СРД: Електронските медиуми непрофесионално ја следеа кампањата

Забелешки за непрофесионално и неизбалансирано следење на предизборната кампања од страна на електронските медиуми изнесе денеска Советот за радиодифузија (СРД), најавувајќи вкупно 30 прекршочни пријави за кршење на законот Претседателот на Советот за радиодифузија, Зоран Стефановски на прес-конференцијата во четвртокот информираше дека четири пријави против медиумите ќе бидат поднесени за прекршок пред изборите, 12 за време на изборната кампања, пет за нарушување на изборниот молк, а девет за неизбалансираност во известувањето, односно во интервјуата. Покрај ова СРД поднела и 26 укажувања до медиумите за прекршувања на одредбите од изборниот законик, од кои четири се однесуваат на предизборниот период, 17 во изборната кампања и пет во време на изборниот молк. Констатација на СРД е дека единствено избалансирано во кампањата информирале телевизиите Телма и Алсат М , како и радиото Канал 77 . „Оценката дека најгледаните медиуми се ставиле себеси во функција на застапување на одредена позиција, изречена на ...
| | веќе видена | слични

На вчерашната конференција за печат на Советот за радиодифузија се случи скандал. Алма Машовиќ, членка на Советот, револтирано и со висок тон го обвини претседателот Зоран Стефановски дека спроведувал самоволие, презентирал само лични ставови и не се консултирал за одлуките со сите членови. Причина за вербалниот напад на Машовиќ беше тоа што, божем, Стефановски не го демантирал прилогот што се емитувал на телевизијата „А1“ во кој се говори дека Владата ги корумпира медиумите. Другите членови на Советот што присуствуваа на конференцијата за печат беа зачудени од реакцијата на Машовиќ и застана зад работата на Стефановски, а тој самиот истакна дека нема намера пред камерите да ги решава внатрешните проблеми во СРД Иако демантираше дека е членка на владејачка партија ВМРО-ДПМНЕ и дека настапува во улога на магистер по технички науки, не пропушти да пофали дека изборите биле демократски и дека за тоа била заслужна партијата на власт. Вчера и Државната комисија за спречување корупција го обвини СРД дека сака да ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Алфа е една од трите телевизии што се издвоија од групата медиуми коишто ја искористија изборната кампања за партиска промоција на своите политички фаворити. Алфа е телевизијата која емитувала најмногу дебатни емисии на кои можеа да се чујат ставовите на најголем дел од учесниците на изборите. Избалансирано, освен Алфа јавноста имала можност да се информира и од Телма и од Алсат. Најдрастично, својата позиција ја злоупотребила државната телевизија. Јавниот сервис целосно се ставил во функција на партијата на власт. Го фаворизирале ВМРО-ДПМНЕ во сооднос три спрема еден во однос на опозицијата. А1, Сител и телевизија АЛБ известувале драстично неизбаланирано. Овие три телевизии целосно се ставиле на страна на партиите наместо на јавноста. Токму овие три телевизии заедно со МРТВ се оние што добија најмногу прекршочни пријави, како за дисбаланост во информирањето така и за прекршувањето на изборниот молк. Генерална оценка на Советот за радиодифузија е дека медиумите во најголем дел непрофесионално ...
| | веќе видена | слични

Алсат-М телевизија известувала најизбалансирано во текот на предизборната кампања, предизборниот молк и денот на гласањето. Ова е констатацијата која денеска ја објави Советот за радиодифузија за последниот извештај околу анализата на националните електронски медиуми во земјава. Алсат-М, според Советот, успеал да обезбеди рамноправен простор за сите политички субјекти во информативните едиции. Меѓу оние кои известувале избалансирано се наоѓаат и Телма и радиото Канал 77. Но, СРД покренала вкупно 30 прекршочни пријави против медиумите кои ги прекршиле правилата за известување и тоа пред, во текот на изборите и во текот на изборниот молк, но исто така и поради небалансираност. Најголем број прекршочни пријави добија телевизиите Канал 5, А1, Алб, Сител и МТВ. И меѓународните набљудувачи од ОБСЕ и ОДИХР во понеделникот Алсат М телевизија ја оценија како најнеутрална од сите електронски медиуми во врска со предизборните активности на сите политички партии во државава. Единствен друг електронски медиум кој бил ...
| | веќе видена | слични

Останато

Претседателката на комисијата Билјана Ивановска во интервју за Радио Слободна Европа вели дека освен изборната кампања и финансирањето на политичките партии, ...
сите 241 | | | веќе видена

Оставки од претседателот Александар Вучиќ, премиерката Ана Брнабиќ, собранискиот спикер Маја Гојковиќ, оставка на раководството на РТС и обезбедување услови за ...
сите 300 | | | веќе видена

Извршниот директор на Етиопиан Ерлајнс Теволде Гебремариам, по несреќата на атиопскиот авион во кој загинаа 157 лица, изјави дека предупредувањата и барањата ...
сите 52 | | | веќе видена

На Власта и се брза, опозицијата не попушта од своите принципиелни барања, а судбината на СЈО мора да биде решена час поскоро, бидејќи тоа е еден од клучните ...
сите 217 | | | веќе видена

Илјадници луѓе се собраа денеска во повеќе новозеландски градови во спомен на 50 убиени муслимани во Крајстчрч, но и во знак на протест против расизмот. ...
сите 133 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

СРД: Електронските медиуми непрофесионално ја следеа кампањата

Од:
До кого (е-маил):
Порака: