Вечерајте на 80 метри под земја

2 копии

Во рудникот Тутури во градот Лохја, во јужниот дел на Финска, е изграден првиот подземен ресторан, кој ќе биде официјално отворен за 10 дена и тоа во рамки на одбележувањето на Хелсинки како светска метропола на дизајнот. Ресторанот „Муру“ се наоѓа на 80 метри под земја и на гостите ќе им се нуди мени од четири јадења, а вечерата за едно лице – која се состои од солен лосос, телешко печено месо и пита од јаболка, заедно со пијалак и автобуски превоз од Хелсинки до самиот рудник и назад, ќе чини 128 евра. - Главна тема на менито ќе биде елемент на земјата, а причината е едноставно таа што се наоѓаме 80 метри под земја. Пред да го отвориме го посетував местото и барав инспирација за составување на менито”, изјавил главниот готвач, воедно и сопственик на ресторанот Тимо ‘Линтси’ Линамаки.
| | веќе видена | слични

Гурманите во Финска добиле можност да уживаат во врвни специјалитети во многу необично окружување, ресторан отворен во рудник 80 метри под земјата. Така гурманите за време на десет дена ќе имаат можност да уживаат во јадењата на менито на овој подземен експериментален ресторан, кој ќе биде свечено отворен во градот Луј, 60 километри западно од Хелсинки. Вечера за едно лице, која се состои од лосос, телешко печење, и пита од јаболка, чини, заедно со пијалок и превоз до рудникот, 128 евра. Менаџерите на ресторанот, кој може да прими 64 лица, очекуваат добра заработка, бидејќи ресторанот бил букиран до 29 септември кога експериментот ќе биде завршен.
| | веќе видена | слични

По повод прогласувањето на Хелсинки како Светска престолнина на дизајнот, Финците направија ресторан кој секако во голема мера се разликува од сите вообичаени ресторани на кои сме навикнале. Подземниот експериментален ресторан Муру отворен е 80 метри под земјата во рудник, во градот Лохји на југот на финска. Вечера за една личност која се состои од насолен лосос, телешко печено месо и пита од јаболка, заедно со пијалок и превоз до рудникот чини 128 евра. Сите оние што сакаат да видат како изгледа овој сосема невообичаен ресторан нека го погледнат приложеното видео.
| | веќе видена | слични

Останато

Полицијата 24 часа на ден ги чува таблите со новото име Северна Македонија, за да не бидат уништени и ишкртани како оние за автопатот Пријателство, пишува ...
сите 336 | | | веќе видена

Претседателот на партијата„ Алтернатива“ која настана по расколот во „Беса“, Африм Гаши по средбата со премиерот Заев изјави дека за партијата е повеќе ...
сите 209 | | | веќе видена

Кандидатот за претседател на Република Македонија од ВМРО-ДПМНЕ, професор Гордана Силјановска Давкова во нејзиното прво интервју дадено за Вестите на Сител ...
сите 159 | | | веќе видена

Асоцијацијата на Спортски Обложувалници на Македонија (АСОМ) и нејзините постојани и придружни членки: Спорт Лајф, Моцарт, Златна Копачка, Евротип, Марбет и ...
сите 304 | | | веќе видена

Двајца пациенти денеска беа пуштени на домашно лекување од болницата „8-ми Септември“. Пациентите ги пречекаа нивните роднини. Тие беа во добра состојба, но не ...
сите 198 | | | веќе видена

Наградата „Евалд Фон Клајст" што се доделува за придонес кон светскиот мир и безбедноста, а им беше врачена на двајцата премиери, Зоран Заев и Алексис Ципрас, ...
сите 136 | | | веќе видена

Самопрогласениот времен претседател на Венецуела, Хуан Гуаидо ја повика војската да дозволи влез на хуманитарната помош за Венецуела, која се очекува да ...
сите 123 | | | веќе видена

Фирмата „Авто мото здружение Гостивар“, чиј сопственик е газдата на „Дурмо турс“, минатата година имала забрана да врши технички преглед на возила. Забраната е ...
сите 199 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Вечерајте на 80 метри под земја

Од:
До кого (е-маил):
Порака: