Пандев е џокерот на Наполи

Горан Пандев беше во тимот на Интер што го елиминираше Челзи на “Стемфорд бриџ” во осминафиналето на Лигата на шампиони пред две години, но, овојпат македонскиот репрезентативец ќе го почне дуелот во Лондон од клупата на Наполи, во корист на напаѓачкото трио: Кавани, Лавеци и Хамшик. Реваншот од осминафиналето е историската шанса за избраниците на Валтер Мацари, бидејќи ниту во златната ера на Марадона, Наполи не успеа да влезе помеѓу најдобрите осум тимови во Европа. На патот им стои ранетиот Челзи, за кого ова е последна шанса да ја спаси катастрофалната сезона. Лондонскиот тим е последниот англиски претставник во ЛШ по елиминацијата на Арсенал и двата тима од Манчестер. „Од првата минута ќе напаѓаме. Знаеме дека тие (Наполи) имаат добри напаѓачи и мораме да бидеме вниматетелни, но мораме да притиснеме од првата минута“, рече крилото на Челзи Хуан Мата, кој беше стрелец за “сините” во поразот од 3:1 на првиот меч во Неапол. На дуелот во Мадрид, неверојатната форма на Кристијано Роналдо и доминацијата на ...
| | веќе видена | слични

Челзи: Чех, Кол, Давид Луиз, Тери, Ивановиќ, Есиен, Рамирес, Лампард, Мата, Стариџ, Дрогба Клупа: Трнбул, Босингва, Кејхил, Микел, Малуда, Торес, Калу Наполи: Де Санктис, Ароника, Канаваро, Кампањаро, Гаргано, Инлер, Зунига, Маџо, Хамшик, Лавеци, Кавани Клупа: Росати, Фернандез, Бритос, Досена, Џемаили, Варгас, Пандев
| | веќе видена | слични

Реал Мадрид: Касиљас, Арбелоа, Пепе, Серхио Рамос, Марсело, Кедира, Чаби Алонсо, Кака, Озил, Кристијано Роналдо, Игуаин Клупа: Адан, Албиол, Варан, Сахин, Гранеро, Диара, Бензема ЦСКА Москва: Чепчугов, А. Березутски, В. Березутски, Игнашевиќ, Шеников, Алдонин, Вернблом, Муса, Тошиќ, Доумбиа, Џагоев Клупа: Ревјакин, Шемберас, Набабкин, Мамаев, Кауња, Олисех, Нецид
| | веќе видена | слични

За прв пат по 1996-та година, Англија може да остане без свој претставник во оваа фаза од Лигата на шампионите. За прв пат по 1996-га година, англискиот фудбал може да остане без свој претставник во четвртфиналето од Лигата на шампионите, се разбира доколку Челзи не ја анулира негативата од 3:1 од првиот меч против Наполи. Италијанскиот тим на првиот меч во Неапол одигран на 21-ви февруари славеа со 3:1, а вечерва се игра реваншот на „Стемфорд Бриџ“. Челзи вечерва ќе мора да ја спасува историјата, но и англискиот углед, со оглед на тоа дека претходно уште во групната фаза елиминирани беа Манчестер Јунајтед и Манчестер Сити, додека Арсенал испадна во осминафиналето од Милан. Во пресрет на овој меч, новиот тренер на лондонските „сини“ Роберто ди Матео, изјави дека целиот негов тим верува дека имаат квалитет и дека ќе успеат да се пласираат во четвртфиналето, иако имаат голема негатива. Од друга страна, пак, Наполи со пласманот во елиминациската фаза направи историски успех, но фудбалерите на овој тим не се ...
| | веќе видена | слични

Останато

Под влијание на новиот циклон кој се формира над Италија, името на циклонот е Маријан, денес во текот на вечерните часови најпрвин во западните предели, ...
сите 310 | | | веќе видена

Уште на 2 јули 2017 Специјалното јавно обвинистелство (СЈО) констатирало дека има опасност од бегство на обвинетите Миле Јанакиески и Кирил Божиновски во ...
сите 77 | | | веќе видена

Синоќешниот протест пред Собранието против уставните измени за малку не ескалираше во насилство. Како што се чини ниту самите противници на овие измени, не ...
сите 84 | | | веќе видена

Антизападното раководство на ВМРО-ДПМНЕ не може да престане да ги брани криминалите на осудениот Никола Груевски и неговите соработници. Лицемерно е ...
сите 257 | | | веќе видена

„Апелацискиот суд мора да се издигне над политичкиот притисок и нарачани притвори мотивирани само и само од политичкиот прогон кој што се спроведува врз ...
сите 122 | | | веќе видена

Министерството за правда забрзано работи на комплетирање на потребната документација за екстрадиција на поранешниот премиер Никола Груевски, но не посочуваат ...
сите 237 | | | веќе видена

Предлог Буџетот за 2019 предложен од Владата предводена од СДСМ е развоен и обезбедува повеќе пари кај граѓаните, поголема социјална еднаквост и подобра ...
сите 218 | | | веќе видена

Во недостаток на официјални информации од македонските, но и од унгарските власти, регионалните и европските медиуми продолжуваат со шпекулации за бегалецот ...
сите 364 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Пандев е џокерот на Наполи

Од:
До кого (е-маил):
Порака: