Kазна од 200 евра ако возите со апостолки во Шпанија

Внимателно со омилените летни обувки Со доаѓање на летото с` повеќе луѓе се одлучуваат обувките што ги носеле во текот на пролетта да ги заменат со апостолки, но иако овие влечки сами по себе не се премногу здрави, проблемот се јавува кога треба со нив да седнете во автомобил и да возите. Ако сте се обиделе да возите со апостолки, знаете во што е проблемот. Поради својата форма, тие претставуваат опасност при возењето, бидејќи многу лесно можат да се завлечат под педалите, што често може да резултира со катастрофа. Сепак, повеќето возачи не ни помислуваат да ги соблечат и да обујат попрактични обувки за возење. Но ако има македонски граѓани што планираат летово да заминат на одмор во Франција или во Шпанија треба да знаат дека ако полицијата ги фати како возат во апостолки, може да бидат казнети со 90, односно 200 евра казна. За да нема забуни, законите во овие држави со кои се регулира оваа проблематика технички не забранува апостолки, но полицаецот може да заклучи дека носите обувки што не се погодни за ...
| | веќе видена | слични
4 копии

Неодговорното управување моторно возило претставува извор на опасност кој го загрозува животoт не само на возачите почетници, не само на младите и неискусни возачи, туку и на поискусните возачи, патниците, мотоциклистите, велосипедистите, пешаците итн. Грешките кои возачите ги прават во сообраќајот, не секогаш се направени свесно, односно многу често фаталните грешки во сообраќајот се последица на потценување на одредени фактори, состојби или околности. Но овој факт, не само што не смее да биде оправдување, туку напротив, дополнително треба да загрижува затоа што одредени опасни појави преминуваат во секојдневна лоша навика која често значи и причина за изгубен човечки живот. Во групата најчести и најопасни грешки кои ги прават возачите можеме да ги истакнаме: Возење под дејство на алкохол . Голем број од сообраќајните незгоди со смртни последици се причинети од возачи кои се под дејство на алкохол. Секој возач треба да знае дека алкохолот влијае на способноста за возење и уште поважно, на способноста за ...
| | веќе видена | слични

Грешките кои возачите ги прават во сообраќајот, не секогаш се направени свесно, односно многу често фаталните грешки во сообраќајот се последица на потценување на одредени фактори, состојби или околности. Но овој факт, не само што не смее да биде оправдување, туку напротив, дополнително треба да загрижува затоа што одредени опасни појави преминуваат во секојдневна лоша навика која често значи и причина за изгубен човечки живот. Во групата најчести и најопасни грешки кои ги прават возачите можеме да ги истакнаме: Возење под дејство на алкохол . Голем број од сообраќајните незгоди со смртни последици се причинети од возачи кои се под дејство на алкохол. Секој возач треба да знае дека алкохолот влијае на способноста за возење и уште поважно, на способноста за навремена и правилна реакција. Затоа, кога сте под дејство на алкохол, колку и да мислите дека сте способни и дека можете да се справите со предизвикот наречен безбедно возење, една работа секогаш треба да имате на ум – „станува збор за лажна ...
| | веќе видена | слични

Многу совесни возачи се жалат дека „лежечките полицајци“ ги дискриминираат – иако ги почитуваат ограничувањата на брзината, тие мора да забават и речиси да го запрат автомобилот за лесно да помине преку препреката на патот. Можеби решението е во „лежечки полицаец“ кој прави селекција меѓу возачите, казнувајќи ги несовесните, а наградувајќи ги оние кои ги почитуваат ограничувањата на брзината. „Лежечките полицајци“ обично се поставуваат во близина на училишта и градинки, но и во други, претежно помали улици каде што сообраќајот се одвива премногу брзо, со цел да се заштитат пешаците. Како средство за спречување на сообраќајни незгоди – во кои може да страдаат и деца, но и други пешаци – не е идеално, бидејќи освен несовесните возачи кои ги игнорираат сообраќајните знаци и предупредувања, се „казнуваат“ и дисциплинираните возачи кои покрај училиштата забавуваат и возат во рамките на дозволената брзина. Затоа, во Мексико е направен паметен „лежечки полицаец“, која се подига само кога доаѓа автомобил кој се ...
| | веќе видена | слични

Останато

Зошто Европа? – поради пристојна, средена, правна, држава која функционира, напредување во кариерата врз основа на заслуги, а не врз принципот на лојалност, ...
сите 61 | | | веќе видена

Надлежен јавен обвинител од Основното јавно обвинителство Струга донесе Наредба за спроведување истражна постапка против две лица за сторено кривично дело ...
сите 137 | | | веќе видена

Мобилните телефони веќе подолг период се работа на престиж, во редици се чека на нови модели на iPhone, но што е со оние кои се евтини. Нивни корисници ...
сите 53 | | | веќе видена

Eвроатлантската иднина на државата, актуелните политички случувања во државата, како и претстојниот референдум беа темите на кои денеска претседателот на ...
сите 209 | | | веќе видена

Пред странските функционери што доаѓаат во Македонија пред референдумот, ВМРО-ДПМНЕ го кажува својот став, вели потпретседателот на партијата, Александар ...
сите 71 | | | веќе видена

Mинистерот за надворешни работи на Република Македонија, Никола Димитров, денеска оствари средба со министерот за Европа и Америка во британскиот Форин офис, ...
сите 78 | | | веќе видена

Ричард Хендрикс е нашиот најкорисен играч во досегашниот дел од претквалификациите. Барем ако се мери, се зема в предвид оној индекс кој вели дека Американецот ...
сите 82 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Kазна од 200 евра ако возите со апостолки во Шпанија

Од:
До кого (е-маил):
Порака: