Cybershoes – чевли за виртуелна реалност (VR)


Во план е автомобилот да помине низ патеката со должина од 1.867 метри во целосно автономен режим, а ќе се управува со помош на сензори и камери кои обезбедуваат 360-степени надзор. Натпреварувањето годинава е посветено на 25-годишнината на фестивалот, кој се одржува од 1993 година и ги собира на едно место новите идни изданија, ретки решенија, историски остварувања, оригинални и уникатни… од целиот свет. Посетителите на настанот ќе можат да ја видат трката со „очите” на автомобилот во посебна кабина, каде што ќе се користи технологија на виртуелна реалност. Погонот на возилото е со помош на 4 електромотори, секој со моќност од 135 kW. Значи тркачкиот автомобил има околу 600 КС, а е со тежина од 1350 kg. За управувањето одговара платформата NVIDIA DRIVE PX 2, а во реално време податоците ќе се обработуваат од радари, лидари, GPS-приемник, ултразвучни сензори и камери. Автомобилите Roborace во иднина ќе земат учество во сопствен шампионат, кој ќе се одржува во рамките на трките од Formula Е. Сите машини ќе ...
| | веќе видена | слични

Останато

 Поранешниот пратеник Насер Зибери смета дека на кадровски промени требаше да претходи темелна анализа, врз основа на темелните принципи на добро владеење. ...
сите 195 | | | веќе видена

Големо невреме со дожд и силен ветер и грмежи во моментов има во скопско Лисиче и Аеродром. Невремето се приближува кон Центар и Карпош. Според УХМР истокот и ...
сите 103 | | | веќе видена

Повеќе од 500.000 граѓани живеат под прагот на сиромаштија благодарение на оваа криминална влада.Секогаш кога СДСМ ќе се соочи со фактот дека граѓаните живеат ...
сите 214 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Cybershoes – чевли за виртуелна реалност (VR)

Од:
До кого (е-маил):
Порака: