Модерно издание `Басни од Македонија` на здружението `Браво сине`

3 копии

Ново модерно издание на басни од усното творештво на Македониј денеска го промовира Движењето за поддршка на креативноста Иво Лауренчиќ "Браво сине" и издавачката куќа "Арс ламина". Едицијата е составена од басните "Кучето и зајакот", "Лакомата мечка", "Војската на лавот" и "Жабата и глушецот". Креативните илустрации за басните се дело на Катерина Николовска. "Новиот проект е продолжение на проектот со бајки од македонското народно творештво.Новите басни од Македонија, веќе од утре ќе можат да бидат во рацете на најмладите читатели. Едицијата "Бајки од Македонија" е одлично прифатен и покажа дека читателската публика, а особено најмладите сакаат квалитетно четиво. Денеска веќе таа наликува на сериозен бренд од Македонија", рече Ангелка Пеева Лауренчиќ од движењето "Браво сине". По повод годишнина од основањето на "Браво сине", Лауренчиќ рече дека идејата на движењето од самиот почеток е да го открие креативниот капацитет на младите луѓе и од заборавените национални вредности да направи видливи, автентични ...
| | веќе видена | слични
3 копии

По големиот успех на едицијата „Бајки од Македонија“, Движењето за поддршка на креативноста, Иво Лауренчиќ „Браво сине“ и издавачката куќа „Арс ламина“ издадоа нова едиција „Басни од Македонија“. Едицијата е составена од басните „Кучето и зајакот“, „Лакомата мечка“, „Војската на лавот“ и „Жабата и глушецот“, басни од усното народно творештво, собрани од Марко Цепенков. Креативните илустрации за басните од Македонија ги изработи Катерина Николовска, која работеше и на илустрациите за едицијата „Бајки од Македонија“, а нејзините илустрации беа избрани на јавен конкурс. Еден од главните приоритети на Движењето за поддршка на креативноста Иво Лауренчиќ „Браво сине“ е традиционалните вредности да ги преточи во модерен производ со автентичен печат. Истовремено, еден од главните стремежи е во текот на нивната изработка да им даде шанса на млади талентирани луѓе од Македонија. Движењето за поддршка на креативноста Иво Лауренчиќ „Браво сине“ обезбедува и парична награда за авторот или за групата автори на креативните ...
| | веќе видена | слични
3 копии

Едицијата е составена од басните "Кучето и зајакот", "Лакомата мечка", "Војската на лавот" и "Жабата и глушецот", басни од усното народно творештво, собрани од Марко Цепенков. "Басни од Македонија" е наслов на нова едиција на Движењето за поддршка на креативноста, Иво Лауренчиќ "Браво сине" и издавачката куќа Арс Ламина што доаѓа по големиот успех на "Бајки од Македонија". Едицијата е составена од басните "Кучето и зајакот", "Лакомата мечка", "Војската на лавот" и "Жабата и глушецот", басни од усното народно творештво, собрани од Марко Цепенков. Креативните илустрации за басните од Македонија ги изработи младата Катерина Николовска, која работеше и на илустрациите на едицијата "Бајки од Македонија", а нејзините илустрации беа избрани на јавен конкурс. "Проектот Бајки од Македонија" беше одлично прифатен и покажа дека читателската публика, а особено најмладите, сакаат квалитетно четиво, што истовремено е и модерно и ги поврзува со културолошкиот код што го носиме сите ние како наследство од претходните ...
| | веќе видена | слични

Останато

Две недели по распишувањето на претседателските избори, а во исчекување на кандидатот со кој ќе влезе во изборна трка владејачкото мнозинство, „Макфакс“ ...
сите 211 | | | веќе видена

“Кога ги започнавме преговорите со ДУИ за нова влада, на првиот состанок Али Ахмети ми кажа дека има две опции : Или да направи коалиција со ВМРО-ДПМНЕ, или ...
сите 215 | | | веќе видена

Времето во Македонија ќе биде сончево со мала до умерена облачност и со слаб до умерен ветер од северен правец. Утринската температура ќе се движи од минус ...
сите 200 | | | веќе видена

Пронајдените лични работи на патниците од автобусот „Дурмо турс“, а кои жителите на селото Ласкарци ги донесоа во ТВ21, се предадени во полициската станица во ...
сите 237 | | | веќе видена

Косовскиот амбасадор во Скопје, Ѓерѓ Дедај, денеска ја посети општина Гостивар, каде што се сретна со градоначалникот Арбен Таравари. Целта на оваа посета беше ...
сите 178 | | | веќе видена

ВМРО-ДПМНЕ нема да учествува на претстојниот состанок на процесот „Жан Моне“, дознава „Независен весник“. Висок партиски функционер брифира дека за својата ...
сите 247 | | | веќе видена

Дали сте подготвени да платите повеќе за одмор без пластика? Заслужено да уживате, а притоа да придонесувате против загадувањето на животната средина. Тоа е ...
сите 91 | | | веќе видена

Коалиција од 16 американски сојузни држави, предводени од Калифорнија, ја тужи администрацијата на претседателот Доналд Трамп поради неговата одлука за ...
сите 106 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Модерно издание `Басни од Македонија` на здружението `Браво сине`

Од:
До кого (е-маил):
Порака: