Иселените лица од Истокот очекуваат просечна плата од 500 евра за да се вратат

26.04.2018 Ниските и нередовни плати, високата невработеност и партизацијата и отуѓеноста на институциите од граѓаните се главните причини поради кои 20 отсто од населението во Источниот плански регион заминало во странство. Такви се податоците од истражувањето што го спровело здружението ИНИ - Иницијатива на невработени интелектуалци од Виница, во рамки на проектот “Афирмација на миграцијата и емиграцијата од општините Виница, Зрновци и Чешиново-Облешево“. Резултатите од завршената анализа беа претставени на прес-конференција на која беше истакнато дека иако повеќе од половина од иселениците биле вработени пред да заминат, ниските плати, притисоците и дискриминацијата на работното место ги натерале да емигрираат. Сепак, дел од нив изразиле подготвеност да се вратат доколку просечната плата достигне 500 евра по вработен, а органите на власта да исполнат одредени услови.
| | веќе видена | слични

Чесите, Полјаците и Словаците на денот на трудот порачаа дека не сакаат да работат за мали пари. Тие очекуваат нивните компании да се приближат до западните. Работниците и синдикатите очекуваат раст од 7.3 проценти на платите, кои скокнаа бруто на 1185 евра. Но, бараат и почитување на минималната плата од 500 евра. Словаците тврдат дека нивните работници се многу продуктивни во компании кои се во сопственост на странци. Од синдикатите велат дека се ближи роботизација и дека тоа е голем проблем за овие земји.
| | веќе видена | слични

Kазни од 150 до 500 евра може да заработат граѓаните за напуштање домашно милениче, велат во Агенцијата за храна и ветеринарство. Според новиот Закон за заштитата и благосостојбата на животните, сите одгледувачници и продавници за домашни миленици мора да се регистрираат. –Целта е да се води уредна евиденција на сите домашни миленици и тие да имаат микрочипови за да се намали бројката на скитници. Во исто време точно ќе се знае кој е газдата на миленичето, кој го оставил на улица и конечно ќе се прекине праксата на напуштање на миленичињат. Продавниците за домашни миленици треба да имаат посебни простории за разни видови и родови на животни што ги продаваат, простории за болни и повредени животни ако ги. Глобите се движат од 500 евра за правни лица, до 250 евра за одговорно лице во правното лице. За физичките лица кои ќе напуштат домашен миленик казните се 150 евра. Ако животното избега, ќе има постапка за утврдување како и на кој начин избегало, па потоа ако има основа, ќе се плаќаат и казни.
| | веќе видена | слични
2 копии

Министерството за внатрешни почна да дели прекршочни пријави за несменето презиме во патна исправа. Моминското презиме на невестите во пасошот ги чини од 100 до 500 евра. Според информациите на МВР досега постојано се изрекуваат прекршочни мерки токму поради оваа причина. Нема ниту една казна од 500 евра, казните најмногу изнесуваат 100 евра. Инспекторите најчесто делат опомени за оние што не ја напуштиле земјата или пасошoт го искористиле само за медениот месец. Граѓаните се соочуваат со казни и кога ќе стигнат на шалтер на одделението за патни исправи. Оттаму се повикани на разговор со инспектор. Доколку пасошот е искористен, од страна на МВР следува глоба. Ако истата не се плати во рок од осум дена прекршочната пријава се испраќа до судија за прекршоци. Во Законот за патни исправи е предвиден рок од 30 дена за промена на патните исправи доколку има промена на лични податоци.
| | веќе видена | слични

Останато

 Тамара ја сподели фото-приказната за создавањето на фантастичниот, смарагдно зелен фустан кој го носеше на евровизиската сцена. Дело на Александар Ношпал, за ...
сите 417 | | | веќе видена

Американскиот претседател Доналд Трамп му се заканил на Иран со уништување ако ги нападне американските интереси. Ако Иран сака да се бори, тоа и официјално ќе ...
сите 186 | | | веќе видена

Сите политички субјекти, и од власта, и од опозицијата, да го насочат своето делување во интерес на остварувањето на стратешките цели на Република Северна ...
сите 246 | | | веќе видена

По оваа смена на Кикл , сите министри од коалициската партија си поднесоа оставки. ,,Во договор со претседателот на државата , му предложив на претседателот да ...
сите 155 | | | веќе видена

Нешнл интерест Реализмот значи разбирање за различните интереси и црвени линии на државите. Неможноста ова да се оствари може да доведе до повторување на ...
сите 74 | | | веќе видена

Претставничката на Македонија на годинешниот евросонг Тамара Тодевска, која настапи со песната „Proud“ по враќањето нашата земја го даде и првото интервју за ...
сите 56 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Иселените лица од Истокот очекуваат просечна плата од 500 евра за да се вратат

Од:
До кого (е-маил):
Порака: