Еј, погодете што? 8-то издание на преглед во петок е навистина во петок! Решивме да се искупиме за каснењето затоа што следната недела сигурно нема да има преглед во петок. Наместо тоа AllWeb ни го краде спотлајтот ама не се жалиме. Оваа недела идеме јако (и навремено) со збирка странски четива и едно домашно. 3, 2, 1… ЧИТАЈ! Цвета е-трговијата во Македонија. Добро прочита. Од 2018-та година и Тинекс ќе пушти во употреба интернет-продавници за Тинекс и Космо . Според најавите проектот ќе стартува на територијата на Скопје, а на корисниците ќе им бидат достапни повеќе од 6.000 производи од двете продавници. Нека има. Амбасадор на твојот бренд. Доброто лого гради доверба помеѓу тебе и твоите потенцијални потрошувачи. Ако бараш инспирација во креирање на твој препознатлив знак, еве ти 17 логоа на стартапи кои со причина се наоѓаат на оваа листа. Слим верзија на Facebook Messenger. Фејсбук го лансираше Messenger Lite пред една година и од лично искуство можам да кажам дека му олесна на мојот мобилен. ...
| | веќе видена | слични

Facebook Messenger ќе ја отстрани посебната опција Messenger Day од апликацијата, со цел да може да се прикажуваат истите Stories од Instagram . Сигурни сме дека после одредениот период на тестирање, Facebook утврди дека нема ефикасност од Messenger Day, па затоа прави објава на две места одеднаш. Се разбира, корисниците не покажаа интерес за Stories на Facebook, па затоа мораше ова да се случи. Марк Цукерберг секогаш ги следи желбите на корисниците, затоа има две милијарди активни корисници. Освен тоа, ќе има и функција за автоматски да може да се објавуваат нештата од Instagram на Facebook и од Facebook на Instagram.
| | веќе видена | слични
2 копии

„Фејсбук“ ја отстрани функцијата Messenger Day на својата апликација за допишување и сега наместо две одвоени стории во „Месинџер“, и главната фејсбук-апликација ќе користи исти стории на двете апликации, што значи дека стори-содржината во рамките на апликацијата „Фејсбук“ ќе биде истата што ќе можеме да ја видиме и во апликацијата „Месинџер“. Во случај да се прикачи содржина преку една апликација, таа пак ќе биде видлива и преку другата, исто како и доколку содржината се прегледа преку едната, ќе биде маркирана како веќе видена на другата апликација.Овие функции во голема мера ќе ја намалат збунетоста кај корисниците, кои досега мораа двапати да ја аплоудираат истата содржина за да стане видлива и на двете апликации. Исто така, се напоменува дека „Фејсбук“ моментално работи на функција која ќе овозможува сториите објавени на „Инстаграм“ да се објавуваат и на „Фејсбук“, и обратно. Треба да се напомене дека „Фејсбук“ има функции Stories во рамките на сите свои социјални апликации – „Фејсбук“, „Месинџер“, ...
| | веќе видена | слични

Facebook донесе одлука да направи измени во објавата на стории на мобилната апликација Facebook која е главен клиен за социјалната мрежа и на Messenger која служи за допишување и сите останати услуги. Сега, корисниците со една објава на сторија ќе може автоматски да ја постават на Facebook или на Messenger и истата да се појави на двете апликации без потреба два пати да ја објавуваат истата сторија. Ваквите промени ќе го поедностават процесот за тие кои секојдневно објавуваат свои стории со селфи слики или видеа без оглед дали пристапуваат од Facebook или од Messenger.
| | веќе видена | слични

Останато

Претседателот на грчкиот парламент, Никос Вуцис, соопштил дека пратениците ќе гласаат за ратификување на Преспанскиот договор со Македонија до крајот на ...
сите 384 | | | веќе видена

Грчкиот премиер Алексис Ципрас, кој е вешт тактичар, се надева дека ќе обезбеди мнозинство, на ист начин како и при гласањето доверба за Владата, кога некои ...
сите 181 | | | веќе видена

Дарко Недев, момчето кое го фати крстот за Водици во Кавадарци и навивачката група Лозари Исток на која и припаѓа, за утре организираат хумана акција. -Утре од ...
сите 157 | | | веќе видена

Според него, спогодбата прво ќе мине во надлежните собраниски комисии, по што како што изјавил за новинарите, ќе кулминира со дебата на пленарна седница. ...
сите 69 | | | веќе видена

Најмалку 12 лица се уапсени денеска во Париз за време на протестите на движењето „жолти елеци“, кои се одржуваат десетти викенд по ред. Демонстрантите биле ...
сите 102 | | | веќе видена

Скандалозната пејачка Јелена Карлеуша која и понатаму ја бранува јавноста со својот секс скандал и понатаму е во Кина со своето семејство.И покрај лошите ...
сите 193 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

8 #ПрегледВоПеток

Од:
До кого (е-маил):
Порака: