`Розевата телевизија` на продажба. Германски RTL, нов сопственик!

Според српски "Курир", германскиот телевизиски гигант веќе ги договорил сите детали околу купувањето на "розевата телевизија". Според весникот, договорот "паднал" на вчерашниот состанок помеѓу делегација на РТЛ и Жељко Митровиќ. Веќе некое време се шушка дека ТВ "Пинк" е на продажба, па се појавија и шпекулации за можни идни сопственици. Но, по се изгледа германците биле најконкретни во намерите. Покрај "Пинк", Митровиќ е ко-сопственик и на ТВ "Авала", телевизија која деновиве е актуална по штрајкот на вработените кои не примиле плата неколку месеци поради финансиски проблеми во кои се најде медиумот. Доколку оваа вест е точна, РТЛ конечно ќе успее да влезе на српскиот пазар, откако 2006 година Советот за радиодифузија во Белград го одби нивното барање и не му издаде национална концесија. Инаку, РТЛ групацијата е најголема телевизиски, радиска и продукциска компанија во Европа. поседуваат 45 телевизии и 32 радио-станици во 11 земји, а мнозински сопственик е германскиот "Бертелсман" со седиште во Луксембург. ...
| | веќе видена | слични

Српските медиуми ја раширија веста дека германската гигантска телевизија RTL планира да го купи ТВ Пинк. Телевизија Пинк најверојатно до крајот на март ќе биде продадена на некоја европска телевизиска куќа. Во моментов за телевизијата која е распишана продажба заинтересирани се британците, германците и швајцарците. "Пинк медиа груп преговара со неколку заинтересирани страни околу потенцијалното партнерство, меѓу кои се наоѓа: Ringier Axel Springer, RTL и инвестициониот фонд Мид Европа партнерс. Не е точно дека сме дале конечен одговор, со некој од наведените страни, веруваме дека веќе во мај ќе го добиеме јакиот стратешки партнер.", соопштија од менаџментот. Според неофицијалните информации, Митровиќ за скоро ќе ја затвори македонската Пинк 15 и ред други регионални телевизии кои спаѓаат во Пинк Медиа Груп кои се покажаа како неуспешни стратешки проекти во регионот.
| | веќе видена | слични

Белградскиот весник „Курир“ објави дека германската телевизија РТЛ ќе ја купи српската телевизија Пинк . Весникот на насловната страна изнесе информации дека продажбата е скоро завршена работа, а дека до договор дошло за време на состанокот на делегацијата од РТЛ и Жељко Митровиќ во Белград. Телевизија Пинк веќе некое време е на пазарот за продавање, а компанијата „Mid Europa Partners“, која е сопственик на SBB, неодамна беше во преговори за нејзино купување. Покрај Пинк, Жељко Митровиќ, кој е помеѓу останатото и ко-сопственик на телевизија Авала, е во големи финансиски проблеми и неговите вработени веќе месец дена штрајкуваат. Доколку веста е точна, РТЛ сепак ќе влезе на српскиот пазар, иако во 2006 година Советот на радиодифузија во земјата не и додели национална фрекфренција. РТЛ е најголемата телевизиска, радио и продукциска компанија во Европа на голем акционер, кој живее во Луксембург. Компанијата поседува 45 телевизии и 32 радио-станици во 11 земји, меѓу кои и Хрватска.
| | веќе видена | слични

Останато

„Во Апелацискиот суд каде што судиите имаат одговорност за тоа во кој правец ќе продолжи да се движи македонското судство: Дали ќе се издигне над состојбите и ...
сите 348 | | | веќе видена

Според непотврдена информација, евентуалното бегство на поранешниот шеф на тајната полиција Сашо Мијалков било поврзано со лица од Унгарија, Молдавија и ...
сите 78 | | | веќе видена

Азилот што го доби екс премиерот Никола Груевски му дава право слободно да се движи само на унгарска територија, но не и надвор од неа – објаснува за Нова ...
сите 466 | | | веќе видена

Соопштение до јавноста – реакција на соопштението на СДСМ кое се однесуваше на прес конференцијата на Наум Стоилковски Македонија е единствена држава во Европа ...
сите 110 | | | веќе видена

„Неодговорноста на СДСМ дозволува вистинска еколошка катастрофа во Охридското езеро. Десетици тони плашица веќе неколку дена е заробена во каналот Студенчишта, ...
сите 50 | | | веќе видена

Веднаш штом Судот го донесе решението за меѓународна потерница, МВР ја распиша и го извести Интерпол, соопшти министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски ...
сите 33 | | | веќе видена

СДСМ со писмено соопштение реагира на прес-конференцијата на Димче Арсовски од ВМРО-ДПМНЕ.„За разлика од владеењето на ВМРО-ДПМНЕ кога парите на граѓаните се ...
сите 264 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

`Розевата телевизија` на продажба. Германски RTL, нов сопственик!

Од:
До кого (е-маил):
Порака: