Македонија - Власта не ги есапи жртвите

Новите пратеници на седмиот парламентарен состав на својот прв работен ден се соочија со масовни протести од граѓаните што веќе дваесет дена од надлежните бараат да се утврди како е убиен Мартин Нешковски од полицискиот специјалец Игор Спасов, на кобниот петти јуни, по завршувањето на изборите. Граѓаните што протестираа, буквално, го обиколија Собранието и беа распоредени на сите влезови чекајќи ги новите народни избраници за да им ги достават нивните барања за реформи на полициската структура и утврдување одговорност на надлежните. Како пародија на силното полициско обезбедување, тие беа фатени за раце симболизирајќи полициски кордон. Обрачот околу Собранието имаше симболика и на кобната вечер кога беше убиено 22-годишното момче. Тие, во знак на револт, бидејќи неговото тело беше оставено на земја и покриено со вреќа, лежеа на земја со црни ќеси преку главата. Билјана Димитрова, една од организаторите на протестот, рече дека доставиле иницијатива до Собранието, од каде што бараат оваа институција да ...
| | веќе видена | слични

Граѓаните, кои 20 дена искажуваа незадоволство против полициската бруталност, поднесоа иницијатива со 100 потписи до пратениците во Собранието и - го најавија следниот протест во септември Протестите ќе продолжат на есен, доколку не бидат исполнети 11-те точки од барањето. Дотогаш демонстрантите јавно ќе дебатираат за иднината на протестите, но и за сите општествени проблеми во т.н. „граѓански парламент“, зад Спомен - куќата на Мајка Тереза. Активистите очекуваат парламентарците да се произнесат по оваа иницијатива и да ја стават како точка на дневен ред во Собранието. - Барањата ги поднесовме формално до Парламентот и очекуваме одговор. Протестите ќе продолжат секој ден, можеби не во оваа форма и облик со блокирање на улиците, но ќе се собираме во 18 часот и ќе одржуваме јавни дебати - изјави Кирил Ефремовски. Младите најавуваат дека ќе покренат постапка за предлагање или измена на некои закони, откако ќе соберат 10000 потребни потписи.
| | веќе видена | слични

Со дебати и разговори за полициската бруталност и меѓусебни охрабрувања меѓу граѓаните, продолжуваат веќе четврта недела по ред протестите против полициската бруталност на платото позади спомен куќата на Мајка Тереза, а поводот е ист, бруталното убиство на Мартин Нешковски од полициски специјалец. Тие планираат наскоро да изготват граѓанска иницијатива, со која ќе побараат 10.000 потписи за измени на спорните закони што ќе ги консултираат со правници. Младите што протестираат ќе им ги достават потписите на пратениците во Собранието, од каде очекуваат кооперативност и земање на нивните барања предвид. Денеска младите во 18 часот кај споменикот на Мајка Тереза повторно ќе се соберат за да ја изразат згозеноста од бруталноста на полицијата и молкот на институциите, а со сигурност сериозно ќе ја разгледаат и можноста за средба со министерката за внатрешни работи, Гордана Јанкулоска која денеска отворено порача дека е подготвена да се сретне со секого кој тоа ќе го побара. ПР/ВЃ
| | веќе видена | слични

Останато

Денес времето ќе биде облачно и студено со повремени врнежи, кои во западните делови ќе бидат претежно од снег. Во попладневните часови врнежите ќе преминуваат ...
сите 250 | | | веќе видена

Претседателот на Франција, Емануел Макрон изјави синоќа дека Франција и САД би требало меѓусебно да се почитуваат, како што им доликува на едни долгогодишни ...
сите 254 | | | веќе видена

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски вечерва на трибината во Гостивар рече дека ќе победат на следните парламентарни избори без разлика дали тие биле ...
сите 277 | | | веќе видена

Кризниот штаб против промена на Уставот, распуштање на Собранието и распишување избори „Македонија-блокира“ и Координативното тело на дијаспората во Европа ...
сите 55 | | | веќе видена

Она што се случуваше вчера околу седиштето на ВМРО-ДПМНЕ беше класична политичка хајка организирана од Зоран Заев и Оливер Спасовски, ова денеска на ...
сите 115 | | | веќе видена

Албански медиуми кои се повикуваат на полициски извори тврдат дека поранешниот премиер Никола Груевски во Албанија влегол нелегално и тоа во близина на ...
сите 200 | | | веќе видена

„Предлог Буџетот за 2019 година изготвен од Владата предводена од СДСМ, обезбедува социјална праведност, повеќе пари кај граѓаните и поголема помош за секое ...
сите 230 | | | веќе видена

Капитал - Груевски бара азил од Унгарија, јавноста бара одговорност за неговото бегство „Груевски бара азил од Унгарија, јавноста бара одговорност за неговото ...
сите 183 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Македонија - Власта не ги есапи жртвите

Од:
До кого (е-маил):
Порака: