Торинското платно сепак е автентично?!

На само неколку денови пред Божиќ, италијански научници тврдат дека „ Торинското платно “, едно од најславните, но и најмистериозни христијански реликвии не е средновековна измама, туку дека е можно да се работи за ТОА платно во кое е погребан Исус Христос!! Научниците направиле серија „напредни“ експерименти и тврдат дека со технологијата која била достапна во Средниот век, никако не е можно да се направи таков фалсификат. фото: архива Како што пренесува Дејли Телеграф, оваа вест ќе биде вистински божиќен подарок за верниците, но скептиците сигурно нема да се сложат со ова истражување, бидејќи со предходните тестирања (со радиоактивен јаглерод) веќе е докажано дека платното датира од периодот помеѓу 1260 и 1390 година. Верниците пак тврдат дека примероците со кои се датира платното се само деловите кои биле „закрпени“ во Средниот век, откако платното било оштетено во пожар. И што утврдиле Италијанците? Тие се обиделе да направат реплика на сликата на платното, односно да откријат на кој начин таква ...
| | веќе видена | слични

Торинското платно, вредна христијанска реликвија за која некои сметаат дека го докажува Христовото постоење, не престанува да ги интригира научниците. Истражувањето на италијанските научници покажало дека отпечатокот на човечко тело, за кое поголемиот дел од католиците веруваат дека му припаѓало на Исус Христос, можело да настане само со исклучителен блесок на светлина и никако не може да се работи за лажен доказ во средниот век, како што тврдат некои. Тим од научници, предводени од професорот Паоло ди Лазаро, установиле дека отпечатокот, онаков каков што е, може да се направи само со еден вид ласер. Тие не сакале да изнесат подетални објаснувања, но предупредуваат дека само на тој начин можело да се дојде до ваков тип отпечаток по кој платното е познато. Платното за кое долго се верувало дека служело за прекривање на Исусовото тело по распнувањето, потекнува од средниот век, покажале претходните анализи на материјалот. Доказ за тоа дека станува збор за уште една од бројните лажни реликвии, какви имало ...
| | веќе видена | слични

Мистериозната Торинска прекривка, позната и како Христовиот плашт, се уште го привлекува вниманието на научниците, а најновите истржувања покажуваат дека е возможно таа сепак да е автентична и стара повеќе од два милениума. Торинската прекривка е ленено платно во која наводно било завиткано телото на Исус Христос. На неа се гледа отпечаток од тело на ранет маж, кој според раните, починал по распнување на крст. Меѓутоа, со испитувањето на еден дел од платното, односно со мерењето на староста со помош на радиоактивни изотопи од јаглерод (C14) утврдено е дека платното настанало во 13-тиот или 14-тиот век, поради што многумина сметаа дека се работи за фалсификат направен во средниот век. Поединци сметаат дека резултатите добиени од овие текстови може да не се точни поради наслагите од бактерии кои со векови се формирале на платното. Италијанските научници неодамна спроведоа серија експерименти, за кои тврдат дека докажуваат дека платното не може да биде фалсификат, бидејќи во средниот век не постоела ...
| | веќе видена | слични

Останато

Соопштение на СДСМ Наместо да шират лажни вести за Договорот ВМРО-ДПМНЕ и Христијан Мицкоски треба да кажат дали ќе учествуваат на референдумот во недела. ...
сите 72 | | | веќе видена

Пет лица се повредени од кои едно потешко во сообраќајна несреќа на три возила што денеска околу 12:30 часот се случила на регионалниот пат Желино-Групчин, ...
сите 207 | | | веќе видена

-Одлуката е сериозна и одговорноста се однесува на иднината на нашата татковина и нанашите граѓани. Да бидеме делод светот, а не сами в осветот. По 27 години, ...
сите 88 | | | веќе видена

Од таборот на Роналдо не го премолчеа вчерашниот избор на ФИФА за најдобар фудбалер во годината, овој пат зајадлив коментар беше постиран од инстаграм профилот ...
сите 243 | | | веќе видена

На 30 септември ќе имаме референдум и гласачкo-избирачка битка. Според планот увезен од странство, бој ќе бијат космополитите, кои се веќе дел од ЕУ и од НАТО, ...
сите 69 | | | веќе видена

Лидерот на Движењето Самоопределување (ВВ) Албин Курти вели дека заедно со лидерот на Демократскиот сојуз на Косово (ЛДК) Иса Мустафа се подготвени да работат ...
сите 178 | | | веќе видена

Познато е колкаво е ривалството помеѓу Интер и Јувентус, а по натпреварот на Интер за викендот Хрватот Марсело Брозовиќ одлучи да испрати провокација до членот ...
сите 149 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Торинското платно сепак е автентично?!

Од:
До кого (е-маил):
Порака: