Мандела за 93-от роденден во родното село

Некогашниот јужноафрикански претседател и херој на борбата против апартхејдот, Нелсон Мандела, чија земја во понеделник го слави неговиот 93-ти роденден. По тој повод, Мандела се врати во своето село од детството, Куна. Поранешниот претседател на патувањето доби поголемо обезбедување од актуелниот претседател, со цел кордон полицајци, телохранители и две амбулантни коли кои следеа насекаде. Нелсон Мандела, кој по три децении минати во затвор поради својата борба против апартхејдот во Јужна Африка, беше ослободен на почетокот на 1990-те години, во 1994 година стана првиот црн претседател на оваа земја и владееше до 1999 година. Тој од политичкиот живот целосно се повлече во 2004 година и поради лошото здравје, се поретко се појавуваше во јавноста. Последното негово појавување беше на отворањето на Светското првенство во фудбал на 11-ти јули 2010 година.
| | веќе видена | слични

Останато

Пратеничката од ВМРО-ДПМНЕ Благица Ласовска, изрази загриженост за безбедноста на поранешниот собраниски претседател, Трајко Вељаноски, за чиј имунитет се ...
сите 455 | | | веќе видена

Појаснување во однос на гласањето на Комисијата за деловнички и мандатно – имунитетни прашања за Барање за одобрување притвор за пратеникот Трајко Велјановски ...
сите 275 | | | веќе видена

Денеска завршува конкурсот на СДСМ за пријавување на кандидати за претседател на државата, но останува да се види колку тоа ќе има влијание на конечниот избор, ...
сите 222 | | | веќе видена

Претседателот на Венецуела Николас Мадуро порача дека ќе продолжи да ја води земјата и дека тоа е негова обврска, во согласност со Уставот, како и тоа дека е ...
сите 145 | | | веќе видена

Подгответе здрав оброк за целото семејство! 3 главици цвекло 1 компир со средна големина 1 морков 1 праз или кромид малку пилешка супа 1/4 лажичка лук во прав ...
сите 110 | | | веќе видена

Ако Алијанса за Албанците и Беса ја oдбијат понудата на премиерот и претседател на СДСМ за консензуален кандидат за шеф ќе одат со академик Изет Зеќири како ...
сите 148 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Мандела за 93-от роденден во родното село

Од:
До кого (е-маил):
Порака: