Хроника - Струја пеплоса училиште

Родителите и децата од велешкото село Иванковци ја изгубија битката со пожарот, кој до темел завчера вечер им го пеплоса селското училиште, кое се запалило најверојатно поради неисправна електрична инсталација. Сакајќи да помогнат, се обидувале да го изгаснат пожарот со што нашле. Се обиделе со кофи со вода, гранки, лопати, со црева приклучени на чешми. Кога пожарот кулминирал и кога почнала да паѓа запалената дрвена конструкција, се било џабе. Ден по пожарот во основното училиште „Стојан Бурчевски-Буридан“ остана само црно-сивата фадата и бетонската конструкција. Пожарот, велат од велешката полиција, пламнал, најверојатно, поради дефект во електричната инсталација. Сега, најголем проблем за наставниот кадар и за децата е каде да се поделат сведителствата на десетина осмоодделенци кои ја завршија наставата и треба да се запишат во средните училишта. За децата кои се до седмо одделение, наскоро ќе се нашло соодветно место за да им бидат врачени сведителствата. Драмата во Иванковци почнала околу еден часот по ...
| | веќе видена | слични

Учениците од велешкото село Иванковци од септември ќе учат во импровизирано монтажно училиште. Дел од средствата ќе бидат обезбедени од осигурителната компанија, а свој удел ќе има и Министерството за образование. Од општина Велес информираат дека поради тоа што за изградба на нов објект е потребен подолг временски период, прифатливо е решението за импровизиран објект. „Министерот јавно кажа дека ќе се заложи целосно на 1 септември да имаме спремен објект, нов објект учениците, меѓутоа, бидејќи се работи за многу кратко време, реално изградба или реконструкција на постојното не е можно. Разговарано е за опцијата да се направи модуларно училиште“, вели градоначалникот на велес, Горан Петров. Осмоодделенците од училиштето Стојан Бурчевски - Буридан денеска ќе добијат свидетелства и ќе можат на време да се запишат во средните училишта додека пак останатите ќе почекаат за да ги добијат завршните оценки. „Дневниците точно е дека се изгорени. На одделенските совети каде што беа запишани оценките и самиот ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Причините за пожарот што до темел го изгоре училиштето „Стојан Бурчевски – Буридан“ во село Иванковци и натаму се непознати за јавноста. Последните информации со кои располага локалната власт се дека увидот сé уште не е завршен целосно затоа и не се знае што го предизвикало пожарот, јавува Лисица. Градоначалникот на Велес, Горан Петров изрази оптимизам дека во наредниов период Министерството за образование и општина Велес, заеднички ќе успеат да изградат нов објект во кој од први септември ќе се изведува настава. „Иако причините сé уште не ни се познати поради тоа што не е завршен увидот, сепак добра работа е тоа што објектот е осигуран на над девет милиони денари. Јас добив гаранции од министерот Тодоров дека тие ќе вложат средства за изградба на нов објект во почокотот на учебната година“, вели Петров. Иако во пожарот изгоре целата документација, сепак раководството на училиштето вети дека на осуммината полуматуранти ќе им издаде свидетелства до крајот на денот за да можат утре да се запишат на првиот ...
| | веќе видена | слични

Причината за пожарот во кој до темел го изгоре училиштето во велешкото село Иванковци не е човечки фактор потврди полицијата и затоа нема да следуваат кривични пријави. Тоа го објаснија со висок напон на струја од кој најверојатно се запалиле електричните кабли. Градоначалникот на Велес несака да шпекулира околу причините за пожарот, ќе го чека официјалниот полициски извештај од увидот. Петров вели дека училиштето е осигурано и се надева дека од септември ќе бидат обезбедени услови за настава во селото. Советот на општината, на денешната вонредна седница, одлучи општината да помогне навремено да се издадат сведителствата на сите 70 деца кои учеа во изгореното училиште. Исто така да се обезбедат пари од општинскиот буџет за набавка на нов училишен инвентар и наставни помагала за ЦОУ „Стојан Бурчевски Буридан“ во Иванковци. Убавка Јаневска
| | веќе видена | слични

Инвентарот, училишните помагала и дневниците изгореа во пожар што во вторникот доцна вечерта го зафати училиштето „Стојан Бурчевски-Буреден“, во велешко Иванковци Пламенот, според очевидци, бил забележан на покривот, а потоа за многу кратко време се проширил насекаде по целиот објект што во голема мера го отежнало гаснењето. Пожарникарите од противпожарната бригада од Велес само го локализирале пожарот и не дозволиле тој да се прошири на околните куќи. Вчера направен е увид и се утврдува причината што довела до огнот, а во тек е и процена за направената штета.
| | веќе видена | слични

До темел изгореа училиштето и спортската сала Очевидци кажуваат дека пламенот молскавично се ширел по покривот и се урнал во внатрешноста на училниците од кои остана само пепел Пеплосани спортска сала, училишна зграда, клупи, столчиња, нагледни средства и целосно изгорени архива и училишни дневници. Ваква беше глетката вчера претпладне, девет часа по пожарот во кој изгоре ЦОУ "Стојан Бурчевски-Буридан" во велешкото село Иванковци. Пожарот се појавил вчера околу полноќ, на покривот на спортската сала до училишната зграда. Пламенот лесно се пренел и над училниците, наставничката канцеларија и просторијата на школската управа. Очевидци раскажуваа дека пламенот молскавично се ширел по покривот и откако целосно го зафатил, тој се урнал во внатрешноста на училниците. Потоа се разгорел оган висок дваесетина метри. "Страшно беше да се гледа. Истрчавме и се обидовме да гасиме, ама не беше можно, оти сe гореше и се уриваше како кула од карти. Гледавме како се топат жиците од електричната инсталација, ПВЦ-прозорците и ...
| | веќе видена | слични

Останато

Сите министерства и државни институции на своите веб-страници го сменија името на државата во Република Северна Македонија, освен претседателот Ѓорге Иванов, ...
сите 262 | | | веќе видена

Владата на Црна Гора го утврди предлог-законот за ратификација на Протоколот за пристап на Република Северна Македонија во НАТО и го достави до Парламентот за ...
сите 152 | | | веќе видена

Бројот на заболени од мали сипаници постојано расте. За една недела пријавени се вкупно 71 случај. Од почетокот на епидемијата во Скопје, заклучно со денешниот ...
сите 239 | | | веќе видена

Асоцијацијата на Спортски Обложувалници на Македонија (АСОМ) ќе донираат средства во висина од 1.200.000 денари како помош за семејствата на настраданите во ...
сите 251 | | | веќе видена

СДСМ одлучи да нема предвремени парламентарни избори заедно со претседателските со што е одбиено барањето на опозициската ВМРО-ДПМНЕ. Според партискиот ...
сите 122 | | | веќе видена

Сопственикот на компанијата „Дурмо турс“ чиј автобус во средата попладне излета од патот кај село Ласкарци и во смрт однесе 14 животи без проблем можел сам да ...
сите 323 | | | веќе видена

Американскиот претседател Доналд Трамп вечерва прогласи вонредна состојба за да добие пристап до милијарди долари за изградба на ѕид долж границата меѓу САД и ...
сите 90 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Хроника - Струја пеплоса училиште

Од:
До кого (е-маил):
Порака: