Речникот на Бечев го налути семејството на Никола Бадев

Контраверзниот речник за македонската историја на бугаринот Димитар Бечев го вознемири семејството на Бадев. Пабло Пикасо е Италијанец, Бетовен е Австриец - вака навидум би изгледал нивниот национален идентитет доколу Димитар Бечев ги напише во некој историски речник и токму заради љубов кон Германија и Шпанија. Нема да има нивна биографија само неколку реченици во кој се кажува дека биле позанти во целиот свет. Но долколку тоа го направи за светските реномирани имиња во културата би бил правно санкциониран. Во новиот македонско историски речник кој осамна вчера Никола Бадев и Васка Илиева се познати пеачи од Македонија и Бугарија. И кога некој Американец би го прочитал ова што ли би си помислил. Бадев е Бугарин или Македонец или можеби Србин кој бил поуларен во овие земји. Ако вака се поставени фактографските материјали во речникот тогаш воопшто не е релевантен ниту точен. Според Бечев се знаело кои биле Бадев и Илиева и не почуствувал потреба да пишува за нивниот национален идентит. Речникот на ...
| | веќе видена | слични

Домашните историчари имаат поделени оцени за новопромовираниот Речник на историјата на Република Македонија на бугарскиот автор Димитар Бечев. За едни неговите тези се нов, свеж поглед, за други се повторно негирање на македонскиот идентитет Реакции на речникот на Бугарскиот историчар Да не беше придонесот на соседите немаше да имате македонска нација. Ова е главната порака што ја испрати бугарскиот историчар Димитар Бечев, кој вчера во Скопје го промовира својот Речник на историјата на Република Македонија. Според него, Грција, Србија и Бугарија биле клучните играчи, кои со своите не секогаш фер-политики кон регионот Македонија придонеле да се изгради македонска национална свест. Македонските историчари имаат спротивставени ставови за влијанието на соседскиот притисок врз создавањето на македонската национална свест како посебна. За едни тоа е нов, свеж поглед на улогата на соседите, за други е смешна теза, која повторно има за цел негирање на македонскиот идентитет. СОСЕДИТЕ - Името Македонија и ...
| | веќе видена | слични

Македонската историја е испреплетен со најразлични контроверзии но и со факти кој не можат да се негира. Никој не може да го оспорува македонскиот идентитет и јазик, но исто така не смее да се бега од реалноста, дека во создавањето на македонската свест во четириесеттите години придонеле и Србите и Бугарите. Зависно од историскиот период терминот Македонец може да има повеќе значења. Не може да се негира дека Македонија има заедничката историја со некои од соседите, ќе констатира Димитар Бечев авторот на книгата „Историски македонски речник“. „Денешната територија на Република Македонија е на некој начин последица на српската политика. Интересно е дека и Бугарија има многу значајна улога за градењето на македонската национална свест и има многу голема улога за ширењето на поимот Македонец, Македонија, автономијата на Македонија “, изјави Димитар Бечев. Во битката со Грција и отворањето на антиквизација, без потребно се навлезе во процес, кој нема да придонесе во релаксација на меѓусоседските односи. ...
| | веќе видена | слични

Нов контроверзен речник за историјата на Македонија, овој пат автор е Бугаринот Димитар Бечев. Македонија е српски продукт... македонскиот идентитет е формиран по Втората светска војна со помош на комунистичка Југославија. Гоце Делчев е резултат на бугарското образование. Васка Илиева и Никола Бадев не се Македонци, но популарни пејачи од Македонија и Бугарија. Ова се дел од тезите во македонската историја, кои ги пласира бугарскиот истражувач и докторант на Оксфорд. - Па да, Македонија во исто време е српски, бугарски, грчки па можам да кажам дури и албански продукт...Добро, и македонски, но сите имале влијание. Сепак крајот на втората светска војна е клучниот момент. Комунистичкото движење ја градело македонската национална свест - изјави Бечев. Хронолошки е опфатен периодот од антика до денес, но постојано провејуваат реченици дека сите вршеле влијание врз Македонија, освен самите Македонци. Придонесот од соседите, поврзаноста со Словените, а потоа Југословените доминира на сметка на ...
| | веќе видена | слични

Бугарскиот историчар Димитар Бечев денеска во Скопје го промовира Речникот на македонската историја, кој ќе биде единствениот референтен документ од овој тип во официјалната листа на историски речници во Европа и ќе го афирмира македонскиот идентитет како производ на 1944 година Етничките Македонци се словенски народ и се тесно поврзани со соседните Бугари и Срби. Најголем дел славомакедонци се православни христијани, додека кај Албанците доминираат муслимани-сунити. Денешната држава Република Македонија е позната како Вардарска Македонија. Македонскиот идентитет е формиран по 1944 година, а Античките Македонци се населението на некогашната античка Македонија. Ова се некои од базичните факти со кои бугарскиот историчар Димитар Бечев ќе ја претстави македонската историја пред европската јавност. Речникот на македонската историја ќе биде единствениот референтен документ од овој тип во официјалната листа на историски речници во Европа. Македонија досега во оваа листа во 1998 година била претставена со ...
| | веќе видена | слични

Останато

Бидејќи новиот коронавирус се шири низ Кина и низ целиот свет, луѓето се прашуваат колку е навистина опасно. Затоа, пак е интересна една симулација која кон ...
сите 526 | | | веќе видена

„Она што е неопходно, не заради Брисел, е носење на нов закон за јавно обвинителство, но ќе подвлечам, квалитетен и издржан закон, а не решенија кои ќе бидат ...
сите 431 | | | веќе видена

Чествувањето на големиот православен празник Богојавление-Водици и годинава во Радовиш беше масовно, а започна со света литургија во двата храма – „Св. Пророк ...
сите 270 | | | веќе видена

Македонските ракометари ги дели само еден бараж двомеч за пласман на Светското првенство во Египет во 2021 година. Европската ракометна федерација (ЕХФ) ...
сите 246 | | | веќе видена

Во еден од најиензивесните мечеви во историјата на ракометните европски првенства, Хрватска дури по 80 минути борба ја победи Норвешка со 29:28. Жељко Муса го ...
сите 117 | | | веќе видена

Гостиварц пријавил во полиција дека бил измамен од женско лице на кое ѝ дал пари за да помогне при вработување во државна институција. Според СВР Тетово, Ј.М. ...
сите 166 | | | веќе видена

Од една третина до една петтина од плата и пензија се ограничувањата за извршување за лицата приматели на просечна плата и пензија, предвидуваат измените од ...
сите 43 | | | веќе видена

Преспанскиот договор е завршена работа и неосновани и нереални се најавите за негова ревизија или поништување по предвремените парламентарни избори закажани на ...
сите 65 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Речникот на Бечев го налути семејството на Никола Бадев

Од:
До кого (е-маил):
Порака: