Георгиев: СДСМ направи одличен резултат

2 копии

Потпретседателот на СДСМ, Гордан Георгиев објави, дека партија освоила 370.000 гласови, 150.000 повеќе од изборите во 2008 година Гордан Георгиев смета дека овој резултат е одличен и дека коалицијата предводена од СДСМ ќе има околу 43 пратеника во идниот парламентарен состав. „Битката продолжува со многу повеќе елан“, рече Георгиев пред симпатизерите на партијата во штабот на Бихачка. Георгиев рече дека партијата победила во општините Карпош, Центар, Куманово, Охрид и Струмица, додека разликата во општините Прилеп, Битола и Аеродром е значително намалена во однос на изборите во 2008 година. Георгиев додаде дека нивните гласови и гласовите од другите опозициски партии се еднакви на резултатот на владеачката партија.
| | веќе видена | слични

На овие избори опозицијата освои 368.487 гласа и значително го подобри резултатот од претходните изборни циклуси. Во некои општини однесе победа, а во некои се доближи до ВМРО-ДПМНЕ, која доби 438.135 гласа. Од поголемите центри, СДСМ победи во двете скопски општини - Центар и Карпош, Куманово, Струмица, Охрид, како и во Струга, каде што социјалдемократите не можеа да закрепнат по територијалната поделба во 2004 година. Споредено со претходните избори, коалицијата предводена од СДСМ значително го поправи резултатот во Ѓорче Петров каде што освои 9.780 гласа, околу 1.000 помалку од ВМРО-ДПМНЕ. Потоа во Прилеп, каде што доби 20.958 гласа, наспроти ВМРО-ДПМНЕ со 22.663 гласа. Во Битола СДСМ имаше 22.259 гласа, а ВМРО-ДПМНЕ 24.976. Во Гевгелија социјалдемократите освоија само 200 гласа помалку од владејачката партија, а во Неготино разликата беше 700 гласа во корист на ВМРО-ДПМНЕ. (О.В.)
| | веќе видена | слични

ИНТЕРВЈУ ВЛАДО БУЧКОВСКИ, ПОРАНЕШЕН ЛИДЕР НА СДСМ l Зошто ВМРО-ДПМНЕ и натаму има значителна предност во однос на СДСМ, што се покажа и на овие избори? - Тешко е да се даде логично објаснување, но мора да се почитува огромната бројка од 437 илјади граѓани на Македонија кои им дадоа доверба. Значи ќе мора да се направи подлабока анализа на кој начин ВМРО-ДПМНЕ го доведе до совршенство принципот на владеење. Преку користење на сите инструменти што ги има власта, не само изборните списоци, туку и начинот на владеење кој во секој момент контролира толкав број гласови колку што му е потребно за победа. Во секој случај, ВМРО-ДПМНЕ има „неверојатен“ резултат, кој во овој момент СДСМ не можеше да го стигне и покрај одличните 367 илјади гласа. l Дали дел од причините за поразот на СДСМ ги гледате во начинот на кој партијата ја водеше кампањата? - Не верувам дека кампањата имаше одраз на резултатот, затоа што имаме висок одзив. На ниво на Македонија има 64 проценти одѕив, што е висок процент. Можеби уште некој ...
| | веќе видена | слични

Битката продолжува со многу поголем елан и ќе се видиме на следните избори-порача Георгиев и најави наскоро обраќање на Црвенковски и Шеќеринска. Гордан Георгиев ја одржа прес конференцијата на СДСМ. „СДСМ победи со разлика од 2 311 гласови во Струмица.2008 во Прилеп разликата беше 1 2000 сега е 1 500.Во Битола ВМРО ДМНЕ 15 000 сега многу помала.Аеродром во 2008 имаше 8 000 разлика сега помалку од 2 000 гласови разлика. Сите опозициони партии имаат ист број гласови како блокот на ВМРО ДПМНЕ. Да го потсетам Ѓорчев дека 370 000 гласови не се нула зашто овие гласови со 65 000 опозициони значи дека ги потценуваат граѓаните кои гласале за опозицијата.Битката продолжува со многу поголем елан и ќе се видиме на следните избори-порача Георгиев и најави наскоро обраќање на Црвенковски и Шеќеринска./Л.Ј.
| | веќе видена | слични

Останато

Австралиецот Брентон Тарант, кој е осомничен за напад врз две џамии во Нов Зеланд и за убиство на 50 лица, во април 2016 година престојувал во Словенија. Ова ...
сите 278 | | | веќе видена

Пораката за нас е јасна, вели генералнот секретар на ГРОМ, Виктор Цветковски, кој во синоќешното гостување на „Отворено“ на Алфа го коментираше апсењето и ...
сите 231 | | | веќе видена

Охрид, 22. март 2019 (ИНПРЕС) – Времето денес ќе биде сончево со мала до умерена облачност. Ќе дува слаб до умерен ветер од северeн правец. Максималната ...
сите 184 | | | веќе видена

Белата куќа отфрли барања на конгресмени од Демократската партија да им бидат доставени информации за разговорите на американскит претседател Доналд Трамп и ...
сите 104 | | | веќе видена

Лаги и клевети се тврдењата дека нејзиниот татко монтирал процеси додека бил на власт како министер за внатрешни работи и како директор на БЈБ,тврди за ТВ21, ...
сите 100 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Георгиев: СДСМ направи одличен резултат

Од:
До кого (е-маил):
Порака: