Мерцедес можеби ќе воведат тимски наредби

Од тимот на Мерцедес изјавија дека подоцна во сезоната би можеле да ги актуелизираат тимските наредби иако веќе изјавија дека ќе му дозволат на нивните возачи да се тркаат меѓусебно. Мерцедес им дозволи на Хамилтон и Розберг да се борат за победата во Бахреин и доминацијата на тимот досега му обезбеди четири пол позиции и исто толку победи досега. Но тимскиот шеф Тото Волф предупредува дека ситуацијата можеби ќе се промени во иднина. “Можеби ќе се најдеме во ситуација каде нема да можеме да си дозволиме да губиме време во битка меѓусебе ако конкурентите се блиску зад нас. Бахреин беше посебна ситуација затоа што пакетот што го имавме на трката работеше одлично и имавме добра предност пред другите, па беше лесно да се донесе одлука да се остават возачите да се тркаат меѓусебе затоа што знаевме дека разликата од другите тимови беше голема.” Волф верува дека Мерцедес ќе мораат да применат друга стратегија доколку ривалите им се доближат во перформансите во иднина. “Што помала е разликата, толку повеќе мораме да ...
| | веќе видена | слични

Уште на стартот на новата сезона во Формула 1, сосема неочекувано се појавија голем број проблеми со тимските одредби. Изминатите четири трки можевме да забележиме дека со истиот проблем се соочуваат тимовите на Вилијамс, Ред Бул, па дури и водечкиот Мерцедес. Луис Хамилтон и Нико Розберг имаа свој дуел во Бахреин, а останува да видиме како сето тоа ќе функционира во продолжение од сезоната, со оглед дека овие двајца се на врвот во поредокот. "Можеме да дојдеме во ситуација кога не смееме да изгубиме многу време во борба со тимскиот колега, доколку противникот е веднаш зад нас. Во Бахреин имавме поинаква ситуација, бидејќи имавме голема предност. Кога ќе се појави сериозна ситуација, морате да го смалите ризикот. Мора да се победи конкуренцијата, а не тимскиот колега, тоа е правило број еден", смета Тото Волф, еден од челниците на Мерцедес.
| | веќе видена | слични

Шефот на Мерцедес, Тото Волф најави дека конкурентите за титулата, Луис Хамилтон и Нико Розберг ќе бидат „зауздани“ во меѓусебната борба на патеката, во случај ривалите да им се приближат. Моментниот лидер во Ф1, им дозволи на своите возачи да имаат интересен двобој за победата во Бахреин, и имаше неколупати меѓусебно престигнување пред да победи Луис Хамилтон. Тимот доби пофалби за недавањето на тимски наредби, и покрај нејасната инструкција на Педо Лоу да не „се исфрлат еден со друг надвор“ Но, Волф предложи политика на тимот да се смени ако повеќе возачи почнат да стануваат закана за Розберг и Хамилтон, кој доминираа досега на патеките. “Бахраин беше посебен затоа што нашите пакети (болидот и моторот) функционираа многу добро и имавме доста конкурентна предност таму, така што е полесно да се донесе одлука за доброто на трки, бидејќи знаете дека иматe доста предност во однос на автомобилот кој е на третото место, “објасни Волф. Мерцедес имаше три „еден-два“ триумфа по ред сезонава, во Малезија, Бахреин и ...
| | веќе видена | слични

Останато

„Одлуката останува на вас, граѓаните на ПЈРМ, морам да кажам вака иако воопшто не ми се допаѓа кратенката ПЈРМ. Ако барав нешто од вас, тоа е во иднина да ...
сите 170 | | | веќе видена

Стручните служби на Град Скопје ќе ја разгледаат иницијативата поднесена од Општина Аеродром за ново сообраќајно решение на булеварот „Србија“ и во соработка ...
сите 83 | | | веќе видена

Албанскиот аналитичар Арсим Зеколи, кој најави дека ќе го бојкотира референдумот за промена на името, сега предвидува црно сценарио на 30-ти септември. Тој ...
сите 23 | | | веќе видена

Зошто Европа? – поради пристојна, средена, правна, држава која функционира, напредување во кариерата врз основа на заслуги, а не врз принципот на лојалност, ...
сите 143 | | | веќе видена

Припадниците на Министерството за внатрешни работи во Белград заплениле 34,3 килограми марихуана и уапсиле црногорски државјанин З.М. поради постоење на ...
сите 125 | | | веќе видена

Актерската екипа од општински народен театар „Невена Коканова“ од Дупница, Бугарија, со претставата „Хотел меѓу овој и оној свет“, беше изведена пред ...
сите 50 | | | веќе видена

Министрите за надворешни работи на Бенелукс денеска во Сараево потврдија дека нивните земји како членки на Европската унија, силно ја поддржуваат европската ...
сите 44 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Мерцедес можеби ќе воведат тимски наредби

Од:
До кого (е-маил):
Порака: