НБРМ: Првпат по девет месеци пад на инфлацијата

Податоците за инфлацијата покажуваат дека во мај 2011 година првпат по девет месеци, инфлацијата бележи месечно намалување од 0,2 отсто, кое во најголем дел го одразува падот на цените на свежиот зеленчук Ова го соопштува Советот на Народната банка (НБРМ) по одржувањето на шестата седница на која беа презентирани најновите макроекономски движења. Од НБРМ констатираат дека на годишна основа, инфлацијата изнесува 5,2, а просечната стапка на инфлација во првите пет месеци од годината е 4,5 отсто, според банката овие податоци упатуваат на можноста за остварување ниво на инфлација поблиску до долната граница од проектираниот интервал на НБРМ меѓу пет и 5,5 отсто за вториот квартал. „Од аспект на економската активност, најновите статистички показатели и показателите базирани врз анкетните истражувања укажуваат на раст на економската активност во првиот квартал и задржување на позитивната динамика на БДП и во текот на вториот квартал на 2011 година. Индициите за зајакната домашна побарувачка се потврдуваат и ...
| | веќе видена | слични

Раст на економијата во првиот квартал и задржување на позитивната динамика на бруто домашниот производ (БДП) и во текот на вториот квартал од годинава, е оцената на Народна банка (НБРМ) на последната седница. Индициите за зајакната домашна побарувачка, како што информираат од НБРМ, се потврдуваат и со остварувањата во надворешниот сектор, каде што во првите четири месеци од годинава е забележано зајакнување на увозната побарувачка. Девизниот пазар се карактеризира со релативно стабилни движења. Девизните бруто-резерви на 31 мај изнесувале 1.883 милиони евра и се повисоки за 169 милиони евра во споредба со крајот на 2010 година, што во најголем дел се должи на остварените приливи врз основа на повлечените средства од кредитната линија за претпазливост на ММФ од страна на државата. Податоците за инфлацијата покажуваат дека во мај првпат по девет месеци има намалување од 0,2 процента, имајќи предвид дека на годишна основа таа изнесува 5,2 процента, а просечната стапка во првите пет месеци од годината е 4,5 ...
| | веќе видена | слични

Инфлацијата во Македонија бележи месечно намалување од 0,2 проценти, што е позитивен тренд по речиси 10 месеци. Како што оценува Советот на Народната банка на РМ ова, во најголем дел, се случува поради падот на цените на свежиот зеленчук, што пак упатува на можноста за остварување на инфлација поблиску до долната граница на проекциите на НБРМ кои се помеѓу 5 и 5,5 проценти за вториот квартал. - Базичната стапка на инфлација се задржа на стабилно ниво и во мај изнесуваше 1,3 отсто на годишна основа, што е во прилог на оценките за привремен и контролиран раст на домашните цени и стабилни инфлациски очекувања - соопштуваат од централната банка. Според нив најновите статистички показатели, но и показателите базирани врз анкетните истражувања укажуваат на раст на економската активност во првиот квартал и задржување на позитивната динамика на БДП и во текот на вториот квартал од годинава. Индициите за зајакната домашна побарувачка, како што информираат од НБРМ, се потврдуваат и со остварувањата во надворешниот ...
| | веќе видена | слични

Народна банка на Република Македонија (НБРМ) на денешната седница оцени дека најновите статистички показатели и показателите базирани врз анкетните истражувања укажуваат на раст на економската активност во првиот квартал и задржување на позитивната динамика на БДП и во текот на вториот квартал од годинава. Индициите за зајакната домашна побарувачка, како што информираат од НБРМ, се потврдуваат и со остварувањата во надворешниот сектор, каде што во првите четири месеци од годинава е забележано зајакнување на увозната побарувачка. Девизниот пазар се карактеризира со релативно стабилни движења. Бруто девизните резерви на 31 мај изнесувале 1.883 милиони евра и се повисоки за 169 милиони евра во споредба со крајот на 2010 година што во најголем дел се должи на остварените приливи врз основа на повлечените средства од кредитната линија за претпазливост на ММФ од страна на државата. Податоците за инфлацијата покажуваат дека во мај првпат по девет месеци има намалување од 0,2 проценти и имајќи предвид дека на ...
| | веќе видена | слични

За прв пат по девет месеци, инфлацијата бележи месечно намалување од 0,2 проценти, кое во најголем дел го одразува падот на цените на свежиот зеленчук, соопшти Советот на Народната банка по денешната седница. Ова упатува на можноста за остварување на инфлација поблиску до долната граница на проекциите на НБРМ кои се помеѓу 5 и 5,5 проценти за вториот квартал. Базичната стапка на инфлација се задржа на стабилно ниво и во мај изнесуваше 1,3 отсто на годишна основа, што е во прилог на оценките за привремен и контролиран раст на домашните цени и стабилни инфлациски очекувања, соопшти централната банка.
| | веќе видена | слични

Останато

Поранешниот министер Миле Јанакиески е пуштен во домашен притвор. „Жалбата на М.Ј. се уважува, па мерката притвор се заменува со мерка куќен притвор во траење ...
сите 398 | | | веќе видена

Шабан Шаулиќ, кралот на народната музика почина непосредно по сообраќајната несреќа во неделата наутро на автопат во Германија. Од автомобилот кој го удри ...
сите 257 | | | веќе видена

Министерот за здравство, Венко Филипче, најави дека ќе им се исплатата дополнителни финансиски средства на медицинските лица кои останале повеќе од редовното ...
сите 205 | | | веќе видена

Претседателот на Комисијата, Павле Богоевски ја презакажа за утре седницата поради повеќемината говорници кои се пријавиле за збор, а во текот на дискусијата ...
сите 325 | | | веќе видена

Наградата „Евалд Фон Клајст“ што се доделува за придонес кон светскиот мир и безбедноста, а им беше врачена на двајцата премиери, Зоран Заев и Алексис Ципрас, ...
сите 116 | | | веќе видена

“Кога ги започнавме преговорите со ДУИ за нова влада, на првиот состанок Али Ахмети ми кажа дека има две опции : Или да направи коалиција со ВМРО-ДПМНЕ, или ...
сите 153 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

НБРМ: Првпат по девет месеци пад на инфлацијата

Од:
До кого (е-маил):
Порака: