Македонскиот туризам во последна клупа

Според вкупната големина на туристичката индустрија, Македонија е на 147. место од вкупно 181 земја. Туризмот и патувањата се очекува годинава да донесат 6,5 милијарди денари, односно 105 милиони евра, како директен придонес кон економијата на земјата. Ова изнесува само 1,4 отсто од вкупниот бруто-домашен производ (БДП), се вели во извештајот на Светскиот совет за патувања и туризам. Според овие податоци, Македонија е на 168. место во светот според тоа колку туризмот придонесува кон БДП на земјата. Пред Македонија се сите наши соседи. Во Босна туризмот придонесува со 2,31 отсто кон БДП, во Бугарија 4 отсто, во Црна Гора 8 отсто, а во Хрватска дури 11,64 отсто. Светскиот просек во однос на тоа колкав е директниот придонес кон БДП на земјите во светот е 5,12 отсто и ние сме далеку под овој просек. Слична е состојбата и кога станува збор за тоа колку туризмот придонесува кон вкупната вработеност во земјата, како и во однос на инвестициите во туризмот. Додека во Хрватска туризмот директно вработува ...
| | веќе видена | слични

Останато

Потпретседателот изрази силна поддршка за Договорот од Преспа, кој кога ќе биде имплементиран ќе доведе до поголема сигурност и просперитет за целиот регион. ...
сите 278 | | | веќе видена

Зградата во трговскиот центар Скопјанка во која вчера повеќе од 6 часа беа евакуирани станарите поради неподнослив мирис кој предизвикувал кашлање и печење на ...
сите 78 | | | веќе видена

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски денеска оствари средба со граѓаните и членовите на општинскиот комитет на ВМРО-ДПМНЕ Свети Николе.Мицкоски пред ...
сите 202 | | | веќе видена

Пратеникот од редовите на ВМРО-ДПМНЕ, Јохан Тарчуловски кој моментално е во домашен притвор, излезе со свој став околу референдумското прашање. Тој на својот ...
сите 51 | | | веќе видена

На 30 септември имаме историска одлука исправена пред нас. Со својата совест, со својата мудрост, мислејќи на Заветот од првиот референдум и мислејќи на идните ...
сите 10 | | | веќе видена

„Петре Шилегов наместо да гради во Скопје, гради во Маврово, но за свои приватни потреби. Додека во Скопје една година нема направено ниту еден проект, ...
сите 32 | | | веќе видена

„На само 10 дена од одржувањето на референдумот околу преименувањето на Република Македонија како и промената на македонскиот национален идентитет, Владата ...
сите 122 | | | веќе видена

Професорот Трајко Славески во гостувањето на ТВ 21 вечерва истакна дека и тој го дели мислењето со останатите дека договорот од Преспа е штетен. Тој вели дека ...
сите 81 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Македонскиот туризам во последна клупа

Од:
До кого (е-маил):
Порака: