Регионалните полиции ги засилуваат дејствата против нелегалните дроги и шверцот


Полициското дејствување во Хрватска резултираше со зголемување од 11 отсто на заплената на нелегални дроги, а властите следат нови дроги што се појавуваат на пазарот. Зголемен е бројот на апсењата поврзани со шверц на дрога во регионот. [АФП] Регионалните полиции ги зголемија напорите за прекинување на синџирот за шверц со дрога активен во регионот, но воведувањето нови дроги на пазарот отвора нови тековни предизвици, велат експертите. Во средината на јуни хрватската полиција уапси шест лица осомничени за препродажба на дрога во околината на Дубровник. Тоа беше продолжение на серија апсења што ги изврши полицијата во претходните месеци како дел од акцијата „Гладиус 2“. Во 2013 година заплената на дрога во Хрватска порасна за 11 отсто во споредба со 2012 година. Помеѓу 2008 и 2013 година полицијата уништила 8,5 тони дрога. Криминалот поврзан со дрога ја чини Хрватска околу 100 милиони евра. Средствата се користат за полициските дејства, како и за здравјето, рехабилитацијата и ресоцијализацијата на зависниците ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Перуанската полиција минатата недела заплени неверојатни 7,6 тони кокаин вреден околу 300 милиони долари. Запленетата дрога во понеделникот е префрлена во еден хангар на аеродромот во Лима, а полицијата одличи на светот да му покаже како изгледа толкава количина кокаин. Дрогата, која е откриена во складиште за јаглен во градот Трухиља, била наменета за европскиот пазар, а се наоѓала во пакети на кои кријумчарите залепиле парчиња јаглен.
| | веќе видена | слични
2 копии

Полицијата во Перу во текот на изминатата седмица извела операција без преседан во која запленил рекордно количество кокаин од 7,6 тони проценето на 300 милиони американски долари, кои му припаѓале на мексикански картел, соопшти во неделата тамошното министерство за надворешни работи . „Станува збор за најголемото откривање дрога кога и да е во Перу, и има историско значење. Никогаш досега не сме реагирале толку остро против криумчарите на дроги“, изјави перуанскиот министер за внатрешни работи Даниел Урести, додавајќи дека дрогата е запленета во Трихула, во северниот дел од земјата. Според првите информации претходно седмицава шест тони од дрогата биле запленети сокриена во јаглен наменет за Шпанија и за Белгија. Во операцијата биле уапсени осум луѓе. Вредноста на целото количество кокаин се проценува на 300 милиони долари, додаде министерот. Фактот дека ниту Шпанија, ниту Белгија не увезуваат јаглен од Перу побудила сомнежи кај полицијата којашто ја започнала целата операција уште пред шест месеци. ...
| | веќе видена | слични

Перуанската полиција неделава заплени рекордно количество кокаин од 7,6 тони, произведен од мексикански картел кое чини 300 милиони долари, соопшти Министерството за внатрешни работи за светските медиуми. -Ова е најголемото количество дрога што некогаш е откриено во Перу, изјавил министерот за внатрешни работи Даниел Урести Елера. Операцијата била спроведена во градот Трухило. Кокаинот бил наменет за извоз во Шпанија и Белгија, а бил скриен во јаглен. Но, фактот дека Шпанија и Белгија не купуваат јаглен од Перу, привлекол вниманието на полицијата, која започнала набљудување пред шест недели. Властите велат дека кокаинот доаѓа од мексиканскиот картел, но името на учесниците се уште се држи во тајност. Перуанската полиција за борба против дрогата била потпомогната од Федералното управување за борба против дрогата (ДЕА) на САД. Во операцијата, уапсени се двајца Мексиканци и седум Перуанци.
| | веќе видена | слични

Останато

Министерот за надворешни работи Никола Димитров од средбата со граѓаните имал впечаток дека се уште имаат дилеми и не им е доволно разјаснет Преспанскиот ...
сите 75 | | | веќе видена

Нашиот јазик и нашето културно наследство се македонски. Тоа го потврдуваме со договорот. Како Македонци ќе влеземе во НАТО и како Македонци ќе чекориме во ЕУ. ...
сите 50 | | | веќе видена

Си бара ли Власта алиби за сѐ поизвесно неуспешниот референдум? Ова е прашањето кое произлегува по денешната прес-конференција на министерот за надворешни ...
сите 103 | | | веќе видена

Сooпштение на СДСМ: Христијан Мицкоски покажува дека има проблем со подобра иднина и со перспективите што се отвораат пред граѓаните на Македонија. Мицкоски и ...
сите 247 | | | веќе видена

Во комуникација со граѓаните да го презентираме она што мислиме дека е штетно од договорот со цел да можат да бидат информирани и да донесат правилна одлука. ...
сите 175 | | | веќе видена

Тренерот на Јувентус, тренерот Масимилијано Алгери дефинитивно го има еден од најдобрите стартови со тимот на Јувентус во неговата кариера. Ова се должи на тоа ...
сите 204 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Регионалните полиции ги засилуваат дејствата против нелегалните дроги и шверцот

Од:
До кого (е-маил):
Порака: