Брисел и Лондон пред конечен договор за Брегзит

4 копии

Европската унија и Велика Британија се усогласија околу најголем дел од условите во договорот за истапување на земјата од блокот, изјави денеска во Брисел главниот преговарач на ЕУ за Брегзит, Мишел Барние. – Преговарачите се договорија за најголемиот дел од она што ќе овозможи соодветно истапување на Обединетото Кралство од Унијата, рече Барние на заедничката прес-конференција со британскиот министер за Брегзит, Дејвид Дејвис. Согласно договореното, предвидено е воспоставување на преоден период, што ќе трае од излезот на Велика Британија од Унијата на 29 март 2019 година., па до 31 декември 2020 година. Барние нагласи дека останува уште да се постигне целосен договор околу копнената граница меѓу британската покраина Северна Ирска и Република Ирска, која е дел од ЕУ. Дејвис, од своја нагласи, дека постигнатиот напредок во преговорите за Брегзит претставува „значителен чекор“ напред кон конечен договор. Тој воедно изрази надеж дека договореното ќе биде поддржано од лидерите на ЕУ на Самитот предвиден за в ...
| | веќе видена | слични

Групата „Гласај напуштање“, која пред референдумот за идните односи меѓу Белика Британија и ЕУ во 2016 година агитираше за излез на земјата од Унијата, ги прекршила правилата за финансирање на референдумската кампања, тврди поранешниот активист на оваа организација Шахмир Сами. Тој во изјава за британската телевизија Канал 4 истакна дека „Гласај напуштање“ дарувала 625.000 фунти на групата „Биди напуштање“, која исто така агитирала во полза на Брегзитот, со што ги прекршила правилата за финансирање. - Во пракса ја искористија „Биди напуштање“ за да потрошат повеќе средства од дозволеното. И тоа не малку, додава Сами, нагласувајќи дека тоа значи оти кампањата не била легитимна. Поранешниот директор на „Гласај напуштање“, Доминк Камингс ги отфрли ваквите обвинувања, нагласувајќи дека групата не прекршила никкави правила и дека за донацијата добила одобрение од Изборната комисија. На референдумот, одржан на 23 јуни 2016 година, 51,89 отсто од гласачите се изјаснија за истапување на Велика Британија од ЕУ, а ...
| | веќе видена | слични

Дипломатите од земјите членки на Европска унија, задолжени за преговорите за Брегзит, денеска се повикани на вонреден состанок на преговарачите. - Би можело да дојде до договор, изјави неименуван висок дипломат на ЕУ. Други дипломати тврдат дека е не е остварен напредок во преговорите со Велика Британија за Брегзит. Британскиот министер за Брегзит, Дејвид Дејвис ќе се сретне со шефот на преговарачкиот тим на ЕУ, Мајкл Барние во Брисел, додека двете страни се обидуваат да постигнат преоден договор пред самитот на ЕУ, што треба да се одржи в четврток. За време на викендот претставници и дипломати на ЕУ разговараа и за надминување на сериозните разлики околу ирската граница и остварија добар напредок. Неименуван висок претставник на ЕУ посочи дека изјавите за постигнат договор се „претстава за јавност“. Барние и британската Влада одбија да коментираат.
| | веќе видена | слични

Обединетото Кралство и Европската унија постигнаа согласност во голем дел за договорот кој ќе придонесе за уредно повлекување на Британија од блокот. По средбата со министерот за Брегзит, Дејвид Дејвис, преговарачот од Брисел, Мишел Барние изјави дека транзицискиот период ќе стартува на 29-ти март 2019-та година, датумот на официјланото повлекување на Британија од Унијата, а ќе заврши на 31-ви декември 2020-та година. Согласност е постигната за правата на европските граѓани во Обединетото кралството и за британските жители во Унијата.
| | веќе видена | слични

ЕУ и Велика Британија се договорија за преодна Брегзит-фаза до крајот на 2020. година, соопшти британскиот министер Дејвид Дејвис во Брисел на заедничка прес-конференција со ЕУ-преговарачот Мишел Барние. Преодната фаза би важела 21 месец од Брегзит во март 2019. година, време во кое Велика Британија ќе мора да се придржува на правилата на ЕУ, но затоа ќе го задржи пристапот кон внатрешниот пазар на ЕУ и ќе остане во нејзината царинска унија, како што соопшти Мишел Барние, преговарачот на Брисел. Оваа точка е посебно важна за фирмите од двете страни на Ламанш, кои на овој начин ќе можат без прекин да продолжат со деловната работа. Но, Лондон нема да учествува во процесите на донесување одлуки на ЕУ во Брисел. Компромисот ѝ даде поттик на британската фунта - британската валута порасна за речиси еден процент на 1,4087 долари. Преговарачите постигнале сосгласност и во финансиските прашања, како и во поглед на правната сигурност на граѓаните. Со тоа, околу 4,5 милиони луѓе во ЕУ и Велика Британија, засегнати ...
| | веќе видена | слични

Лондон би требало да разгледа можност за одложување на брегзит, бидејќи можно е да нема доволно време за постигнување договор со Европската Унија пред Британија да го напушти тој блок, се наведува во соопштението на одборот на британските пратеници.Одборот на Долниот дом на британскиот парламент за брегзит оцени дека ако главните аспекти на идните односи со ЕУ останат нерешени до октомври, Британија треба да се фокусира на „ограничено продолжување“ на своето членство во блокот.Во вчерашниот извештај пратениците наведуваат дека за предложениот преоден рок од околу две години би требало да постои можност за продолжување во случај на потреба. Седум члена од одборот, во кој се 21 пратеник, а кои се залагаат за брегзит, одбија да го потпишат извештајот подготвувајќи алтернативна верзија. Во извештајот се нагласува загриженост поради „недоволен напредок“ во решавање на клучното прашање за одржување отворени граници меѓу Северна Ирска и Република Ирска по брегзит.
| | веќе видена | слични

Останато

Наместо да владее правото и во функција да е правната држава, за жал гледаме политички реваншизам, со скандалозни судски пресуди и обвинувања, затоа на овие ...
сите 200 | | | веќе видена

Оставки на претседателот Александар Вучиќ, премиерката Ана Брнабиќ, првиот собраниски спикер Маја Гојковиќ, оставка на раководството на РТС и обезбедување ...
сите 212 | | | веќе видена

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски денес е во посета на Општина Битола каде што оствари средба со жителите на населбата Јени Мале и битолско ...
сите 177 | | | веќе видена

Белград е еден од гарантите на Дејтонскиот договор врз основа на која функционира Република Српска, и нема дозволи постоењето на оваа структура да биде ...
сите 174 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Брисел и Лондон пред конечен договор за Брегзит

Од:
До кого (е-маил):
Порака: