Модерно издание `Басни од Македонија` на здружението `Браво сине`

3 копии

Ново модерно издание на басни од усното творештво на Македониј денеска го промовира Движењето за поддршка на креативноста Иво Лауренчиќ "Браво сине" и издавачката куќа "Арс ламина". Едицијата е составена од басните "Кучето и зајакот", "Лакомата мечка", "Војската на лавот" и "Жабата и глушецот". Креативните илустрации за басните се дело на Катерина Николовска. "Новиот проект е продолжение на проектот со бајки од македонското народно творештво.Новите басни од Македонија, веќе од утре ќе можат да бидат во рацете на најмладите читатели. Едицијата "Бајки од Македонија" е одлично прифатен и покажа дека читателската публика, а особено најмладите сакаат квалитетно четиво. Денеска веќе таа наликува на сериозен бренд од Македонија", рече Ангелка Пеева Лауренчиќ од движењето "Браво сине". По повод годишнина од основањето на "Браво сине", Лауренчиќ рече дека идејата на движењето од самиот почеток е да го открие креативниот капацитет на младите луѓе и од заборавените национални вредности да направи видливи, автентични ...
| | веќе видена | слични
3 копии

По големиот успех на едицијата „Бајки од Македонија“, Движењето за поддршка на креативноста, Иво Лауренчиќ „Браво сине“ и издавачката куќа „Арс ламина“ издадоа нова едиција „Басни од Македонија“. Едицијата е составена од басните „Кучето и зајакот“, „Лакомата мечка“, „Војската на лавот“ и „Жабата и глушецот“, басни од усното народно творештво, собрани од Марко Цепенков. Креативните илустрации за басните од Македонија ги изработи Катерина Николовска, која работеше и на илустрациите за едицијата „Бајки од Македонија“, а нејзините илустрации беа избрани на јавен конкурс. Еден од главните приоритети на Движењето за поддршка на креативноста Иво Лауренчиќ „Браво сине“ е традиционалните вредности да ги преточи во модерен производ со автентичен печат. Истовремено, еден од главните стремежи е во текот на нивната изработка да им даде шанса на млади талентирани луѓе од Македонија. Движењето за поддршка на креативноста Иво Лауренчиќ „Браво сине“ обезбедува и парична награда за авторот или за групата автори на креативните ...
| | веќе видена | слични
3 копии

Едицијата е составена од басните "Кучето и зајакот", "Лакомата мечка", "Војската на лавот" и "Жабата и глушецот", басни од усното народно творештво, собрани од Марко Цепенков. "Басни од Македонија" е наслов на нова едиција на Движењето за поддршка на креативноста, Иво Лауренчиќ "Браво сине" и издавачката куќа Арс Ламина што доаѓа по големиот успех на "Бајки од Македонија". Едицијата е составена од басните "Кучето и зајакот", "Лакомата мечка", "Војската на лавот" и "Жабата и глушецот", басни од усното народно творештво, собрани од Марко Цепенков. Креативните илустрации за басните од Македонија ги изработи младата Катерина Николовска, која работеше и на илустрациите на едицијата "Бајки од Македонија", а нејзините илустрации беа избрани на јавен конкурс. "Проектот Бајки од Македонија" беше одлично прифатен и покажа дека читателската публика, а особено најмладите, сакаат квалитетно четиво, што истовремено е и модерно и ги поврзува со културолошкиот код што го носиме сите ние како наследство од претходните ...
| | веќе видена | слични

Останато

Претседателот на Франција, Емануел Макрон изјави синоќа дека Франција и САД би требало меѓусебно да се почитуваат, како што им доликува на едни долгогодишни ...
сите 253 | | | веќе видена

Поранешниот министер за транспорт и врски Миле Јанакиески (40) и неговата две години помлада сопруга Сања биле повеќе од една деценија во врска пред да се ...
сите 78 | | | веќе видена

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицковски вечерва во Гостивар, коментирајќи ги последните случувања во државата, оцени дека Владата не ја води државата ...
сите 261 | | | веќе видена

Според унгарските, но и бугарските медиуми, екс премиерот на Македонија, Никола Груевски ја напуштил Унгарија. Повикувајќи се на анонимни извори, тие денеска ...
сите 279 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Модерно издание `Басни од Македонија` на здружението `Браво сине`

Од:
До кого (е-маил):
Порака: