Ле Гвен нов селектор на Оман

2 копии

Челниците на Фудбалскиот сојуз на Оман го именуваа францускиот стратег Пол Ле Гвен за нов селектор на А тимот на оваа земја Искусниот 67-годишен стратег без работа беше од минатиот јуни кога го предводеше Камерун на Мундијалот во Јужна Африка. На тоа СП, Камерун натпреварите ги заврши во првата фаза без да освои бод во конкуренција на Холандија, Данска и Јапонија. Претходникот и сонародникот на Ле Гвен, Клод Леро ј беше сменет од клупата на Оман по неуспехот на репрезентацијата на Голд купот. Ле Гвен на клупата на Оман ќе дебитира на пријателските натпревари со Кувајт и Либан.
| | веќе видена | слични

Поранешниот тренер на Ренџерс и ПСЖ, Пол Ле Гвен, е новиот селектор на репрезентацијата на Оман. Под негово водство Оман ќе се обиде да прерасне во селекција која ќе има забележителни резултати во својот регион. Ле Гвен на клупата ќе го замени Клод Лерој, кому му беше даден отказ по слабите настапи на Оман, на Заливскиот куп. Поранешниот селектор на Камерун ќе биде промовиран на 27 јуни, пред пријателските средби со Кувајт и Либан. Неговиот последен работен ангажман беше со репрезентацијата на Камерун на претходното СП 2010, но веднаш по неговото завршување си поднесе оставка, откако африканската репрезентација не освои ниту еден бод во својата група.
| | веќе видена | слични

Останато

„Апелацискиот суд мора да се издигне над политичкиот притисок и нарачани притвори мотивирани само и само од политичкиот прогон кој што се спроведува врз ...
сите 427 | | | веќе видена

СДСМ е единствената партија во Европа која ја води лице, три пати аболицирано за тежок криминал и злоупотребувајќи ја моќта и институциите наредува политички ...
сите 272 | | | веќе видена

Во Хрватска попладнево е издадено црвено предупредување од Државниот хидрометеоролошки завод за следните два дена, кога се очекуваат вистински зимски услови и ...
сите 285 | | | веќе видена

Синоќешниот протест пред Собранието против уставните измени за малку не ескалираше во насилство. Како што се чини ниту самите противници на овие измени, не ...
сите 84 | | | веќе видена

Претседателот на Србија, Александар Вучиќ, вечерва изјави дека поранешниот премиер на Република Македонија, Никола Груевски од Македонија се упатил кон ...
сите 291 | | | веќе видена

Во Студенчишкиот канал во Охрид каде денес поради недостаток на вода и кислород се гушат тони плашица, попладнево почна спасувањето на рибата. btr „Ние веднаш ...
сите 31 | | | веќе видена

Предлог Буџетот за 2019 предложен од Владата предводена од СДСМ е развоен и обезбедува повеќе пари кај граѓаните, поголема социјална еднаквост и подобра ...
сите 231 | | | веќе видена

На синоќешниот говор во Гостивар, лидерот на ВМРО-ДПМНЕ , Христијан Мицкоски го обвини премиерот Зоран Заев дека води политички терор против опозицијата. Тој ...
сите 259 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Ле Гвен нов селектор на Оман

Од:
До кого (е-маил):
Порака: