Болеста коси: 4.000 луѓе во Македонија починале од рак за една година


Речиси 4000 Македонци во 2016 година починале од рак. Малигните неоплазми се втортата најчеста причина за смрт кај населението. Кај мажите доминира карциномот на бели дробови, а кај жените на дојка. Д-р Шабан Мемети, Директор на институт за јавно здравје вели дека бројката на заболени од карцином во земјава бележи пораст, а граѓаните треба да водат грижа за своето здравје. Доктор Елена Ќосевска рече дека цигарите но и аерозагадувањето се главен ризик фактор за рак на белите дробови. Раното откривање и третманот се едни од најголемите предизвици на докторите. Малигните заболувања во земјава се втор причинител на смртност, веднаш по болестите на циркулаторниот систем, со околу 180 починати на сто илјади жители. Eлена Равановска
| | веќе видена | слични

Само 11.1 отсто од поканетите жени подрачје на Тетово на возраст од 46 до 60 години се јавиле да направат бесплатен пап тест. Како што објави Институтот за јавно здравје на својата интернет страна, од 3.513 жени кои примиле поканата во текот на 2017 година, само 390 се јавиле на преглед кај матичниот гинеколог. Бројот на реализирани скрининзи е помал дури и од оној 2016 година кога 18.8% од поканетите жени се јавиле да направат бесплатен пап тест.Покрај Тетово и во Гостивар Програмата за рано откривање на ракот на грлото на матката минатата година бележи мал одзив. Ако во Тетово 89% од жените на возраст од 46 до 60 години не го посетиле матичниот гинеколог, во Гостивар 61.7% не се јавиле на поканата. Процентот пак, на жени на возраст од 36 до 45 години од Гостивар кои уредно биле поканети, а не се јавиле да направат пап тест е највисок во земјава и изнесува 43%.Понатаму како што објави Институтот за јавно здравје невообичаено е што од 490-те анализирани брисеви во тетовската патолошка лабораторија не се ...
| | веќе видена | слични

Центарот за јавно здравје од Прилеп денеска спроведе акција под мотото „Ние можеме. Јас можам“, како и истражување за можноста секојпоединец или колектив да го даде својот придонес во намалувањето на глобалниот товар од ракот, а по повод 4 февруари, Светскиот ден на борбата против ракот.- Малигните заболувања постојано се во пораст. Во 2010 година, во Македонија од рак умреле 3.705 лица, а во 2016 година бројот на починати е зголемен на 3.882 лица. Мажите двапати почесто умираат од карцином. Кај нив најчеста причина за смрт од малигни неоплазми е малигната неоплазма на бронхиите и белиот дроб, со стапка на морталитет која се движи околу 65 починати на 100.000 мажи годишно. Кај жените најчеста причина за смрт е малигната неоплазма на дојката – вели д-р Аксиња Гарбеска Кебакоска.Ракот во моментот е причината за еден од шест смртни случаи на глобално ниво.- Денеска имавме предавање на тема „Превенција на малигни заболувања“, сѐ со цел да запознаеме за малигните заболувања, кои сенајголемите ризик фактори и како ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Иако инфекцијата со ХПВ може да се развие на која било возраст, ако се заразите многу рано, тоа може да биде особено опасно бидејќи вирусот има повеќе време за предизвикување штета во организмот, што на крајот може да доведе до рак. Сигурни сте дека не сте носител на ХПВ? Може ли девиците да го носат вирусот и има ли смисла да се вакцинирате? Прочитајте ги одговорите на овие и уште на некои прашања на кои повеќето луѓе би одговориле погрешно. Иако инфекцијата со ХПВ може да се развие на која било возраст, ако се заразите многу рано, тоа може да биде особено опасно бидејќи вирусот има повеќе време за предизвикување штета во организмот, што на крајот може да доведе до рак. Раното стапување во сексуални односи е ризик-фактор. ПОВЕЌЕТО ЛУЃЕ НЕМА ДА СЕ ЗАРАЗАТ СО ХПВ? ХПВ (Human papiloma virus) е најраширената полово пренослива болест во САД и во многу развиени земји во светот. Толку е раширена што 80 отсто од сексуално активните мажи и жени ќе се заразат во некој момент од животот. Иако е вистина дека поголемиот ...
| | веќе видена | слични

Мажите се најчести жртви на најлошата болест, малигната неоплазма. Од рак во Македонија во 2016 година починале 3.882 лица. Најмногу од заболените се од карцином на бронхии и бели дробови, а скопскиот регион предничи со абнормални заболувања.Според податоците што ги презентира Институтот за јавно здравје по повод Светскиот ден за борба против ракот 4 февруари, кој оваа година е под мотото „Ние можеме. Јас можам“, е наведено дека по скопскиот регион, кој е со најголем морбидитет, следен е пелагонискиот. Директорот на институтот Шабан Мемети рече дека е потребно колективно да се анализираат стратегиите за контрола на ракот и да се превенира пред да се прошири.- Целта на сите нас е што помалку луѓе да развијат рак, повеќе луѓе успешно да бидат третирани и да им се обезбеди подобар квалитет на животот на луѓето во текот на третманот и подоцна во животот - истакна Мемети.
| | веќе видена | слични

Карциномите се втората најчеста причина за смрт во Македонија, веднаш после инфарктите и мозочните удари. Податоците од Институтот за јавно здравје покажуваат дека бројот на смртни случаи од рак во земјава расте. Во 2010 година од рак починале 3.705, а во 2016 година 3.882 лица. Статистиките говорат дека мажите почесто умираат од карциноми. Кај мажите најчеста причина за смрт од малигни неоплазми е малигната неоплазма на бронх и бел дроб со стапка на морталитет која се движи околу 65 починати на 100.000 мажи годишно. Кај жените најчеста причина за смрт е малигната неоплазма на дојка. Стапката на морталитет се движи околу 30 на 100.000 жени. Анализите на медицинарите покажуваат намалување на старосната граница на заболени. Се почесто се регистрираат случаи на заболени од рак на возраст од 25 до 34 години, а зголемен е и бројот на заболени од 15 до 24 години. Најмногу заболени од карцином има во Пелагонискиот регион, по кој следат Полошкиот и Скопскиот регион. Лекарите посочуваат дека најчести причини за ...
| | веќе видена | слични

Останато

Две недели по распишувањето на претседателските избори, а во исчекување на кандидатот со кој ќе влезе во изборна трка владејачкото мнозинство, „Макфакс“ ...
сите 212 | | | веќе видена

Наглата промена на времето, односно брзиот продор на многу студената воздушна маса која се спушта од Русија од утрешната ноќ како и во сабота ќе услови ...
сите 204 | | | веќе видена

Министерот за здравство, Венко Филипче, најави дека ќе им се исплатата дополнителни финансиски средства на медицинските лица кои останале повеќе од редовното ...
сите 197 | | | веќе видена

“Кога ги започнавме преговорите со ДУИ за нова влада, на првиот состанок Али Ахмети ми кажа дека има две опции : Или да направи коалиција со ВМРО-ДПМНЕ, или ...
сите 153 | | | веќе видена

Дали сте подготвени да платите повеќе за одмор без пластика? Заслужено да уживате, а притоа да придонесувате против загадувањето на животната средина. Тоа е ...
сите 91 | | | веќе видена

Коалиција од 16 американски сојузни држави, предводени од Калифорнија, ја тужи администрацијата на претседателот Доналд Трамп поради неговата одлука за ...
сите 104 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Болеста коси: 4.000 луѓе во Македонија починале од рак за една година

Од:
До кого (е-маил):
Порака: