Од дршка до рафал: Како функционира славната пушка „Калашников“ (ВИДЕО)


АК-47 или Автоматска пушка Калашников модел од 1947 година (руски: Автомат Калашникова образца 1947 года) е автоматска пушка од советско производство која се користи и во македонската армија. Ја дизајнирал Михаил Калашников и е една од најпознатите и најраспространетите автоматски пушки денес. Оваа пушка се покажала како многу добра во војната во Виетнам каде што американските војници кажувале дека АК-47 е многу поиздржлива од нивната М16 јуришна пушка. Тие тврделе дека, на пример, ако се стави М16 во кал, ќе се закочи, а со АК-47 не е така. Оваа пушка е најраспространетата пушка во светот на сите времиња. На оваа 3D анимација се гледа како таа функционира до најсистен детал.Погледнете.
| | веќе видена | слични

Новите американски санкции ја погодија и руската индустрија за производство на оружје. Но за време на посетата на новинари на татковината на познатата автоматска пушка АК-47, за темата санкции не се зборуваше. Традиционална карирана удмуртска носија, игло во снег и многу компири. Ова не беше нешто што го очекував за време на специјалната посета за новинари на фабриката за производство на Калшников, организирана од руското Министерство за надворешни работи. Патувањето во индустрискиот град Ишевск, кој се наоѓа на западната страна на Урал, ветуваше ексклузивно разгледување на компанијата којашто е позната по својот бренд АК-47. Но, наместо тоа, големиот број странски новинари добија неочекувана презентација на удмуртската култура - вклучувајќи и настап на поранешните руски натпреварувачки на Евровизија, Буратовски Бабушки. На нивниот репертоар: добро познати поп-песни испеани на локалниот удмуртски јазик. Меѓу нив можеше да се препознае и верзија на познатата „Let It Be“ на Битлси, која исто така можеше да се ...
| | веќе видена | слични
10 копии

Вчера околу 14,30 часот во Полициско одделение Арачиново Н.С.(33) од Орланци пријавил дека истиот ден околу 13,00 часот откако со тракторот пристигнал во неговиот двор од зад грб слушнал еден истрел од огнено оружје. Откако се симнал од тракторот забележал дека неговиот братучед М.С. држел автоматска пушка во раце, а неговите двајца браќа се обидувале да го спречат, по што М.С. избегал. По кратко време М.С. повторно дошол до пријавителот, кој седел во дворот со неговата мајка, сопруга, како и неговите три деца и од автоматска пушка испукал неколку рафални истрели кон Н.С. , по што го напуштил местото на настанот. Од пукањето нема повредени, а причина била меѓусебната нетрпеливост поради нерасчистени имотно правни односи. На местото на настанот извршен е увид од страна на увидна екипа од СВР- Скопје и подигнати се три чаури. Се работи на целосно расчистување на случајот.
| | веќе видена | слични

Останато

За неа тврдат дека е внука на рускиот олигарх која разговарала со Штрахе во вилата на Ибица. Идентитетот на жената која ја глумела внуката на рускиот олигарх ...
сите 207 | | | веќе видена

Претседателот на Република Северна Македонија, Стево Пендаровски, денеска го прими претседателот на Големото национално собрание на Република Турција, Мустафа ...
сите 239 | | | веќе видена

Пратеникот Емил Димитриев даде изјава која ја сметаме за недоследна: Изјава: „Не можам да му одземам нешто што не сум му дал“ [Извор: РСЕ – Виси ...
сите 43 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Од дршка до рафал: Како функционира славната пушка „Калашников“ (ВИДЕО)

Од:
До кого (е-маил):
Порака: