Прегрнувајте се, здраво е!

Секојдневно се трудиме да го подобриме животниот квалитет воведувајќи поздрави навики. Сепак, и покрај сите здрави намирници или модерни физички вежби, најчесто наједноставните нешта можат да допринесат многу повеќе. Прегратката на пример, е една едноставна активност, за која најчесто не размислуваме но може да направи огромна разлика, како во психичкото така и во физичкото здравје. Можеби навидум не делува дека е некој ефикасен медицински третман, но резултатите се запрепастувачки, а често наједноставните медицински третмани се оние кои даваат најголеми резултати. Всушност докажано е дека прегратките го смируваат срцевото забрзано отчукување, го подобруваат расположението, го намалуваат крвниот притисок, ја подобруваат нервната активност, и имаат многу други позитивни ефекти.Истражувањата покажале дека прегратиките многу позитивно влијаат како кај децата така и кај возрасните:Помагаат при надминување на стравовитеДопринесуваат при градење на самодовербатаЈа намулуваат напнатостаПозитивно влијаат на ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Погледнете со која храна можете да го регулирате притисокот доколку патите од хипотензија. Лицата кои страдаат од низок крвен притисок најчесто се жалат на тешко будење, поспаност, вртоглавица, омалаксаност, брзо заморување, губиток на волја, послаба концентрација и меморија. Во многу случаи со примената на едноставни и лесно достапни природни лекови нискиот притисок може да се одржи под контрола и со што помалку симптоми, па дури и целосно да се регулира. Еве неколку природни лекови: Рузмарин Во нашата народна медицина чајот од рузмарин е веројатно најпознатиот природен лек за зголемување на нискиот крвен притисок. Цвекло Една чаша свеж сок од цвекло дневно за една недела може да ги намали симптомите на нискиот притисок. Глог Многу корисна билка за регулација на крвниот притисок (како на хипотензија така и на хипертензија). Жен-шен Исто така позитивно делува во случај на пореметување на крвниот притисок. Кафе Го зголемува крвниот притисок, па во текот на денот слободно испијте една шолја од овој популарен ...
| | веќе видена | слични

Овој едноставен и навистина ефикасен рецепт кој ни доаѓа од руската традиционална медицин a ќе ви помогне го регулирате покачениот крвен притисок, а и значително ќе ви го подобри имунитетот. Во продолжение дознајте го рецепттот за познатиот руски чај за намалување на крвниот притисок. Подобрувањето може да се почуствува после само 5 дена од употребата на овој чај. Прво може да очекувате да ви се намалат главоболките и вртоглавиците, а после еден месец ќе може постепено да ја намалите употребата на лековите за намалување на крвен притисок. Секако, што и да сакате да правите, треба да биде во консултација со вашиот доктор кој ви ја следи состојбата на крвниот притисок. Состојки : 5 супени лажици борови иглички ( може да ги најдете во продавниците за здрава храна или во билна аптека) 2 супени лажици шипинки 2 супени лажици лушпи од кромид 1 л ладна вода. Начин на подготовка и употреба : Сите состојки ставете ги во подлабок сад и прелијте ги со ладна вода. Садот загревајте го додека водата зоврие, а потоа ...
| | веќе видена | слични

Некои лица со низок притисок не чувствуваат силни тегоби, но некои имаат хипотензија, особено ако дојде до нагло намалување на притисокот, а со тоа се отежнува извршување на секојдневните активности. За да го држите притисокот во нормала и да спречите тегоби, потребно е да усвоите одредени навики: -Храната нека биде доволно солена -Грешката која сите ја прават е пиење кафе за да се зголеми притисокот, но после краткотрајниот „скок“, поради внесувањето на кофеин, крвниот притисок најчесто паѓа уште повеќе. Поради тоа кафето би било добро да го замените со чај. -Избегнувајте нагло станување од лежечка или седечка положба -Избегнувајте подигање на тешки работи -Пијте доволно вода -Јадете намирници кои го зголемуваат притисокот – сок од цвекло, сок од домат, маслинки и други намирници кои создржат сол -Избегнувајте долги туширања со топла вода, капење во терминални базени.
| | веќе видена | слични

Останато

Специјалната јавна обвинителка Катица Јанева наводно разработила неколку сценарија со кои сакала бизнисменот Орце Камчев да го спаси од затвор како осомничен ...
сите 455 | | | веќе видена

Специјалната јавна обвинителкa Катица Јанева која од пред два дена е во притвop во затвopот „Скопје“ кој се наоѓа во Шутка е во лошaa здpaвствена состојба, ...
сите 357 | | | веќе видена

Во Кривичниот суд утре ќе се проверува дали записникот од сведочењето на Орце Камчев за „Рекет“ воопшто стигнал до судот, за да потоа се види дали можеби ...
сите 132 | | | веќе видена

Кандидатка за нова министерка за финансии ќе биде Нина Ангеловска, додека за функцијата нови замени-министри за економија, за образование и за политички систем ...
сите 111 | | | веќе видена

За Денот на нашата Армија ни пристигнаа и честитки од Кабул, Авганистан од нашите учесници во мисијата “Одлучна поддршка”. По повод празникот се одржаа ...
сите 74 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Прегрнувајте се, здраво е!

Од:
До кого (е-маил):
Порака: