Штип: Последни два месеца за легализација на дивоградби

Штип – Законот за легализација на бесправно изградени објекти влезе во својот четврти месец на важност. До исполнување на законскиот предвиден рок на граѓаните на Штип кои се засегнати со оваа проблематика им остануваат уште два месеца за поднесување на документи за легализирање на нивните градби, доградби и надградби. Со оглед на тоа што во постапката се бара изготвување на елаборат , Општина Штип со цел да им излезе во пресрет на граѓаните на Штип објави дека сите заинтересирани и засегнати странки можат да ги пријават своите дивоградби во оваа фаза, во преостанатите два месеца и без изготвен елаборат , само со преостанатите два документа: копија од лична карта и потврда за платена сметка заинфраструктурен или комунален приклучок. Ваквото олеснување е со цел да им се овозможи на граѓаните да го испочитуваат Законскиот рок а во подоцнежната постапка ќе достават и елаборат со што ќе ја комплетираат постапката.
| | веќе видена | слични

Останато

Францускиот претседател Емануел Макрон преку видео порака им се обрати на македонските граѓани во пресрет на референдумот. Во неа тој вели дека договорот со ...
сите 68 | | | веќе видена

Една недела пред референдумот, директорот на УБК Горан Николовски во отвореното Студио 1 вели дека не постои директна закана врз безбедноста на Р. Македонија.- ...
сите 108 | | | веќе видена

„Отсекогаш сум се залагал за решение кое нема да задира во идендитетот , националните интереси и уставни промени. Прашањето за името и индентитетот е постаро и ...
сите 77 | | | веќе видена

„Со цензурирани медиуми кои исто како и Премиерот не смеат да го пишат името Македонија не се стигнува во Европа. Погазена е слободата на медиумите и ...
сите 162 | | | веќе видена

Управата за заштита на културно наследство (УЗКН) ќе побара црквата „Света Богородица“ во кумановското село Матејче да биде прогласена за културно наследство ...
сите 50 | | | веќе видена

Од вчера стапи во сила договорот за взаемно признавање на возачките дозволи меѓу Македонија и Германија. Договорот го потпишаа Министерот за внатрешни работи ...
сите 79 | | | веќе видена

Научниците анализирале низа смртни случаи како рак, срцеви болести, белодробни заболувања и дијабетес во 180 земји со цел да ја пресметаат веројатноста ...
сите 8 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Штип: Последни два месеца за легализација на дивоградби

Од:
До кого (е-маил):
Порака: