Спорт - Мурињо го спакува Кака

Кака во последниот месец попусто изјавуваше дека е среќен во Реал Мадрид и дека својата иднина ја гледа како член на најтрофејниот европски клуб. Сепак, раководството на „кралевите“ има сосема поинакви планови и веќе го стави на листата за трансфер за да обезбеди средства за ангажман на нови засилувања во овој преоден рок. Шпанските медиуми обелоденија дека Кака ќе биде продаден на инсистирање на тренерот Жозе Мурињо, кој категорично му соопштил на претседателот Флорентино Перез дека Бразилецот воопшто не му е потребен во тимот. Првиот човек на „кралевите“ првин сакал да му даде на Кака нова шанса да се докаже во дресот на Реал, но по разговорот со Мурињо го сменил ставот и дал согласност ексфудбалерот на Милан да биде ставен на листата за трансфер. Челниците на Реал Мадрид се свесни дека нема да можат да ги вратат 66 милиони евра што пред две години ги платија за услугите на овој фудбалер, но упорно бараат 40 милиони евра за да му дозволат на Кака да ги смени клупските бои. Досега највисоката понуда ...
| | веќе видена | слични

Легендата на италијанскиот фудбал, Паоло Малдини, наполни 43 години пред два дена, а во интервју за "Скај Спортс" го изнесе своето мислење за актуелната ситуација во Серија А и за потенцијалните засилувања на неговиот поранешен клуб, Милан. "Враќање на Кака? Тоа е прилично комплицирано. Мислам дека моментално не постојат финансиски услови за Рики да се врати во Милано и повторно да го облече дресот на Милан" изјави Паоло Малдини. Мислењето на Галијани се поклопува со ова на Малдини, бидејќи тој пред десетина дена изјави дека Кака сигурно нема кариерата да ја продолжи во Милан. Малдини се надевал дека Бразилецот ќе дал многу повеќе во Реал. Свесен е дека повредите на Кака го спречиле во тоа. "Искрено не очекував дека Кака ќе има толку проблеми во Мадрид, пред се на физички план" заклучи вечниот капитен на Милан.
| | веќе видена | слични

Според пишувањето на весникот Марка, претседателот на Реал Мадрид, Флорентино Перез ќе ја прекине соработката со бразилскиот репрезентативец, Кака и е подготвен да преговара со заинтересираните клубови за евентуален трансфер. Челниците на Кралскиот клуб не се задоволни од настапите на скапото засилување од Милан, кое во 2009 година беше платено скоро 70 милиони евра и за соодветно обештетување, Перез ќе му дозволи на Кака да ја смени средината. Дозвола за предвремен раскин на договорот дал и тренерот Жозе Мурињо, кој на претседателот му соопштил дека Кака не е во прв план за стартната постава и дека би било најдобро тој да се продаде, а со парите да се обезбедат нови засилувања во екипата. Неофицијално, Перез би сакал да ја врати вложената сума во Бразилецот и обештетувањето да е приближно до парите кои се платени пред две години, но со оглед на фактот дека Кака во минатата сезона долго време поради повреда беше надвор од теренот и поради тоа имаше мала минутажа тешко е да се поверува дека таа цел ќе се ...
| | веќе видена | слични

Останато

Охрид, 21. ноември 2018 (ИНПРЕС) – Времето денес претпладне ќе биде облачно со врнежи од дожд кои локално ќе бидат поројни. Максималната температура во Охрид ...
сите 286 | | | веќе видена

„Во Апелацискиот суд каде што судиите имаат одговорност за тоа во кој правец ќе продолжи да се движи македонското судство: Дали ќе се издигне над состојбите и ...
сите 187 | | | веќе видена

Портпаролот на Владата, Миле Бошњаковски денеска соопшти дека дадениот азил од Унгарија на поранешниот премиер и осуден на две години Никола Груевски не е во ...
сите 275 | | | веќе видена

Според непотврдена информација, евентуалното бегство на поранешниот шеф на тајната полиција Сашо Мијалков било поврзано со лица од Унгарија, Молдавија и ...
сите 349 | | | веќе видена

„Неодговорноста на СДСМ дозволува вистинска еколошка катастрофа во Охридското езеро. Десетици тони плашица веќе неколку дена е заробена во каналот Студенчишта, ...
сите 52 | | | веќе видена

СДСМ со писмено соопштение реагира на прес-конференцијата на Димче Арсовски од ВМРО-ДПМНЕ.„За разлика од владеењето на ВМРО-ДПМНЕ кога парите на граѓаните се ...
сите 236 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Спорт - Мурињо го спакува Кака

Од:
До кого (е-маил):
Порака: