Граѓански собири за избор на членови во Месните заедници во Пантелеј и Рајчани

29.03.2018 Граѓаните чие место на живеење според личната карта е во селата Пантелеј или Рајчани ќе имаат можност да учествуваат во изборот на новите органи на нивните Месни заедници. Со оглед што мандатот на досегашните им е истечен, законска обврска е да се изберат други членови кои ќе ги застапуваат интересите на жителите на двете населени места пред органите на локалната и државната власт. За да се реализира изборот на органите, досегашните Совети на Месните заедници и нивните претседатели организираат граѓански собири. На собирите ќе можат да учествуваат жителите на Рајчани и Пантелеј кои имаат право да гласаат на избори.
| | веќе видена | слични
8 копии

Попладнево се одржа вонреднен состанок на Штабот за заштита и спасување при општина Крива Паланка на кој беше разгледана состојбата со активираните постојни свлечишта на локалниот пат село Дурачка Река - село Станци, маала Метов – село Дренак кај местото Видња и на стариот пат кон манастирот „Св.Јоаким Осоговски“. Според донесените заклучоци и препораки, целосно е затворен за сообраќај по стариот пат кон манастирот „Св.Јоаким Осоговски“, а утврдена е препорака за користење на алтернативниот локален пат, т.н. Руски пат. За свлечиштето на локалниот правец Дурачка Река - село Станци – маала Метев – село Дренак кај местото Видња се препорачува целосна забрана на патниот правец за тешки товарни возила, а движењето на лесни моторни возила се препорачува само во случај на ургентна и неопходна потреба. Напоредно преку месните заедници се преземаат мерки за информирање на месното население од селата Дурачка Река, Станци и Дренак. Упатени се известувања до сите надлежни институции, до Полициската станица од општа ...
| | веќе видена | слични

Според донесените заклучоци и препораки, целосно е затворен за сообраќај по стариот пат кон манастирот „Св.Јоаким Осоговски“, а утврдена е препорака за користење на алтернативниот локален пат, т.н. Руски пат. За свлечиштето на локалниот правец Дурачка Река - село Станци – маала Метев – село Дренак кај местото Видња се препорачува целосна забрана на патниот правец за тешки товарни возила, а движењето на лесни моторни возила се препорачува само во случај на ургентна и неопходна потреба. Напоредно преку месните заедници се преземаат мерки за информирање на месното население од селата Дурачка Река, Станци и Дренак. Упатени се известувања до сите надлежни институции, до Полициската станица од општа надлежност, локалните такси компании и останатите субјекти. Од Општинскиот кризен штаб апелираат до сите граѓани да ги почитуваат предупредувањата, препораките и поставената сообраќајна сигнализација. За непочитување на овие укажувања општината и надлежните институции нема да сносат никаква одговорност, велат од ...
| | веќе видена | слични

Останато

Вчерашното соопштение на Министерството за правда во кое беше наведено дека законот за јавно обвинителство со кое се одредува идниот статус на Специјалното ...
сите 177 | | | веќе видена

Српскиот министер за внатрешни работи Небојша Стефановиќ денеска изјави дека власта нема да исполни ниедно барање на опозицијата и ги повика граѓаните да не ги ...
сите 105 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Граѓански собири за избор на членови во Месните заедници во Пантелеј и Рајчани

Од:
До кого (е-маил):
Порака: