Кингс се селат во Анахајм?

4 копии

Според ЕСПН, Сакраменто Кингс може од следната сезона да настапуваат како Анахајм Кингс. Сопствениците на клубот од Сакраменто за време на Ол стар викендот престојуваа во Анахајм, каде би требало да се премести клубот. Во овој град на југот на Калифорнија има повеќенаменска сала (Хонда центар) во која настапува хокејарскиот клуб од НХЛ лигата, Анахајм Дакс. По 26 години, Кингс може да го напуштат Сакраменто. Иако љубителите на кошарката уживаат во Сакраменто, Арко Арената во главниот калифорниски град е една од најстарите во НБА лигата и не ги задоволува ригорозните стандарди. Во 66 години постоење, Кингс веќе променија четири градови: Рочестер, Синсинати, Канзас Сити и Сакраменто.
| | веќе видена | слични

Она што се пишуваше уште пред повеќе од два месеци полека добива потврда. Се поизвесно е дека Сакраменто Кингси идната сезона ќе играат како домаќини во друг град, а нивното име, најверојатно, ќе биде Анахајм Кингс. Сопствениците на клубот од престолнината на Калифорнија за време на Ол-стар викендот во Лос Анџелес престојуваа во Оринџ Каунти и вториот тамошен најнаселен град Анахајм. Токму градот на крајниот југ од Калифорнија би требало да биде следниот нов дом на Кингси чии сопственици со години не можат да постигнат договор за изградба на нова арена. Иако е удобно место за уживање во кошарката, Арко арена во која сега играат "кралевите" е една од најстарите арени во НБА и не ги задоволува ригорозните стандарди за профитирање. Анахајм го има Хонда центарот, повеќенаменска арена во која играат и Мајти Дакс, успешен хокеарски клуб кој се натпреварува во НХЛ. Истата таа по 26 години во Сакраменто би требало да стане нов дом и на тимот на Кингс. Комесарот на НБА лигата, Дејвид Стерн, во саботата само ...
| | веќе видена | слични

Останато

Претседателот на ВМРО ДПМНЕ Христијан Мицкоски во рамките на својата посета на политичкото собрание на Европската Народна Партија што се одржува во Брисел ...
сите 197 | | | веќе видена

Дипломатските тензии меѓу Турција и Австралија, иницирани од коментарот на турскиот претседател на нападот на Нов Зеланд се смируваат откако Анкара соопшти ...
сите 201 | | | веќе видена

Откако скопскиот Кривичен суд му одреди куќен притвор на поранешниот градоначалник на Карпош, Стевчо Јакимовски, од неговата партија ГРОМ, денеска реагираа ...
сите 190 | | | веќе видена

Лидерот на Двери и еден од основачите на Сојузот за Србија (СзС), Бошко Обрадовиќ изјави дека е само еден од многумината на протестите „Еден од пет милиони“ ...
сите 218 | | | веќе видена

Охрид, 21. март 2019 (ИНПРЕС) – Времето денес ќе биде умерено облачно со повремени сончеви периоди и слаб до умерен североисточен ветер. Дневната температура ...
сите 164 | | | веќе видена

Работната група на опозицијата денеска треба до владината работна група да ги поднесе своите амандмани на Предлог законот за јавно обвинителство со кој се ...
сите 177 | | | веќе видена

„Интеграциите и прогресот се нераскинливо поврзани процеси.Не може да постои Македонија напредна, богата и просперитетна ако небиде интегрирана.Затоа клучната ...
сите 88 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Кингс се селат во Анахајм?

Од:
До кого (е-маил):
Порака: