Рациново признание постхумно за хрватскиот професор Предраг Матвеевиќ


Комисијата од стручни соработници за доделување на Наградата "Почесно Рациново признание" за 2017 година за особени заслуги во афирмација и промоција на македонскиот јазик, книжевност и култура постхумно да му е доделена на Предраг Матвеевиќ од Хрватска, истакнат универзитетски професор и шеф на катедри на три респективни универзитети, загрепскиот, париската Сорбона и римската Ла Сапиенца. Вака одлучи комисијата од стручни соработници за доделување на наградата во состав проф. д-р. Јелена Лужина и проф. д-р. Људмил Спасов. "Предраг Матвеевиќ, како визитинг професор предавал на дваесеттина европски и американски универзитети. Бил доживотен почесен подпретседатл на светскиот ПЕН. Добитник е на педесеттина најпрестижни европски награди и носител е на некои од највисоките одликувања како што е офицер на Легијата на честа во Франција, на највисоко италијанско државно признание. Тој објавил петнаесеттина авторски книги напишани на хрватски јазик и уште пет-шест на француски јазик. Во неговиот 'Медитерански ...
| | веќе видена | слични
3 копии

Делегација на Општина Велес и на манифестацијата „Рацинови средби“ го посети Лопушник Кичевскo местото каде што на 13 јуни 1943 беше убиен Рацин и на спомен обележјето во негова чест положија букети цвеќе и му оддадоа почит на поетот и револуционер... Коста Солев Рацин се смета за еден од основоположниците на современата македонска литература, а неговата стихозбирка „Бели мугри“ отпечатена во 1939 година во Самобор во Хрватска претставува едно од најзначајните поетски дела во македонската современа литература. Освен со поезија, Рацин се занимавал и со проза, а напишал и неколку значајни трудови од областа на историјата, филозофијата и литертарната критика. Познат е и по неговата „Антологија на болката“ стихови кои на картички и ги пишувал на саканата симпатија Рахилка Фирфова Раца, по која го добил прекарот Рацин. Вечерта на 13 јуни 1943 година додека се враќал во партизанската печатница на планината Лопушник, Кичевско, Рацин смртно бил застрелан. Има две верзии околу смртта на Рацин. Според првата, ...
| | веќе видена | слични
4 копии

"Рациновото признание" за 2017 синоќа годинава отиде во рацете на Ана Стојаноска за романот "Јас и Лин, отпосле". Признанието свечено и беше врачена синока во рамки на 54. Рацинови средби. Што се одржаа на сцената на Велешкиот театар. Поостхумно првпат беше доделно и "Почесното Рациново признание" за 2017 за Предраг Матвејевиќ од Хрватска. Ловровиот венеце на лауреатката Стојаноска и го врачи градоначалникот Славчо Чадиев, а плакетата "Рациново признание 2017" и парична награда од 60 илјади денари и ги врачи Владимир Јанковски, претседател на жирито и еден од двајцата минатогодишни лауреати на ова високо литературно признание. " Ова признание ми значи како соѕвездие од приказни, како живот напишан да остави траги. За мене ова признание значи дека сите зборови што си играле со мене и јас сум играла со нив пред повеќе од една деценија, денес си го нашле своето место во македонската литература. И благодарам на комисијата и организаторот и на сите читатели на романот", рече Стојаноска, обраќајќи се пред ...
| | веќе видена | слични

Меморијален планинарски марш „Цвеќе за Рацин“ на ЛопушникПо повод денот на трагичната смрт на великанот на пишаниот збор Коста Солев Рацин, планинарско еколошкото друштво „Ендорфини“, во соработка со спелеолошкото друштво „Бистра“, и двете од Кичево, денес го организираа меморијалниот планинарски марш „Цвеќе за Рацин“.- Нашите планинарски друштва искачувањето на врвот Стог на 1.574 метри надморска височина, местото на споменикот на Рацин, го почнаa од селото Извор во 8 часот наутро.Должината на патеката во двата правци изнесува над 24 километри. Во првата етапа се движевме по колски пат до ливадата Долни Лопушник.Отука патот го продолживме по козји патеки низ столетната букова шума. Пред врвот Стог повторно продолживме по шумски пат и целото искачување траеше околу 4 часа. На враќање од кај споменикот на Рацин, се упативме на местото кај спомен обележјето каде што загина големиот поет и каде положивме букети свежо цвеќе. Оттаму по екстемно патека, која беше голем предизвик, по пет часа пешачење се вративме ...
| | веќе видена | слични

Во рамки на манифестацијата „Рацинови средби“ беше промовирана стихозбирката „Тело одречено од пливање“ на Митко Апостолов... Еден од промоторите Даница Ивановска Лепоевиќ минатогодишен добитник на оваа награда, востановена пред три години, појасни дека во стиховите на Митко Апостолов самиот aвтор е често место на средби. – Местото каде се одигруваат имагинарни средби и реални средби протнати низ имагинарното. Каде се среќаваат вселената и објектот на неговата љубов. Некогаш не е јасно дали поетот ја сретнал својата љубов, дали разговара со неа или со импринтот на нејзината сенка од некоја мината средба. Дали се надева на нова или го прегрнува сеќавањето на контакт од едно друго време и друго место. Затоа што и самиот тој се дефинира себеси низ поинаква просторно-временска матрица од постоечката, потенцира Ивановска. Вториот промотор, Гордана Војнеска уредник во ИК „Култура“ која веќе трета година ја печати наградената стихозбирка, појасни дека од сите 13 во конкуренција за наградата оваа уште на почетокот ...
| | веќе видена | слични
3 копии

На свеченоста беше изведен уметничкиот перформанс „Азбучарење по Рацин“ во кој на сликовит начин со секоја буква од азбуката, актери и деца презентираа по едно дело на Рацин или важни делови од неговиот живот... Во Велес – градот на поетот, револуционер и борец Коста Солев Рацин во салата на новиот театар свечено беа отворени традиционалните 54-те Рацинови средби. Рациновите средби за отворени ги прогласи Васил Зафирчев, директор на оваа културна манифестација, што ја организираат општина Велес и Министерството за култура. Беседа за Рацин одржа Мишел Павловски, член на Друштвото на писателите на Македонија, кој потсети за големината на Рацин и неговото дело. – Коста Солев Рацин е еден од меѓниците на македонската култура и свеста за нашата посебност, поради страста, ентузијазмот со кој не застапува и ја брани идентитетската припадност. Тој се бореше дека Македонците се посебен идентитет, со посебна историја во континуитет на мислата и борбата за национална слобода. Објавувањето на неговата стихозбирка ...
| | веќе видена | слични

Еден од промоторите Даница Ивановска Лепоевиќ минатогодишен добитник на оваа награда, востановена пред три години, појасни дека во стиховите на Митко Апостолов самиот aвтор е често место на средби.– Местото каде се одигруваат имагинарни средби и реални средби протнати низ имагинарното. Каде се среќаваат вселената и објектот на неговата љубов. Некогаш не е јасно дали поетот ја сретнал својата љубов, дали разговара со неа или со импринтот на нејзината сенка од некоја мината средба. Дали се надева на нова или го прегрнува сеќавањето на контакт од едно друго време и друго место. Затоа што и самиот тој се дефинира себеси низ поинаква просторно-временска матрица од постоечката, потенцира Ивановска.Вториот промотор, Гордана Војнеска уредник во ИК „Култура“ која веќе трета година ја печати наградената стихозбирка, појасни дека од сите 13 во конкуренција за наградата оваа уште на почетокот поради насловот и го свртела вниманието и прва ја прочитала.– Ме радува што во земјава кај младите се враќа интересот за ...
| | веќе видена | слични

Во Велес - градот на поетот, револуционер и борец Коста Солев Рацин синоќа свечено беа отворени традиционалните 54-ти Рацинови средби. Во Велес - градот на поетот, револуционер и борец Коста Солев Рацин синоќа во салата на новиот театар свечено беа отворени традиционалните 54. Рацинови средби. На свеченоста беше изведен уметничкиот перформанс „Азбучарење по Рацин“ во кој на сликовит начин со секоја буква од азбуката, актери и деца презентираа по едно дело на Рацин или важни делови од неговиот живот. Рациновите средби за отворени ги прогласи Васил Зафирчев, директор на оваа културна манифестација, што ја организираат општина Велес и Министерството за култура. Беседа за Рацин одржа Мишел Павловски, член на Друштвото на писателите на Македонија, кој потсети за големината на Рацин и неговото дело. - Коста Солев Рацин е еден од меѓниците на македонската култура и свеста за нашата посебност, поради страста, ентузијазмот со кој не застапува и ја брани идентитетската припадност. Тој се бореше дека ...
| | веќе видена | слични

Друштвото на писателите на Македонија ќе му оддаде почит на поетот и револуционер Кочо Рацин, основоположник на современата македонска литература... Делегација на ДПМ вечерва, 9 јуни, во 20 часот во Спомен-костурницата во Велес ќе положи цвеќе во негова чест. Традиционалната Беседа за Рацин на годинашните Рацинови средби ќе ја има Мишел Павловски, кој ќе ја предводи делегација на македонската писателска асоцијација. На меѓународниот поетски митинг во рамки на Рациновите средби вечер во театарот „Џинот“ во Велес ќе настапат поетите на ДПМ: Игор Крајчев, Олга Панкина, Филип Клетников, Мирјана Тренчева и Александра Велинова. На денот на погибијата на Кочо Рацин, 13 јуни, претставници на ДПМ ќе читаат стихови посветени на поетот, на Лопушник – местото на трагичниот настан.
| | веќе видена | слични
3 копии

Во родниот град на поетот Коста Солев Рацин, Велес, вечерва, 9 јуни, почнува дводневната програма на 54-те „Рацинови средби“... Традиционалната културна манифестација започнува во 19:00 часот во Ликовниот салон со отворање на изложба на грнчарски дела насловена „Грнчарски средби Велес 2017“, чиј промотор е Здружението на граѓани „Разбој“ од Велес. Програмата продолжува со Беседа за Рацин на Спомен костурницата од НОВ, каде меѓу борците почива и Коста Солев Рацин. Во негова чест припадниците на АРМ од велешкиот гарнизон ќе одекнат со Плотун и ќе му оддадат почесна стража на поетот и борец, а повеќе делегации во негова чест ќе положат букети цвеќе на еден од најпознатите македонски поети во светот со неговата стихозбирка „Бели Мугри“ отпечатена во Самобор, Хрватска во 1939 година. Свеченото отворање на 54- тите Рацинови средби е закажано во 21:30 часот во новиот театар во Велес. На програмата е уметничкиот перформанс „Азбучарење по Рацин“, а ќе се одржи и поетски митинг. На свеченоста ќе бидат врачени и ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

-Последна шанса ќе ни биде на 5 мај да излезе и да дадеме поддршка на овој концепт, не на Стево Пендаровски, туку на целата политичка филозофија која ...
сите 118 | | | веќе видена

Според податоците на државната изборна комисија победи  кандидатот на СДСМ Стево Пендаровски со околу 4 ипол илјади гласови, по што и дефинитивно Македонија ...
сите 324 | | | веќе видена

Песната исто така предизвика гнев и кај локалните коалициони партнери. Во песната под насловот „Споредба – градски стаорец(животно со канализациско потекло)“, ...
сите 311 | | | веќе видена

Како што почна така и заврши изборниот ден во четирите општини од крајниот исток на државата. Во Делчево до 18:30 часот во мирна и демократска атмосфера своето ...
сите 252 | | | веќе видена

Снимките од пожарот во Богородичната црква во Париз сите граѓани на Русија ги гледаа со солзи во очите, руските компании се подготвени да се приклучат на ...
сите 4 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Рациново признание постхумно за хрватскиот професор Предраг Матвеевиќ

Од:
До кого (е-маил):
Порака: