Почина човекот кој ја составуваше Шиндлеровата листа

5 копии

Полјакот Мјетек Пемпер кој за Оскар Шиндлер го состави прочуениот список познат како Шиндлерова листа и така спаси 1.200 Евреи од сигурна смрт, почина на 91 година, во својот дом на југот од Германија Мјетек Пемпер е роден во 1920 година во Краков во еврејско семејство. По доаѓањето на Германците беше испратен во концентрациониот логор Плашов на периферијата на градот каде работеше како личен секретар на озлогласениот командант Амон Гета . По завршувањето на војната опиша како тоа изгледало. Властите во неговиот град, 9 јуни го прогласија за ден на жалоста, а знамињата ги спуштија на пола копје. „Седев во канцеларијата на командантот, а тој ми диктираше. Додека зборуваше, гледаше во огледалото кое го имаше монтирано пред прозорецот за да следи што се случува пред бараките на затворениците. Одеднаш ќе станеше ќе ја земеше пушката и ќе пукаше низ прозор. Следуваа лелекања, а потоа ќе ми пријдеше како ништо да не се случило и ќе ме прашаше, каде застанавме,“ Пемпер во логорот го запозна германскиот ...
| | веќе видена | слични

Мјетек Пемпер, кој за Оскар Шиндлер ја состави листата позната како Шиндлерова листа и спаси околу 1.200 Евреи од сигурна смрт, почина на 91-годишна возраст. Пемпер е погребан на еврејските гробишта, а властите во Аузбург го прогласија 9 јуни за ден на жалост и ги спуштија знамињата на половина копје. Мјечислав Мјетек Пемпер е роден во 1920 година во Краков, Полска во еврејско семејство. По доаѓањето на Германците, испратен е во нацистичкиот концентрационен логор Плашов на периферијата од градот, каде работел како личен секретар на озлогласениот командант Амон Гете. По завршувањето на војната тој опишал како тоа изгледало. „ Седев во канцеларијата на командантот, а тој ми диктираше. Додека зборуваше гледаше во огледалото монтирано пред прозорот за да може да следи што се случува пред бараките на логорашите. Одеднаш стануваше, ја грабнуваше пушката од ѕидот, отвораше прозор и испукуваше неколку куршуми. Следуваа лелеци. Потоа ми приоѓаше, како ништо да не се случило и прашувале, каде ...
| | веќе видена | слични

Останато

Предраг Васиљевиќ Кога Црна Гора влезе во НАТО, неофицијално, стана Монтенегро. Македонија за да влезе во Алијансата беше преименувана во Северна Македонија. ...
сите 95 | | | веќе видена

Бројот на заболени од мали сипаници постојано расте. За една недела пријавени се вкупно 71 случај. Од почетокот на епидемијата во Скопје, заклучно со денешниот ...
сите 209 | | | веќе видена

Прес конференција, Хари Локвенец, пратеник од СДСМ и коалицијата Скопје, 16.02.2019 Почитувани граѓани, почитувани новинари За првпат во историјата, министер ...
сите 153 | | | веќе видена

Американскиот претседател Доналд трамп го потпиша законот за избегнување нова делумна блокада на државната администрација. Со Законот се обезбедени 333 ...
сите 121 | | | веќе видена

СДСМ одлучи да нема предвремени парламентарни избори заедно со претседателските со што е одбиено барањето на опозициската ВМРО-ДПМНЕ. Според партискиот ...
сите 113 | | | веќе видена

Досега никој немал храброст да ми даде поголема улога. Мислам дека можеби и поради изгледот, дека не сум слаба и згодна. На Теона ѝ беше важен талентот, ...
сите 96 | | | веќе видена

Во Градската општа болница „8 Септември“ од повредените од тешката сообраќајна несреќа, во моментов се лекуваат 19 пациенти. Од нив, 14 пациенти се стабилни и ...
сите 216 | | | веќе видена

Крофните во форма на срце можевте да ги направите за вашите пријатели и блиски лица. Овие крофни во форма на срце стојат меки дури и по неколку дена. Состојки: ...
сите 100 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Почина човекот кој ја составуваше Шиндлеровата листа

Од:
До кого (е-маил):
Порака: