Културно-забавна - „С.А.Р.С“ свират за скопската публика

По тазе промоција на новиот видеозапис за песната „Мир и љубав“ на „Ем-Ти-Ви“, популарната група „С.А.Р.С“ вечерва ќе настапи пред македонската публика во летниот клуб „Хавана“ во Скопје. Како предгрупа ќе настапи скопскиот состав „Лабаво, лавабо“, кои се и блиски пријатели со членовите од белградскиот состав. Концертот на „С.А.Р.С“, што е кратенка од „Свежо ампутирана рука Сатријанија“, пред публиката во „Хавана“ ќе почне во 21 часот. -Тие се една од најомилените групи на македонската публика. Иако важат за една од најпознатите групи во регионов, тие се и најскромни - објасни организаторот на овој настап, Војдан Петковски. Тој додаде дека иако публиката неодамна можеше да ги види во рамките на „Скопје гори“, ова ќе биде прв самостоен концерт на „С.А.Р.С“ во Скопје. Музиката на „С.А.Р.С“ е препознатлива по својата жанровска мешавина на звуци од поп, рок, реге, џез, блуз и хипхоп-музика. Во 2007 година „С.А.Р.С“ ја издадоа песната „Буѓав лебац“, која за кратко време стана една од најпопуларните песни во ...
| | веќе видена | слични

Еден од најбараните авторски бендови од Србија, белградскиот алтернативен рок-состав „С.А.Р.С.” (Свежо ампутирана рука Сатријанија) вечерва ќе одржи концерт пред македонската публика во летниот клуб „Хавана” со почеток во 21 часот. Бендот изведува микс од поп-рок, реге, џез, блуз и хипхоп, а е основан во 2006 година во Белград од Александар Луковиќ-Лукац и Драган Ковачевиќ- Жабац. Кон крајот на 2007 го снимаат својот прв сингл „Буѓав лебац”, песна која многу брзо постигнува неверојатно голема популарност на просторите на Србија и регионот. Успехот и прифатеноста на оваа песна е посебен социолошки и културолошки феномен, земајќи предвид дека во тоа време се работи за сосема анонимен бенд без финансиска и класична медиумска поддршка. Во 2008 година го издаваат својот прв албум со продуцентска помош на познатиот српски рап-изведувач Ѓорѓе Миљеновиќ познат како Скај Виклер. Покрај „Буѓав лебац” издаваат уште неколку хит-синглови како „Дебели лад”, „Ратујемо ти и ја”, „Ракија”, „Будим се”, а за нивната ...
| | веќе видена | слични

Останато

За време на говорот на францускиот претседател на лидерскиот политички самит по повод 100-годишнината од завршувањето на Првата светска војна, во серијата ...
сите 90 | | | веќе видена

Кривичниот совет на Основен суд Скопје 1 на денешната јавна седница ги одби жалбите на одбраната и ги потврди решенијата на судијата на претходна постапка за ...
сите 300 | | | веќе видена

Сопругата на Претседателот на Република Македонија, г-ѓа Маја Иванова присуствуваше на приемот што во Париз го приреди првата дама на Франција, г-ѓа Брижит ...
сите 175 | | | веќе видена

По протестите пред домовите на Арнаудов, Мукоски и Василевски, „Македонија-блокира“ предводена од Јанко Бачев и Филип Петровски денес ќе протестираат пред ...
сите 61 | | | веќе видена

Со состојбата во Република Македонија е загрижувачка. Имаме политичко уназадување, правен хаос, девастирана и упропастена економија, здравствен систем кој не ...
сите 69 | | | веќе видена

Демант на објавена информација, барање за извинување и на крај тужба… Ова е процедурата за реагирање на објавена информација доколку сметате дека таа не е ...
сите 45 | | | веќе видена

Специјалното јавно обвинителство(СЈО) побарало притвор за поранешниот министер Миле Јанакиески, откако претходно добило сознанија дека тој би можел да се обиде ...
сите 31 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Културно-забавна - „С.А.Р.С“ свират за скопската публика

Од:
До кого (е-маил):
Порака: