби, доградби и надградби. Со оглед на тоа што во постапката се бара изготвување на елаборат , Општина Штип со цел да им излезе во пресрет на граѓаните на Штип објави дека сите заинтересирани и засегнати странки можат да ги пријават своите дивоградби во оваа фаза, во преостанатите два месеца и без изготвен елаборат , само со преостанатите два документа: копија од лична карта и потврда за платена сметка заинфраструктурен или комунален приклучок. Ваквото олеснување е со цел да им се овозможи на граѓаните да го испочитуваат Законскиот рок а во подоцнежната постапка ќе достават и елаборат со што ќе ја комплетираат постапката.
| | веќе видена | слични

Останато

Уште на 2 јули 2017 Специјалното јавно обвинистелство (СЈО) констатирало дека има опасност од бегство на обвинетите Миле Јанакиески и Кирил Божиновски во ...
сите 269 | | | веќе видена

Претседателот на Франција, Емануел Макрон изјави синоќа дека Франција и САД би требало меѓусебно да се почитуваат, како што им доликува на едни долгогодишни ...
сите 244 | | | веќе видена

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицковски вечерва во Гостивар, коментирајќи ги последните случувања во државата, оцени дека Владата не ја води државата ...
сите 283 | | | веќе видена

Она што се случуваше вчера околу седиштето на ВМРО-ДПМНЕ беше класична политичка хајка организирана од Зоран Заев и Оливер Спасовски, ова денеска на ...
сите 127 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Штип: Последни два месеца за легализација на дивоградби

Од:
До кого (е-маил):
Порака: