Млекарата „Здравје Радово“ ќе започне да произведува и сокови

Квалитетот на македонското млеко постојано расте наспроти различните тврдења дека не задоволува, а генерално се подобрува и состојбата во млекопроизводството, иако секторот се уште се соочува со голем број проблеми, оцени Јован Дабевски, генерален менаџер на „Здравје Радово“. Дабевски денеска, на прес-конференција по повод 10-годишниот јубилеј од постоењето на млекарницата, рече дека не очекува драматични промени во цената на млекото и млечните производи или ако има евентуално поскапување, тоа ќе биде минимално. - Млекото и млечните производи незначително поскапеа поради поскапувањето на добиточната храна што, како светски тренд, особено ескалираше лани. Се обидовме да ги заштитиме потрошувачите и тој удар да го амортизираме преку употреба на нови технологии, намалување на профитабилноста и штедење. Во претстојниот период се можни извесни корекции на цената, но во многу мал процент, истакна Дабевски. „Здравје Радово“ почна со работа како гринфилд инвестиција на 9 март 2002 година. По една деценија прерасна ...
| | веќе видена | слични

„Млекара Здравје Радово“ денеска прослави јубилеј од десет години постоење како македонска компанија што е во константен пораст, но и општествено-одговорна компанија. Денеска на прес-конференцијата што беше одржана, генералниот директор Јован Дабевски објасни дека одлучиле наместо да се прави голема прослава за успесите на компанијата, најдобро е тие средства и производи да се искористат за оние граѓани на Р. Македонија кои спаѓаат во најранливите групи во општеството. Покрај завршувањето на уште една успешна година, компанија почнува нова линија производи и тоа во одделот на безалкохолни пијалаци. Тоа значи дека покрај досега 250-те вработувања и семејства што работат во оваа компанија, дополнително ќе се прошири за нови членови во нивното „семејство“. „Млекара Здравје Радово“ се покажа како одржлива македонска компанија со постојан развој и континуитет во работењето. Тие се општествено-одговорна компанија што може да служи како пример за компаниите, особено затоа што оваа година ќе финансираат дури пет ...
| | веќе видена | слични

Се подобрува состојбата во млеко производството. Секторот бележи раст. Македонското млеко од ден на ден ги достигнува потребните стандарди за квалитет, а во иднина не се очекува драстично зголемување на цените. Ваква е проценката за домашната млечната индустрија од страна на првиот човек на млекарата „Здравје Радово“, компанија која бележи десет години успешно постоење. „Почнавме во 2002 година како гринфилд инвестиција, сега имаме четири производни капацитети. Горди сме што станавме сериозен субјект во млеко производството. Денеска можам да кажам дека сме најголема компанија со македонски капитал во овој сектор и најголем извозник на млечни производи. Најголема потврда за тоа се нашите купувачи. Им благодариме на сите партнери и 250 вработени“, изјави Јован Дабевски, генерален менаџер на „Здравје Радово“. Моментално млекарата Здравје Радово има 100 илјади литри дневна преработка на млеко, а една четвртина од своето производство го извезува во соседните земји. По повод десет години постоење, ...
| | веќе видена | слични

Останато

До крајот на неделата ќе се знае дали СДСМ и ДУИ ќе излезат на претседателските избори со заеднички кандидат, кажа премиерот Зоран Заев по денешната средба со ...
сите 224 | | | веќе видена

Од кобната сообраќајка со автобус што се случи на 13-ти февруари, петмина и понатаму се во критична состојба. Тројца се наоѓаат во Клиничкиот центар „Мајка ...
сите 255 | | | веќе видена

Асоцијацијата на Спортски Обложувалници на Македонија (АСОМ) и нејзините постојани и придружни членки: Спорт Лајф, Моцарт, Златна Копачка, Евротип, Марбет и ...
сите 255 | | | веќе видена

Наградата „Евалд Фон Клајст" што се доделува за придонес кон светскиот мир и безбедноста, а им беше врачена на двајцата премиери, Зоран Заев и Алексис Ципрас, ...
сите 95 | | | веќе видена

Партиското знаме на ВМРО ДПМНЕ викендов се вееше на Центарот за култура во Струга. Ова бил единствениот слободен простор на тој датум што собира шестотини ...
сите 156 | | | веќе видена

Грција, Словенија и Албанија се единствените три држави, од вкупно 29-те земји-членки на НАТО, кои досега го ратификуваа во националните парламенти Пристапниот ...
сите 142 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Млекарата „Здравје Радово“ ќе започне да произведува и сокови

Од:
До кого (е-маил):
Порака: