Утре ќе се прска против комарци


18 копии

Градот Скопје известува дека третата фаза од авионската и терестричната дезинсекција на подрачјето на градот Скопје, против ларви од комарци , ќе се изврши утре , 31.08.2018 година, додека четвртата фаза од терестричната дезинсекција против возрасни форми на комарци ќе почне на 03.09.2018 година, односно: 1. Авионската дезинсекција на подрачјето на градот Скопје, против ларви од комарци , ќе се изврши утре, 31.08.2018 година (петок), во раните утрински часови. 2. Терестричната дезинсекција , на подрачјето на Град Скопје, против ларви од комарци , ќе се изврши утре, 31.08.2018 година (петок), во текот на денот. 3. Терестричната дезинсекција , на подрачјето на Град Скопје, против возрасни форми на комарци , ќе почне на 03.09.2018 година (понеделник) и ќе заврши најдоцна до 07.09.2018 година (петок). Доколку временските услови не го дозволуваат вршењето на дезинсекцијата, авионското прскање ќе се изврши првиот нареден ден, кога ќе бидат поволни временските услови, во истиот термин, а согласно на тоа ќе се ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Во понеделник и во вторник екипа од Центар за јавно здравје Битола ќе спроведува теристичко дезинсекционо третирање за заштита од комарци во Кичево. - Запрашувањето ќе се врши во периодот од 20:00 часот, со апаратура за УЛВ ладно запрашување поставена на пикап-возило, информира раководителот на РЦУК-Кичево Сузана Тасеска. Во прва фаза ќе бидат опфатени 800 хектари во градот Кичево и урбаните населби Осломеј, Зајас, Другово и Вранештица. Со дезинфекцијата ќе бидат опфатени зелените површини во Општината, подрачјата по течението на реките и водотеците, застојните води, подрачјата околу каналните системи на територијата на Општината, урбаните населби и локалитети регистрирани во договор со локалната самоуправа, како потенцијални жаришта за развој и размножување на комарците. Во случај на неповолни временски услови (ветер,дожд) дезинсекцијата се одложува за следниот поволен ден.
| | веќе видена | слични

- Запрашувањето ќе се врши во периодот од 20:00 часот, со апаратура за УЛВ ладно запрашување поставена на пикап-возило, информира раководителот на РЦУК-Кичево Сузана Тасеска. Во прва фаза ќе бидат опфатени 800 хектари во градот Кичево и урбаните населби Осломеј, Зајас, Другово и Вранештица. Со дезинфекцијата ќе бидат опфатени зелените површини во Општината, подрачјата по течението на реките и водотеците, застојните води, подрачјата околу каналните системи на територијата на Општината, урбаните населби и локалитети регистрирани во договор со локалната самоуправа, како потенцијални жаришта за развој и размножување на комарците. Во случај на неповолни временски услови (ветер,дожд) дезинсекцијата се одложува за следниот поволен ден. /МИА
| | веќе видена | слични

Веројатно сте слушнале дека комарецот и официјално е најсмртоносното животно на светот . Комарците, кои со крвта што ја цицаат се преносители на бактерии и вируси од еден човек на друг, се причина за најголем број од смртните случаи што се поврзани со животните. Само маларијата е причина за повеќе од половина од смртните случаи поврзани со комарците, главно во суб-сахарска Африка, иако бројот е во опаѓање. Затоа, комарците се доста голем проблем кој не е лесен за решавање. Инсектицидите и репелентите донекаде помагаат против убоди, но швајцарскиот научник Курт Стол смета дека конечниот одговор за борбата против овие летечки инсекти лежи во технологијата. Низ низа испитувања тој открил дека всушност комарците се чувствителни на електромагнетни бранови. На крајот после долгогодишна работа, како резултат се појави паметна нараквица која го емитира природниот електромагнетен потпис на громотевицата. Комарците во случај на невреме бараат засолниште, што е посилен инстикт од оној за храна т.н. убоди на луѓе. ...
| | веќе видена | слични

Останато

Aко некој на јавна функција носи одлуки без да има правен основ, тоа е кривично дело за злоупотреба на положбата и тоа е кривично дело кое не застарува и нема ...
сите 449 | | | веќе видена

Само еден ден пред сведочењето на бизнисменот Орце Камчев во случајот „Рекет“, утринава полицијата влезе во неколку негови фирми. Причината за упадот е наводен ...
сите 460 | | | веќе видена

Истражители, експерти, стручна и административна служба можеле да бидат дел од Специјалното јавно обвинителство, а за тоа одлучувала специјалната јавна ...
сите 93 | | | веќе видена

Во Скопје се одржa протестен Марш за чист воздух, преку кој граѓаните побараа ефикасност од надлежните институции во борбата со загадувањето на воздухот.На ...
сите 56 | | | веќе видена

Синоќа во 20,26 часот било пријавено дека во Битола, на улицата “Никола Тесла“ патничко моторно возило “БМВ“ со битолски регистарски ознаки управувано од ...
сите 120 | | | веќе видена

Партијата нема должничко-доверителски односи со компаниите коишто беа споменати денеска во медиумите, рече вечерва во Ѓорче Петров претседателот на ВМРО-ДПМНЕ ...
сите 224 | | | веќе видена

Во интервју за магазинот „ГО“, Златан Ибрахимовиќ имаше остри зборови кон Кристијано Роналдо. Италија Запрашан дали со враќањето во Серија А ќе го види ...
сите 203 | | | веќе видена

Пендаровски, како што инфомираат од претседателскиот кабинет,  ќе има обраќање на конференцијата „Балкански дијалози“ на тема „Проширување на ЕУ – неисполнето ...
сите 239 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Утре ќе се прска против комарци

Од:
До кого (е-маил):
Порака: