Алберт Ајнштајн: Како гледам на светот – документарец

Денеска се обележува годишнина од раѓањето на еден од најголемите научни гении на сите времиња, физичарот Алберт Ајнштајн. Ајнштајн е роден на 14 Март 1879 година во Улм во Германија. Освен во Германија, се школувал и во Италија и Швајцарија. Иако е најпознат по теоријата на релативитетот, во 1921 година добива Нобелова награда за објаснувањето на фотоелектричниот ефект. Почина на 18 Април 1955 година во Принстон, САД. Во продолжение, во чест на раѓањето на најпознатиот научник на сите времиња, погледнете го документарецот под наслов „Како гледам на светот“ и научете нешто повеќе за филозофскиот и животен светоглед на научниот гениј…
| | веќе видена | слични

133 ГОДИНИ ОД РАЃАЊЕТО НА ГЕНИЈОТ Поминаа 133 години од раѓањето на еден од најголемите умови во историјата на човештвото Алберт Ајнштајн. Генијалецот е најпознат по својата теорија на релативитет, иако во последно време сѐ повеќе нови научници се обидуваат да ја побијат и да докажат дека е грешна. Во 1921 година тој доби Нобеловата награда за физика за работата во полето на теоретската физика, а особено за неговото откритие на фотоелектричниот ефект. Алберт Ајнштајн е роден на 14 март 1979 година во германскиот град Улм, каде што го почнал своето школување, за подоцна да продолжи во Италија и во Швајцарија. Почина на 18 април 1955 година во Америка. Освен по работата во полето на физиката и на математиката, Алберт Ајнштајн ќе остане запаметен и по многубројните изреки, мудрости и анегдоти. Еве ги најпознатите: Секоја интелигентна будала може да ги направи работите поголеми, комплексни и насилни, но за тоа е потребен добар гениј и многу храброст за да може да ја придвижи работата во спротивен правец. ...
| | веќе видена | слични

Денеска се одбележува годишнината од раѓањето на еден од најголемите научници на сите времиња, физичарот Алберт Ајнштајн. Ајнштајн е роден на 14 март 1879 година, а починал на 18 април 1955 година. Иако во текот на својот животен век тој најмногу е познат по својата Теорија на рилативитет, а во 1921 година обил Нобеловата награда за физика за објаснувањето на фотоелектричниот ефект. Ајнштајн кажал и направил многу, а еве некои од најпознатите негови цитати кои можеби не сте ги знаеле. 1. „Секоја интелигентна будала, може да ги направи работите поголеми, покомплексни и најсилни, но потребни му се генијален ум и многу храброст за да направи нешто спротивно од ова“; 2. „Гравитацијата не е виновна што луѓето паѓаат едни врз други (се заљубуваат)“; 3. „Единствената работа, која навистина вреди е интуицијата“; 4. „Никогаш не мислам на иднината... и онака таа доаѓа многу брзо “; 5. „Оние кои никогаш не погрешиле, значи дека никогаш не пробале нешто ново“; 6. „Здравиот разум е колекција од предрасуди стекнати ...
| | веќе видена | слични

Останато

Под влијание на новиот циклон кој се формира над Италија, името на циклонот е Маријан, денес во текот на вечерните часови најпрвин во западните предели, ...
сите 310 | | | веќе видена

Антизападното раководство на ВМРО-ДПМНЕ не може да престане да ги брани криминалите на осудениот Никола Груевски и неговите соработници. Лицемерно е ...
сите 257 | | | веќе видена

„Апелацискиот суд мора да се издигне над политичкиот притисок и нарачани притвори мотивирани само и само од политичкиот прогон кој што се спроведува врз ...
сите 122 | | | веќе видена

Министерството за правда забрзано работи на комплетирање на потребната документација за екстрадиција на поранешниот премиер Никола Груевски, но не посочуваат ...
сите 237 | | | веќе видена

Предлог Буџетот за 2019 предложен од Владата предводена од СДСМ е развоен и обезбедува повеќе пари кај граѓаните, поголема социјална еднаквост и подобра ...
сите 219 | | | веќе видена

Во недостаток на официјални информации од македонските, но и од унгарските власти, регионалните и европските медиуми продолжуваат со шпекулации за бегалецот ...
сите 364 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Алберт Ајнштајн: Како гледам на светот – документарец

Од:
До кого (е-маил):
Порака: